medicine.lv skaitļos

Lietotāji online66
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kā ārstēt seksuāli transmisīvo slimību?

Kā ārstēt seksuāli transmisīvo slimību?

Kristīne 2014. gada 1. septembrī

Labdien!
Esmu sieviete. Cik ilgā laikā ārstē STS? Kādi medikamenti ir jālieto? Cik tie maksā?

Atbildes:

  • 2014. gada 1. septembrī
    Labdien!

    Seksuāli transmisīvas slimības (STS) ir slimības, kas tiek pārnestas dzimumceļā. Pie tiem pieder klasiskās venēriskās slimības, kas ietver sifilisu, gonoreju, mīksto šankru (izraisa baktērija Haemophilus ducreyi; raksturīga sāpīgas primārās čūlas - šankra izveidošanās vietā, kur organismā iekļuvuši slimības izraisītāji, parasti uz ārējiem dzimumorgāniem, un reģionāla limfadenīta attīstība) un cirkšņu limfogranulomatozi, kā arī uroģenitālā hlamidioze, trihomonoze, ģenitālais herpess, smailās kondilomas jeb venēriskās kārpas, HIV izraisītā infekcijas/AIDS un daudzas citas slimības, kam var būt dažādi izraisītāji, arī parazīti (piem., kaunuma uts - ftiriāzes izraisītājs).

    Parastā herpess vīrus (HSV) rada sāpīgas jēlas brūces ģenitāliju vai/un mutes rajonā, kas var atkārtoties gadiem. Slimība izplatās no cilvēka uz cilvēku, arī uz citām ķermeņa vietām tuvu fizisku kontaktu ceļā. Vīruss var izplatīties arī tad, kad nav redzamas brūces vai citu simptomu.

    Pastāv divu tipu parastais herpess: HSV I un HSV II. HSV I izraisa aptuveni 30% pirmreizējās ģenitāliju herpesa, lielākoties orālā seksa dēļ. HSV II biežāk ir iemesls ģenitāliju kārpām. To ir iespējams ārstēt, kā arī pastāv terapija, lai novērstu tālāku izplatīšanos, kad nav nekādu simptomu.

    Venēriskās kārpas (Condylomata Acuminata, Cilvēka Papilomas Vīrus (HPV)) – HPV izraisa brūces puķkāposta formā, kuru skaits un lielums pieaug un kuras izplatās cilvēku kontaktu rezultātā. Noteikti HPV tipi, kas rada plakanus, tumšus vai ādas krāsas izaugumus, var būt dzemdes kakla vēža rašanās iemesls. Apskates laikā ir iespējams noteikt HPV. Var veikt onkocitoloģisko uztriepi. Zīdaiņi var tikt inficēti dzemdību laikā, un grūtniecēm ir jālieto profilaktiskie līdzekļi. Kārpas var ārstēt ar ķirurģiskiem vai ķīmiskiem līdzekļiem. Tā kā kārpas bieži vien ir grūti ārstējamas, iespējams būs nepieciešama atkārtotas vizītes.

    Kontagiozais mollusks (Molluscum Contagiosum) rada mazus, spīdīgus izaugumus, kas var izplatīties fizisku kontaktu rezultātā. Tie var parādīties arī uz bērnu ādas. Veseliem cilvēkiem parasti mollusks uzsūcās gada laikā, tomēr tie ir traucējoši, nepievilcīgi un var izplatīties. Pastāv vairākas efektīvas ārstēšanas metodes, tai skaitā abrāzija (noskrāpēšana), krioķiruģija (sasaldēšana) un smēres. Tāpat kā visu STS gadījumā, ir jāpārbauda infekcijas iemesli un kontakti.

    Kaunuma utis – mazi krabjveidīgi insekti, kas atrodami kaunuma apmatojumā un izraisa niezi. Utis dēj oliņas kaunuma apmatojumā un tas turpinās līdz tiek lietoti medikamenti, lai nogalinātu utis. Ir nepieciešama higiēnas programma, lai novērstu problēmu un iespējamu atkārtotu inficēšanos, kā arī jāatrod infekcijas avots.

    Kašķi rada mikroskopiskas ērcītes, kas ieurbjas zem ādas un rada spēcīgu niezi. Tas izplatās ciešu fizisko kontaktu ceļā, ne vienmēr seksuālu, un tiek ārstēts ar medikamentiem, kas nogalina kašķa ērcītes. Piemērota tīrīšana un higiēna ir nepieciešama, lai likvidētu infekcijas avotu un novērstu atkārtotu inficēšanos. Parasti visiem, kas dzīvo vienā mājvietā, ir nepieciešama ārstēšanās.

    Hlamīdija – infekcija, kas var izraisīt baltus izdalījumus no vagīnas vai dzimumlocekļa, taču tai var nebūt arī nekādu ārēju simptomu, tādējādi to ir grūti diagnosticēt. Simptomu iztrūkuma gadījumā sievietēm infekcija var izraisīt iegurņa iekaisumu, kas var veicināt neauglību. Hlamīdiju var ārstēt ar antibiotikām, tādējādi agrīna diagnosticēšana un ārstēšana ir nozīmīga.

    Gonorejai var neparādīties simptomi, var būt izdalījumi no vagīnas vai dzimumlocekļa, vai var būt dedzinoša sajūta urinējot. Sievietēm tā var veicināt iegurņa iekaisumu un neauglību. Ja sieviete ar gonoreju ir stāvoklī, tad jaundzimušais var inficēties dzemdību laikā. Diagnoze sniedz iespēju ārstēties ar antibiotikām.

    Sifiliss rada nesāpīgas brūces uz ādas, visbiežāk ģenitāliju un mutes rajonā. Ja tas netiek ārstēts, var parādīties izsitumi. Sifiliss var bojāt sirdi, asinsvadus, smadzenes un nervu sistēmu. To var ārstēt ar antibiotikām un arī partneriem ir nepieciešama ārstēšanās.

    B un C hepatītu var iegūt dzimumakta ceļā. B hepatīts var izraisīt drudzi, sāpošus muskuļus, vemšanu, caureju un aknu bojājumus. Tā ir vienīgā STS, kuru var novērst ar vakcīnas palīdzību. C hepatīta raksturīgākās iezīmes ir ādas krāsas maiņa uz dzelteno, tādēļ tas ir saukts par dzelteno kaiti. C hepatīts ir visizplatītākais iemesls hroniskām aknu slimībām, kuru gadījumā var būt nepieciešama aknu transplantācija. vēl neeksistē vakcīna pret C hepatītu.

    HIV/AIDS – cilvēka imūndeficīta vīruss padara neefektīvu imūnsistēmu, kas var radīt ilgstošas infekcijas, caureju, drudzi, svara zudumus un var būt nāvējošs. Pastāv aprūpes iespējas, taču uz doto brīdi neeksistē efektīvas izārstēšanās metodes vai vakcīna.

    Atbilstošā medikamenta cenas Jūs varat noskaidrot aptiekā.

    Latvijas veselības portāla redakcija

  • 2014. gada 1. septembrī
    Labdien!
    STS ārstē ar antibiotiskajiem medikamentiem, kurus izvēlas pēc mikrobu veida. Cenas ir dažādas, tās var noskaidrot aptiekā.

    ginekoloģe Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"

  • 2014. gada 2. septembrī
    Labdien!
    Ir jāzina, kāda infekcija Jums ir.

    ginekologs Juris Vītols, "JV Klīnika", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.