Kā sauc fobiju, kad ir bailes no tumsas?

19.10.2006, Dace

Labdien,

Vēlos zināt kā sauc fobiju, kad ir bailes no tumsas? Kā šo var ārstēt un kā tā iespaido manas māsas psihi?

Paldies.

Atbildes


03.11.2006, Psihoterapeite Tatjana Jegorova, "Medicine.lv", SIA

Labdien

Tumsas fobija saucas niktofobija.

Jūsu vēstulē nav saprotams jūsu masas vecums. Ja viņai ir no 3-7 gadiem, tad tā ir viena lieta, bet ja viņa ir jau pieaugušais cilvēks, tad pavisam cita.

Bērnībā bieži var rasties dažādas bailes, tajā skaitā bailes no tumsas. Ja vecāki pareizi rīkojas situācijā, tad bailes atstājas tajā pašā bērnība. Vecākiem jāatļauj bērnam atstāt nelielu nakts gaismu, lai bērns būtu drošībā un redz kas ir apkārt skaidri. Bērniem ir bagāta fantāzija, tāpēc tumsā viņi bieži redz dažādus monstrus. Bērni nedrīkst skatīties šausmu filmas, daudz laiku pavadīt pie televizora, kā ari skatīties multenes visu brīvo laiku. Pusstunda dienā būs pietiekami daudz.

Galvenais, lai vēcāki nesmejas, un nesaka bērnam, ka viss tas ir muļķības, un istabā neviena nav. Svarīgi rūnāt ar bērnu par bailēm, par to ko viņš jūt. Tad viņš sajutis atbalstu no tuviem cilvēkiem un bērnam rodas drošības sajūta. Tas ir ļoti svarīgi bērnam, viņš nepaliek viens ar savu problēmu, bet redz ka vēcāki palīdz viņam cīnīties ar bailēm. Bērnam jāzina, ka viņš var atnākt pie vēcākiem nakts laikā, ja būs loti bail.

Vēl, labi būtu atstāt bērnam kaut kādu mīksto rotaļlietu, kā ari paspēlēt dienas laikā lomu spēlēs, kuras viņam būtu monstra (vai cita līdzīga personāža) lomā. Dienas laikā kopā ar bērnu vēcāki var pastaigāt istabā un nosaukt priekšmetus, kuri tur atrodas. Un ja bērns sajutīs vecāku mīlestību un atbalstu, tad problēmas var viegli pazust.
Ja rodas nakts murgi un nepaiet pusgadu laikā, tad vajag vērsties pēc palīdzības pie psihologa.

Pavisam cita lieta ja tādas bailes ir jau pieaugušajam cilvēkam, tad viņam noteikti jāgriežas pēc palīdzības pie psihoterapeita. Jo mūsu problēmas ir mūsu palīgi, tas signalizē ka kaut kas nav kartība mūsu dvēselē un viņai nepieciešama palīdzība.

Komentāri


Pievienot komentāru

Vārds:
* Obligāti aizpilddāmie lauki