medicine.lv skaitļos

Lietotāji online226
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: Zāļu viltojumi jeb – ko varam mācīties no "Ozempic" gadījuma? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: Zāļu viltojumi jeb – ko varam mācīties no "Ozempic" gadījuma?

Raksta autore: Inese Erdmane, Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēdētāja

Oktobra vidū arī Latviju pāršalca ziņa, ka vairākās Eiropas valstīs konstatētas viltotas diabēta zāles. Lai arī zāļu viltojumi ir sliktākais iespējamais viltojumu veids, jo apdraud cilvēku dzīvību, tomēr ziņa par viena specifiska medikamenta viltojumu izpelnījās, varētu pat teikt, neadekvāti plašu publicitāti. Kādēļ? Jo medikaments daudz plašāk nekā “zāles diabēta ārstēšanai” bija pazīstams kā “zāles notievēšanai”.

Šī medikamenta "Ozempic" sāga joprojām nav beigusies, tieši pretēji, turpinās un iet plašumā. Latvijā pēc Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) un arī atbildīgo valsts institūciju ziņām nav "Ozempic" medikamentu no sērijas, kurā ir konstatēts viltojums, un nav konstatētas arī nekādas citas pazīmes vai aizdomas, ka mūsu valsti varētu būt sasnieguši šo zāļu viltojumi.

Tomēr "Ozempic" gadījums ir ļoti noderīgs un pamācošs, informāciju par to ir vērts apkopot, analizēt, izdarīt secinājumus un ņemt tos vērā nākotnei arī Latvijā.

Kā tas sākās?

Banner 280x280

"Ozempic" viltojumu lieta aizsākās daudz agrāk, pirms parādījās pirmais fiziskais viltojums. Kas tad ir šīs zāles? To aktīvā viela ir semaglutīds, un tās ir paredzētas 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai pieaugušajiem, nenonākot līdz insulīna injekciju terapijas uzsākšanai. "Ozempic" ir pildīts šļircē, kas jāinjicē reizi nedēļā. Papildus tam, ka medikaments pazemina cukura līmeni asinīs, tas samazina arī svaru, kas tiešām ir svarīgi pacienta veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanai, jo liekais svars nereti ir diabēta slimnieku diagnozes pavadonis. Tieši šī pozitīvā “blakusparādība” kļuva par "Ozempic" un līdzīgu medikamentu popularitātes iemeslu. Zāles samazina apetīti, cilvēks vienkārši fiziski apēd daudz mazāk, un svars krītas, neieguldot darbu ne veselīgā ēšanā, ne fiziskajās aktivitātēs. Faktiski burvju nūjiņa.

Pateicoties sociālajiem tīkliem, "Ozempic" un citu līdzīgu medikamentu popularitāte izplatījās lavīnveidīgi. Klīda runas, ka daudzas slavenības ir viegli un ātri zaudējušas svaru, lietojot semaglutīdu saturošas zāles. Lietotāji dalījās ar saviem “brīnišķīgās notievēšanas” stāstiem. Pieprasījums pēc medikamenta globālā līmenī sāka pārsniegt piedāvājumu, par zāļu trūkumu ziņoja gan ASV, gan Eiropas valstis, to juta arī diabēta slimnieki tepat Latvijā, nevarot tikt pie zālēm.

Nelegālais tirgus precīzi noreaģēja uz zāļu trūkumu, un jau rudens sākumā sāka parādīties pirmās ziņas par viltojumu aizdomām. Oktobra sākumā Eiropas Zāļu aģentūra apstiprināja, ka zāļu drošuma pārbaudes sistēma Vācijā, Austrijā un Lielbritānijā ir konstatējusi viltotu "Ozempic". Tobrīd konstatētie viltojumi (redzami atšķīrās šļirce) tika izņemti no apgrozības un pacientus nesasniedza.

Sāga turpinās

Diemžēl viltojumu sāga tikai turpināja plesties plašumā. "Ozempic" viltojumi (bet jau cita veida nekā Eiropā) pērn tika konstatēti arī ASV. Daudzās pasaules valstīs mediji, atsaucoties uz medikamentu tirgus uzraudzības institūcijām, ziņo par jauniem un jauniem populāro notievēšanas zāļu viltošanas gadījumiem. Zāļu pretviltošanas grupa "Partnership for Safe Medicines" ir aplēsusi, ka viltots "Ozempic" līdz šim ir konstatēts pat 16 valstīs – tiek minētas ASV, Lielbritānija, Austrija, Vācija, Dānija, Īrija, Šveice, Islande, Irāna, Libāna un citas valstis. Lielbritānijā nesen konfiscēti gandrīz 900 viltotu "Ozempic" iepakojumu. Viltoto zāļu dēļ nācies hospitalizēt cilvēkus, atsevišķiem cilvēkiem pēc viltojumu lietošanas iestājusies hipoglikēmija, kas ir dzīvībai bīstama cukura līmeņa pazemināšanās asinīs. Ja pirmie zināmi viltojumi redzami atšķīrās no oriģināliem, tad šobrīd jau tiek minēts, ka viltojumi ir ļoti līdzīgi oriģināliem un to atšķiršana ir apgrūtināta.

