medicine.lv skaitļos

Lietotāji online291
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Kofeīns: atkarība vai nekaitīgs stimulants? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kofeīns: atkarība vai nekaitīgs stimulants?

Foto: trophygeek / flickr.com

Ik dienu pasaulē tiek izdzerts aptuveni 1,6 miljardi kafijas tasīšu, liecina Starptautiskās Kafijas organizācijas dati. Ikrīta kafija lielai daļai cilvēku ir neatņemama dienas sastāvdaļa. Taču, vai mēs zinām, kā kofeīns darbojas un kādu ietekmi rada uz mūsu organismu?

Kas ir kofeīns un kā tas darbojas?

Galvenā kafijas sastāvdaļa ir kofeīns – dabisks savienojums, ko iegūst no vairāk nekā 60 dažādiem augiem, piemēram, kafijas pupiņām, tējas lapām un kakao sēklām.
Kofeīns uz cilvēka organismu darbojas kā stimulants. Tas aktivizē centrālo nervu sistēmu, bloķējot adenozīnu – mediatoru, kurš organismam rada nomierinošu efektu. Kofeīna iedarbībā noris neirāla stimulācija, kas atbrīvo adrenalīnu, paātrina sirdsdarbību, paaugstina asinsspiedienu, paplašina acu zīlītes, sasprindzina muskuļus un atbrīvo glikozi, kas nonāk asinsritē, tādējādi sniedzot enerģiju. Kofeīna stimulējošais efekts sākas aptuveni 15 minūtes pēc nonākšanas organismā un var ilgt līdz pat sešām stundām.

Kofeīns nav atrodams tikai kafijā – mēs to uzņemam, dzerot tēju, bezalkoholiskos un enerģijas dzērienus, kā arī lietojot dažādus medikamentus – pret saaukstēšanos, alerģiju vai sāpēm. Tāpat kofeīns mazās devās atrodams arī šokolādes sastāvā.

Banner 280x280

Iespējamie ieguvumi

Atsevišķi zinātnieki, balstoties uz veiktajiem pētījumiem, ir pārliecināti, ka, izdzerot 3– 4 kafijas tases dienā, uz pusi samazinās risks saslimt ar aknu un mutes vēzi. Tāpat tiek uzsvērts, ka kofeīnam ir pozitīva ietekme uz smadzeņu darbību un atmiņu – 200 mg kofeīna dienā uzlabo ilgtermiņa atmiņu.

Vairāki pētnieki uzskata, ka kofeīns aizsargā pret 2. tipa diabētu, Parkinsona slimību, sirds un asinsvadu slimībām un insultu.

Kofeīna negatīvais efekts

"Atšķirībā no daudzām psihoaktīvām vielām kofeīna lietošana ir sociāli pieņemama, un tas tiek plaši izmantots. Turklāt lielākā daļa kofeīna lietotāju to uzņem regulāri un tas šķietami nenodara it nekādu acīmredzamu kaitējumu. Tādējādi tiek stiprināts priekšstats par kofeīnu kā vielu, kuru ikviens var izmantot, neciešot nekādas negatīvas sekas," skaidro Džona Hopkinsa universitātes Medicīnas daļas pētnieks Stīvens Meredits (Steven Meredith)

Pierādīts, ka, patērējot vairāk nekā 500–600 mg kofeīna dienā, rodas bezmiegs, nervozitāte, aizkaitinājums, gremošanas traucējumi un paātrināta sirdsdarbība. No organisma kofeīns izdalās kopā ar lielu daudzumu šķidruma, tādējādi tā pastiprināta lietošana var novest pie dehidrācijas.

Pētījumi liecina, ka arī mērena kofeīna lietošana atstāj negatīvu ietekmi uz veselību. Izdevumā BMC Medicine publicētā pētījumā atklāts, ka 300 mg kofeīna dienā grūtniecības laikā paaugstina risku, ka mazulis piedzims ar pazeminātu svaru, savukārt Mayo Clinic Proceedings publicētā pētījumā ziņots, ka četras tasītes kafijas dienā paaugstina priekšlaicīgas nāves iespējamību.

Taču jāņem vērā, ka kofeīna iedarbība uz katru organismu var būt pilnīgi atšķirīga. Pierādīts, ka smēķētāju vielmaiņa kafiju var aptrādāt divreiz ātrāk nekā nesmēķētāju, bet zīdaiņu, grūtnieču un cilvēku ar aknu slimībām – lēnāk. Arī atsevišķi medikamenti palēnina šo procesu.

Kofeīna atkarība

Kofeīns aktivizē vairākus mehānismus, ko tāpat aktivizē arī dažādas psihotropās vielas. Pēc tā lietošanas paaugstinās labsajūta un sabiedriskums, cilvēks jūtas enerģisks un možs. Līdz ar to nelielai daļai cilvēku no tā rodas atkarība. Speciālisti uzsver, ka no kofeīna var veidoties fiziska atkarība – reizēs, kad kofeīns netiek patērēts vai tā uzņemšana tiek ierobežota, var rasties tādi simptomi kā galvassāpes, nogurums, miegainība, depresija, aizkaitināmība, koncentrēšanās grūtības, slikta dūša un vemšana. Taču lielākajai daļai cilvēku šie simptomi izzūd dažu dienu laikā.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...