medicine.lv skaitļos

Lietotāji online394
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
6 veidi, kā kļūt optimistiskākam : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

6 veidi, kā kļūt optimistiskākam

Tas, kā cilvēks redz glāzi – pustukšu vai līdz pusei pilnu, atkarīgs no indivīda paša rakstura iezīmēm un konkrētās situācijas, kurā viņš atrodas. Sabiedrībā daži saka: optimisti dzīvo ilgāk. Lai gan mūža ilgumam nav tiešas saistības ar regulārām pozitīvām domām cilvēka smadzenēs, optimistisks skats uz lietām var ietekmēt kā ikdienas lēmumus, tā paša cilvēka veselību. Vairāki avoti norāda, ka optimistiska uztvere var palīdzēt ātrāk atveseļoties no slimības, kā arī izvairīties no saslimšanas.

Saskarsmē ar izteikti pozitīviem cilvēkiem reizēm tiek uzdots jautājums: Kā tev izdodas būt tik optimistiskam? Piedāvājam tev vairākus veidus, kas rosina raudzīties uz dzīvi optimistiskāk.

1.    Uzraksti negatīvās domas

Izdevums Psychology Today norāda - savu negatīvo domu uzrakstīšana var kalpot kā līdzeklis šo domu palaišanai prom. Tiek ieteikts uzrakstīt domas vienā kolonnā, tad mēģināt pamatot tās ar pierādījumiem blakus kolonnā. Savukārt trešajā kolonnā pēc tam uzskaitīt lietas, kas satur konkrētajai domai pretējus pierādījumus. Aprakstītais process var nešķist vienkāršs. Iespējams, vieglāk varētu būt atspēkot negatīvas domas to rašanās sākumā. Tomēr, piekopjot šādu paradumu, laika gaitā pastāv lielāka iespēja, ka spēsi atspēkot negatīvās domas daudz vienkāršāk.

Banner 280x280

2.    Tiecies ar pozitīviem cilvēkiem

Ja tev ir draugi, kuriem ir raksturīgs izteikti pesimistisks skats uz dzīvi, ļoti iespējams, tu turpināsi domāt līdzīgā negatīvā veidā. Cilvēki, ar kuriem pavadi laiku, lai arī reizēm gluži neapzinātā veidā, tomēr ietekmē tavas izvēles un veido arī tevi pašu kā personību ar noteiktām rakstura iezīmēm un uzvedību. Par laimi cilvēkiem piemīt tieksme pārņemt ne tikai graujošus, negatīvus savu veselību ietekmējošus izturēšanās veidus, bet arī pozitīvus un tādus, kuri palīdz pilnveidoties un mudina virzīties uz panākumiem. Uzturēšanās pozitīvi domājošu cilvēku vidū var sniegt tev iedvesmu un palīdzēt saskatīt dzīvē vairāk iespēju.

3.    Pieņem emocijas

Būšana optimistam nenozīmē staigāšanu apkārt kaitinoši laimīgā izskatā visu laiku. Arī pozitīvi cilvēki velta laiku tam, lai atbilstoši reaģētu uz nepatīkamām situācijām. Tev būtu jāspēj pieņemt, ka nepatīkamas emocijas parādās laiku pa laikam, neatkarīgi no tā, cik pozitīvi tu raugies uz apkārtējām lietām. Negatīvas emocijas ir daļa no dzīves, turklāt, noteikta veida emociju apspiešana vai noliegšana var radīt smagas emocionālas ciešanas. Tā vietā lai ignorētu negatīvas emocijas, to apzināšanās, izprašana un novērtēšana var būt ļoti noderīga, cenšoties saglabāt optimistisku domāšanu. Lai racionalizētu savas emocijas, vari atbildēt uz vairākiem jautājumiem: Kāds ir konkrēto negatīvo domu iemesls? Kas izraisīja tavu uztraukumu? Vai tas ir ārējais faktors, vai, iespējams, tev vienkārši ir slikts garastāvoklis?

4.    Izmanto savu smadzeņu dabisko "dārza" sistēmu

Cilvēka smadzenes iespējams pielīdzināt dārzam – ja tu ilgāku laiku neizmanto noteiktu sinaptisko savienojumu, tavs prāts to iznīcina. Citiem vārdiem sakot, tas nozīmē, ka, ja kādu laiku izvairies domāt pozitīvas domas, tavās smadzenēs tiek aktivizētas noteiktas shēmas un tās tiek radinātas vairāk koncentrēties uz negatīvām domām. Būtībā šāds īsceļu veidošanas process raksturo to, kā tavas smadzenes paslēpj neizmantotos savienojumus, lai padarītu vieglāku jaunu zināšanu apguvi. Domas, kas rodas smadzenēs, veicina citu domu rašanos, tāpēc vērtīgi pašam cilvēkam ir apzināties, par ko viņš ikdienā daudz domā. Risinot optimistiskas/pesimistiskas dzīves uztveres jautājumu, reizēm ir noderīgi pašam priekš sevis saprast, kas tev ir svarīgs. Konkrētas prioritātes var darboties kā vadlīnijas domāšanas procesā.

5.    Neuzskati optimismu par vājuma pazīmi

Ja tu sevi identificē kā pesimistu, ļoti iespējams esi arī kritiski domājošs cilvēks, kurš ar šaubām raugās uz dažādu informāciju par atšķirīgiem dzīves aspektiem, kas, jāpiebilst, nav slikts ieradums. Ir iespējams izšķirt patiesu optimismu un aklu optimismu. Pirmais apzīmē to stāvokli, kurš ļauj saskatīt apkārt notiekošos pozitīvi vērtējamos procesus un motivē darboties, kamēr otrais norāda uz situāciju, kad cilvēkam ir pārliecība, ka nekas slikts nekad nenotiks. Akls optimisms ir bīstams, jo var sekmēt to, ka cilvēks kļūst ļoti sarūgtināts par kaut ko, kas nenotiek tā, kā iepriekš domāts. Šāda notikumu uztvere var negatīvā veidā ietekmēt cilvēka uzticību un radīt tālejošas sekas. Patiesais optimisms neignorē izaicinājumus un nenoliedz negatīvu parādību pastāvēšanu. Cilvēks, kuram tas raksturīgs, atzīst problēmas, un apzinās, ka spēj tikt ar tām galā.

6.    Nesalīdzini sevi ar citiem

Raugoties uz citu panākumiem, it īpaši, tādiem, kuri ir ļoti atšķirīgi no taviem sasniegumiem, var justies sajūta, ka tu pats neko nevar panākt. Sevis salīdzināšana ar citiem grauj pašapziņu un ir šķērslis tam, lai cilvēks dzīvotu tā, kā viņš vēlas. Tas, ka kāds cits šķiet daudz veiksmīgāks nekā tu, nenozīmē, ka neesi pelnījis būt laimīgs un nākotnē raudzīties ar pozitīvu perspektīvu. Pat ļoti veiksmīgiem cilvēkiem ir sliktās dienas, kā arī daudzas problēmas, kas jārisina. Pieejot sarežģītiem uzdevumu ar pozitīvu skatījumu, tie bieži vairāk nešķiet tik grūti paveicami.

 

Foto: Mateus Lunardi Dutra / flickr.com

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...