"Ozempic" ražotājs, Dānijas farmācijas uzņēmums "Novo Nordisk" aktīvi sadarbojas ar atbildīgajām institūcijām vairākās valstīs, lai maksimāli cīnītos ar zāļu viltojumiem.

Te ir vietā atgādināt, ka "Ozempic" ir recepšu medikaments, un tāpat kā visas citas recepšu zāles, tā drošums un autentiskums Eiropā tiek pārbaudīts zāļu verifikācijas sistēmā, kurā darbojas 29 Eiropas valstis. Latvijā sistēmu uztur Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija. Sistēma tika izveidota 2019. gadā, pamatojoties uz ES Viltoto zāļu direktīvu, kas tapa tieši pēc farmācijas nozares iniciatīvas. "Ozempic" stāsts ir visuzskatāmākais apliecinājums, ka šāda drošuma pārbaudes sistēma bija un ir nepieciešama.

Taču problēma ir tā, ka verifikācijas sistēma garantē zāļu drošumu to legālajā izplatīšanas tīklā – caur aptiekām un ārstniecības iestādēm. Kas notiek nelegālās interneta vietnēs, kas pārdod medikamentus, kas notiek sociālajos tīklos, kur ir pieejami nezināmas izcelsmes medikamenti?

Ko izgaismo un kādas mācības sniedz "Ozempic" gadījums?

Visa zāļu verifikācijas sistēmas kopiena Eiropā ļoti uzmanīgi seko “Ozempic gadījumam”, un Latvija nav izņēmums. Lai arī šobrīd mūsu valstī nav konstatēti šo zāļu viltojumi, mums nav nekādu garantiju, ka tas nevar notikt rīt vai pēc mēneša. Internetam un sociālajiem tīkliem valstu robežas nepastāv. Tā ir pirmā mācība, ko ņemt vērā – Eiropa un visa pasaule ir tepat, pogas spiediena attālumā, arī tad, ja runājam par zāļu viltojumiem. Kādas ir uzraugošo iestāžu iespējas un spējas to kontrolēt?

Otrā – jau līdz šim lielākie zināmie medikamentu viltojumu apjomi bija tā saucamās “dzīvesstila zāles”, kas sola uzlabot, piemēram, potenci, sargāt pret novecošanu u. tml. "Ozempic" faktiski “iekrīt” tajā pašā kategorijā, jo problēmas ir radušās nevis diabēta slimnieku, bet svara zaudētāju dēļ. Turklāt, kā tiek neoficiāli runāts, tirgus sākotnēji tika krietni patukšots ar nosacīti legālām metodēm, piemēram, ārstiem izrakstot receptes cilvēkiem, kas nav diabēta slimnieki. Tātad tas ir stāsts par sistēmas atbildību un uzraudzību, par zāļu atbildīgu izrakstīšanu un lietošanu.

Treškārt, šis ir klasisks ekonomikas teorijas praktiskais piemērs – sākoties neprognozēti apjomīgai zāļu lietošanai neparedzētiem mērķiem, izveidojās zāļu deficīts. Kur pieprasījums – tur piedāvājums, un, legālajam tirgum nespējot aizpildīt pieprasījumu, to sāka darīt nelegālais.

Un pēdējais, bet vissvarīgākais secinājums ir aicinājums runāt, runāt un vēlreiz runāt par riskiem, ko cilvēku veselībai un dzīvībai var nodarīt nezināmas izcelsmes zāles, kas tiek iegādātas neoficiālās, nepārbaudāmās vietnēs internetā, pēc reklāmām sociālajos tīklos vai pat fiziski – sporta zālē pie “atsaucīga” trenera, lai vieglāk nomestu svaru.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija ir vēnu ārstēšanas metode. Procedūra ir injekcija, kuras laikā ar medikamentu tiek "slēgti" slimās vēnas posmi. Ko darīt, lai tavas skaistās kurpes izskatītos skaisti? Pieraksties pie Dinsbergas klīnikas flebologa Inta Bruņinieka, un no ārsta kabineta tu aizsoļosi jau ar skaistām kājām! Noskaties arī pacientes atsauksmi!