medicine.lv skaitļos

Lietotāji online276
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kā insulta pacients var sev palīdzēt? 7 ikdienas aktivitātes veselības uzlabošanai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā insulta pacients var sev palīdzēt? 7 ikdienas aktivitātes veselības uzlabošanai

Lielākajai daļai insulta pacientu, atveseļošanās prasa ilgu laiku. Šis process ietver daudzu stundu terapiju, un tās mērķis ir atjaunot gan fiziskos spēkus, gan runas spēju.

Cilvēki, kas ir pārcietuši nopietnu insultu, var zaudēt spēju koordinēt muskuļus un veikt sarežģītas kustības. Viņiem var būt grūtības sadzīviska rakstura ikdienas uzdevumu veikšanā, to skaitā, mazgāšanās, ģērbšanās un ēšanas procesā. Daži, veicot šīs darbības, izjūt nejutīgumu savās ekstremitātēs. Daudziem rodas grūtības ar valodas saprašanu un izmantošanu. Lai gan ne vienmēr ir iespējama pilnīga atveseļošanās pēc insulta, izvēloties piemērotu ārstēšanas plānu, dzīves kvalitāti ir iespējams ievērojami uzlabot. Jāņem vērā, ka insulta radītie bojājumi organismā var būt neatgriezeniski, turklāt pacientam var izpausties arī depresija, kas atbilstoša ārstēšanas plāna izvēli padara jo īpaši nozīmīgu. Ir vērts atcerēties, ka katra insulta slimnieka gadījums ir unikāls, tādēļ, izvēloties cietušajam piemērotu terapijas veidu, būtu jābalstās uz viņam raksturīgiem simptomiem, kopējā veselības stāvokļa un citām varbūtējām saslimšanām. Ģimene un draugi var sniegt būtisku emocionālu atbalstu un palīdzēt indivīdam stiprināt rīcības stratēģijas, kamēr specializēts ārsts varēs noteikt atveseļošanās programmu, iekļaujot konkrētus rīkus un resursus, ko vērts izmēģināt, lai maksimāli uzlabotu indivīda dzīves kvalitāti.

Pēc pārdzīvota insulta cilvēks nereti ir spiests atteikties no saviem iepriekšējiem paradumiem, tostarp darba uzdevumu, rutīnas aktivitāšu veikšanas un neatkarības. Šī iemesla dēļ tam, ka insulta pacienti iesaistās dažādas sociālās aktivitātes, ir būtiska loma viņu veselības saglabāšanā. Plānojot šāda veida aktivitātes, ir vērts apdomāt, kā to regularitāti, tā arī to, kādas neērtības attiecīgo darbību veikšana varētu radīt konkrētajam cilvēkam. Papildus medicīnas un rehabilitācijas centros veiktai terapijai insulta pacienti, izvēloties regulāri veikt noteiktas aktivitātes, var arī paši ievērojami uzlabot savu veselības stāvokli.

1.    Vingrošana, kustības

Banner 280x280

Vingrošana ir noderīga rehabilitācijai dažādās formās. Kustības rada pozitīvas emocijas, izdaloties endorfīniem jeb vielām, kas iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un samazina sāpju centru ierosināmību. Pat viegla šūpošanās šūpuļkrēslā vai atsevišķu ķermeņa daļu nodarbināšana labvēlīgi ietekmē asinsriti un daudzos gadījumos ļauj pacientiem justies labāk.

2.    Māksla

Smadzenes ir muskulis, un, kad tā valodas centri nedarbojas, tos ir iespējams stimulēt, izmantojot krāsu, tekstūru un kustību. Ja tādas prasmes kā otas turēšana rokās nav iespējama, vērts pārdomāt pieeju mākslai. Arī atsevišķu objektu sakārtošana kolāžās vai rakstos vai zīmējumi ar pirkstiem smiltīs var būt noderīgi un pozitīvā veidā ietekmēt atveseļošanās procesu.

3.    Jaunu lietu mācīšanās

Tev nav obligāti nepieciešama skola vai speciāli kursi, lai paplašinātu zināšanas un gūtu jaunu pieredzi. Vari izvēlēties kādu jaunu hobiju, piemēram, darbošanos dārzā vai putnu vērošanu. Ir ieteicams arī apgūt tādas jaunas iemaņas, kas palīdz attīstīt valodu treniņu, piemēram, zīmju valoda vai rakstu veidošana. Jaunu smadzeņu daļu stimulēšana palīdz uzlabot ķermeņa kustības spēju.

4.    Sensoru sistēmas stimulēšana

Mācīšanās tiek pastiprināta ar dažādu sensoru pieejām, kurās cilvēks dzird, redz un sajūt materiālu vienlaikus. Tas izpaužas, piemēram, dodoties uz siltumnīcu un ieelpojot puķu smaržu, apmeklējot muzeju vai saņemot kakla un plecu masāžu.

5.    Mūzikas klausīšanās

Ritma dzirdēšana spēj uzlabot insulta pacientu attieksmi un apkārtējo lietu uztveri. Mūzikas klausīšanās ir veids, kā iespējams palielināt saskaņotu kustību veikšanas potenciālu un attīstīt līdzsvaru. Izpausties un uzlabot veselības stāvokli var dažādos veidos. Arī vienkārša dziļa elpošana mūzikas ritmā var būt noderīga atveseļošanās procesā. Par valodas prasmēm un mūzikas radīšanu atbild dažādas smadzeņu daļas, tāpēc reizēm cilvēks, kurš cīnās ar nespēju skaidri izteikties, var bez grūtībām dziedāt.

6.    Rakstīšana ierīcēs

Kad rakstīšana ar roku ir apgrūtināta vai neiespējama, un ir traucētas runas spējas, reizēm rakstīt ziņojumus datorā vai planšetdatorā ir vieglāk. Tas ir tāpēc, ka teksta ievadīšana ar klaviatūras palīdzību trenē muskuļu atmiņu un var palīdzēt ar vārdu iegaumēšanu.

7.    Sarežģītāku uzdevumu izpilde

Tādu darbību veikšana kā mozaīku, mīklu risināšana, audio grāmatu klausīšanās vai pat vienkārša darāmo darbu sarakstu veidošana, kas iepriekš nav bieži darīta, izaicina smadzenes darboties neierastos veidos. Šādi iespējams palīdzēt strādāt ar argumentāciju, izpratnes veidošanu un attīstīt problēmu risināšanas iemaņas. Meditācija varētu būt noderīga pēc šādu uzdevumu izpildes.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...