medicine.lv skaitļos

Lietotāji online233
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
MENSTRUĀCIJA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

MENSTRUĀCIJA

periodiska, regulāra dzemdes asiņošana, kas ir komplicētu ciklisku fizioloģisku pārmaiņu izpausme. Menstruācijas raksturs un norise ir atkarīga tiklab no tā, cik pareizi darbojas olnīcas un dzemde, kā arī no tā, cik normāli funkcionē pārējās orgānu sistēmas. Hipofīzes priekšējā daiva izstrādā fizioloģiski aktīvas vielas (gonadotropīnus), kas regulē olnīcu darbību. Hipofīzes funkciju savukārt regulē CNS. Menstruāciju norisi var ietekmēt arī citu iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi, nepareiza vielmaiņa, asinsrites sistēmas slimības, hipovitaminozes, infekciju slimības, intoksikācija.

Pirmā menstruācija parasti parādās 12-14 gadu vecumā, kad olnīcās nobriest olšūna un sāk izdalīties dzimumhormoni. Ne vienmēr pirmajām menstruācijām ir regulārs raksturs - kādu laiku to var arī nebūt; menstruācijas var būt saistītas arī ar stipru asiņošanu, sāpēm u.c. slimīgām parādībām. To cēloņi var būt dažādi dzimumorgānu vai pārējo orgānu darbības traucējumi.

Menstruācijas izbeidzas 45-50 gadu vecumā, kad olnīcas pakāpeniski pārstāj darboties (skatīt klimaktērijs). Menstruācijas nav grūtniecības periodā un ļoti bieži arī bērna zīdīšanas laikā. Laika posmu no vienas menstruācijas 1. dienas līdz nākamās menstruācijas 1. dienai sauc par menstruālo ciklu. Tas var ilgt no 21 līdz 35 dienām, visbiežāk tā ilgums ir 28 dienas. Menstruācijas parasti ilgst 3-5 dienas.

Normāli asins zaudējums nav liels (50-150 ml); asinis ir tumšas, ar gļotu piejaukumu, bez recekļiem. Menstruālā cikla laikā olnīcā un dzemdē notiek savstarpēji saistītas cikliskas pārmaiņas. Cikls sākas ar olšūnas (tā atrodas pūslītī - folikulā) nogatavošanos. Šajā laikā (28 dienu garam menstruālajam ciklam tas ilgst apmēram 14 dienas) olnīca izdala estrogēnos hormonus, kas veicina dzemdes gļotādas atjaunošanos un sabiezēšanu. Dzemdes gļotādas virspusējais (funkcionālais) slānis kļūst 4-5 reizes biezāks. 12.-16. cikla dienā notiek ovulācija - nobriedušais folikuls plīst, olšūna (ovocīta stadijā) iziet no olnīcas un nonāk vēdera dobumā. Šeit olšūnu uztver olvada bārkstis, un tā iekļūst olvadā, kur labvēlīgos apstākļos notiek apaugļošanās. Pārplīsušā folikula vietā rodas iekšējās sekrēcijas dziedzeris - dzeltenais ķermenis, kas izdala hormonu progesteronu. Progesterons rada pārmaiņas dzemdes gļotādā (tā sabiezē, kļūst pilnasinīga, sākas dziedzeru sekrēcija), sagatavojot to apaugļotas olšūnas uzņemšanai. Ja olšūna apaugļojas, dzeltenais ķermenis pastāv pirmos 3-4 grūtniecības mēnešus, pēc tam tā funkciju pārņem placenta. Ja grūtniecība neiestājas, dzeltenais ķermenis menstruālā cikla beigās (apmēram 28. dienā) iet bojā un progesterona daudzums asinīs samazinās. Dzemdes gļotādas funkcionālais slānis noārdās un kopā ar asinīm izdalās no dzemdes dobuma - sākas menstruācija. Pēc tam viss cikls sākas no jauna un dzemdes gļotāda atkal atjaunojas.

Pirms menstruācijām piebriest krūts dziedzeri, reizēm rodas izsitumi uz sejas. Menstruāciju laikā var būt gremošanas orgānu darbības traucējumi (aizcietējums, slikta dūša, pat vemšana). Dažām sievietēm novērojama pastiprināta uzbudināmība, citām - apātija, var būt miega traucējumi. Dažreiz nedaudz paaugstinās ķermeņa t°, mainās asins sastāvs. Veselām sievietēm šīs parādības ir niecīgas un vispārējus traucējumus nerada. Menstruāciju laikā sievietes organisms ir jutīgs pret dažādiem nelabvēlīgiem ārējās vides faktoriem, kas var būt par cēloni daudzām ginekoloģiskām slimībām. Dzemdes dobums ir atvērts, tāpēc slimību ierosinātāji var viegli tajā iekļūt, ierosinot dzemdes gļotādas iekaisumu (endometrītu). Infekcija no dzemdes var iekļūt olvados, bet no turienes - vēdera dobumā. Ginekoloģisku slimību profilaksē stingri jāievēro personiskā higiēna. Jālieto sterili (ar karstu gludekli izgludināti) higiēniskie spilventiņi, kas vairākas reizes dienā jāmaina. Vismaz divreiz dienā ārējie dzimumorgāni jāmazgā ar remdenu vārītu ūdeni. Ķermeņa higiēnai izmanto dušu (vannā mazgāties nedrīkst). Tāpat aizliegts izdarīt maksts skalošanu. Arī peldēšanās nav pieļaujama. Menstruāciju laikā jāvairās no fiziskas un garīgas pārpūles, arī no darba nelabvēlīgos meteoroloģiskos apstākļos. Nav ieteicams lietot kairinošus, asus ēdienus un alkoholu, jo tie var pastiprināt asiņošanu.

Menstruāciju laikā kategoriski aizliegta dzimumdzīve. Ja menstruācijas noris normāli, sieviete var strādāt ierasto darbu. Ja menstruācijas ir neregulāras, ilgstošas, ar lielu asins daudzumu vai sāpēm (skatīt menstruāciju traucējumi), nepieciešama ginekologa konsultācija. Bez ārsta ieteikuma nedrīkst lietot medikamentus (hormonus vai citus preparātus). Att.

Pārmaiņas olnīcās un dzemdes gļotādā menstruālā cikla laikā. I - proliferācijas (dzemdes gļotādas atjaunošanās) fāze; II - sekrēcijas fāze; III - menstruācijas fāze; IV - dzemdes gļotāda grūtniecības laikā; a - folikula nogatavošanās; b - ovulācija; с - dzeltenā ķermeņa veidošanās; d - dzeltenā ķermeņa izzušana

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.