medicine.lv skaitļos

Lietotāji online423
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
9 simptomi, kas var liecināt par bipolārajiem traucējumiem : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

9 simptomi, kas var liecināt par bipolārajiem traucējumiem

Foto: Alagich Katya / flickr.com

Bipolārie traucējumi ir psihiska saslimšana, kam raksturīgas straujas garastāvokļa svārstības, kuru laikā patoloģiski pacilāts noskaņojums mijas ar depresiju. Garastāvokļa traucējumi nereti netiek diagnosticēti, kā rezultātā cieš ne tikai cilvēka dzīves kvalitāte un darba spējas, bet arī apkārtējie. 

Garastāvokļa svārstības atsevišķos gadījumos novērojami ikvienam, taču cilvēkam, kas sirgst ar bipolārajiem traucējumiem, garastāvokļa maiņas ir izteiktas, turklāt būtiski ietekmē ikdienu. Traucējumu simptomus nepieciešams aplūkot kontekstā, taču saslimšanu spēj diagnosticēt tikai psihiatrs, tāpēc ir svarīgi laikus meklēt palīdzību un uzsākt ārstēšanu.

Hipomānija – lielisks garastāvoklis un radošums

Bipolārie traucējumi tiek klasificēti, balstoties uz garastāvokļa svārstību veidu un intensitāti. Smagākos gadījumos cilvēkam novērojamas mānijas epizodes – izteikti pacilāts noskaņojums, uzbudinātība un paaugstināts enerģijas līmenis. Tikmēr vieglāki gadījumi tiek dēvēti par hipomāniju. Tās laikā cilvēks izjūt līdzīgus simptomus kā mānijas epizodē, tomēr pazīmes nav tik izteiktas, turklāt netiek zaudēta saikne ar realitāti. Persona ir enerģiska un lieliskā noskaņojumā, pastāvīgi smejas, un nereti piedzīvo neparastus radošuma un eiforijas impulsus.

Banner 280x280

Nespēja pabeigt iesākto

Hipomānijas periodā cilvēks ir enerģisks un spēj strādāt produktīvi, savukārt, epizodei beidzoties, interese par iesākto pazūd, un darbs netiek pabeigts. Traucējumu rezultātā notiek pastāvīga pāreja no viena darba uz nākamo, tiek būvētas "gaisa pilis" un plānotas ieceres, kuru īstenošana ir komplicēta.

Depresija

Bipolāro traucējumu otrs cikls ir depresija – cilvēks pēkšņi jūtas nomākts, skumjš, novērojama trauksme, nespēks un intereses zudums. Pacientu nomoka miega traucējumi, vientulības sajūta, aizkaitināmība un citi depresijai raksturīgie simptomi. Jāņem vērā, ka antidepresanti šai situācijā nelīdzēs – stāvoklis var pasliktināties, un mānijas epizodes kļūt izteiktākas. Šī iemesla dēļ medikamentus nekādā gadījumā nedrīkst lietot pirms konsultācijas ar ārstu.

Paaugstināta aizkaitinātība

Atsevišķos gadījumos bipolārie traucējumi izraisa jauktas afektīvas epizodes – stadiju, kur vienlaikus novērojami gan mānijas, gan klīniskas depresijas simptomi. Šajā gadījumā cilvēks izjūt spēcīgu aizkaitināmību un uzbudināmību, agresiju, neizskaidrojamu niknumu un līdzīgas emocijas. Persona nereti apzinās, ka reaģē neadekvāti, taču neko nespēj padarīt – viņu rīcību kontrolē emocijas.

Nekontrolēti runas plūdi

Daži cilvēki jau no dabas ir runātīgāki par citiem, taču bipolāro traucējumu gadījumā runas plūdi ir teju nekontrolējami. Persona runā ātri, pastāvīgi maina tematu, neļauj sarunu biedram izteikties un pārtrauc viņu brīžos, kad viņš cenšas to darīt. Šādas epizodes novērojamas tikai mānijas laikā, un nav raksturīgas depresijas periodiem, līdz ar to ir netipiskas un nav uzskatāmas par normu.

Grūtības darbavietā

Bipolāro traucējumu simptomi spēj būtiski ietekmēt cilvēka darbaspējas – produktivitāti, pienākumu izpildi un komunikāciju, miegu, apetīti un objektīvu redzējumu. Tā rezultātā cilvēks vairs nespēj pilnvērtīgi veikt sev uzticēto darbu, un, simptomiem pastiprinoties, pārmaiņas ievēro arī apkārtējie.

Pārmērīga alkohola lietošana

Pētījumi liecina, ka aptuveni 50% pacientu, kas sirgst ar bipolārajiem traucējumiem, vienlaikus lieto pārmēru daudz alkohola. Mānijas stāvoklī alkohols tiek izmantots, lai nomierinātos, savukārt depresijas stadijā – lai uzlabotu noskaņojumu.

Patoloģiska pašapziņa

Iestājoties mānijas fāzei, cilvēks var izjust patoloģiski paaugstinātu pašapziņu. Viņš var nodoties uzdzīvei un netipiskai seksuālajai uzvedībai, nedomāt par sekām un nerēķinoties ar apkārtējiem.

Miega traucējumi

Depresijas fāzē cilvēku var mocīt bezmiegs vai pastāvīga miegainība. Pat ja miegam atvēlēta lielākā dienas daļa, viņš jutīsies noguris un trūks enerģijas. Iestājoties mānijas fāzei, cilvēks visbiežāk nespēj aizmigt, neguļ pietiekami daudz, taču neizjūt nogurumu – enerģijas līmenis ir nemainīgi augsts.


 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...