Mākslu terapija – drāmas terapija

01.06.2000

Mākslu terapija ir veselības aprūpes joma, kurā pacientu/klientu daudzveidīgo veselības un sociālo problēmu risināšanai un pārvarēšanai individuāli vai grupā terapeitiskās vides un terapeitisko attiecību kontekstā izmanto: mākslas (vizuāli plastiskās mākslas, mūzikas, dejas un kustību, drāmas) līdzekļu, tehnikas un paņēmienus.

Mākslas terapeits ir ārstniecības persona, kas ir ieguvusi otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību (maģistra grādu) veselības aprūpē un profesionālo kvalifikāciju mākslas terapeits ar specializāciju vienā no mākslas veidiem (vizuāli plastikas māksla, mūzika, deja un kustība, drāma).

Mākslas terapeits strādā veselības, sociālās aprūpes vai izglītības jomā, ar pacientiem/klientiem, kuriem ir somatiski, psihiski traucējumi vai psiholoģiskās grūtības.

Drāmas terapija (DT) ir viena no mākslu terapijas specializācijām, kurā klienti vai pacienti veselības un sociālo problēmu risināšanai un pārvarēšanai individuāli vai grupā terapeitiskā vides un terapeitisko attiecību kontekstā izmanto dažādas teātra tehnikas, lomu spēles, sociodrāmu un psihodrāmu, izvērstu dramatizējumu, stāstus, pasakas, metaforas, simbolus, sapņus, maskas, grimu, priekšmetus, lelles un marionetes, fotogrāfijas un video, lai kreatīvā veidā nonāktu pie izmaiņām emocionālajām stāvoklī un domāšanas veidā, pie pilnīgākas fiziskas, emocionālas, sociālas integrācijas, personības izaugsmes, kā arī simptomu mazināšanās.

Drāmas terapijā var strādā, lai:
1. primāri mazinātu saslimšanas, traucējuma simptomus (piemēram, depresiju, trauksmi, fobijas u.c. ar garīgām funkcijām saistītus traucējumus, kā arī hroniskās sāpes);
2. sekundāri, izmantojot integratīvu pieeju, uzmanību fokusētu uz pacienta domāšanu, jūtām un uzvedību, dzīves veidu, kas ietekmē viņa pamatproblēmu. Šajā gadījumā DT darbība ir saistīta ar sevis apzināšanos, emociju izpausmi un regulāciju, mijiedarbības un komunikācijas pilnveidošanu, kognitīvo iemaņu attīstības veicināšanu, uzvedības izpausmju uzlabošanu. Ja nepieciešams, uzmanība var tikt fokusēta uz attīstību sekmējošām metodēm, tādejādi mēģinot ietekmēt problēmu netiešā veidā. Uzmanība nav fokusēta uz problēmu (traucējumu, simptomu) tieši, bet uz to iespējami ietekmējošiem faktoriem;
3. terciāli, izmantojot atbalstošo pieeju, uzmanību vērstu uz personības izaugsmi, lai palīdzētu pacientam tikt galā ar esošo problēmu, mazināt problēmas sekas vai mazināt problēmas attīstību preventīvā kontekstā. Hronisku un nedziedināmo saslimšanu gadījumos DT uzmanība tiek vērsta uz samierināšanos, skumju pārstrādi un situācijas pieņemšanu.

Pēc Starptautiskās funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijas (SFK) DT darbību var attiecināt uz ķermeņa funkciju, aktivitātes un dalības, vides un personālo faktoru komponentēm, darbojoties ar izvērtēšanu, attīstības veicināšanu, funkciju uzlabošanu, traucējumu novēršanu un mazināšanu sekojošos domēnos:
1. ķermeņa funkciju līmenī:
a. garīgās funkcijas;
b. maņu funkcijas un sāpes;
c. nervu, muskuļu un skeleta sistēmas un ar kustībām saistītās funkcijas;

2. aktivitātes un dalības līmenī:
a. mācīšanās un zināšanu lietojums;
b. vispārējie uzdevumi un vajadzības;
c. komunikācija;
d. mobilitāte;
e. pašaprūpe
f. interpersonālā mijiedarbība un attiecības;
g. dzīve kopienā, sociālā un pilsoniskā dzīve;

3. vides faktoru līmenī:
a. atbalsts un savstarpējās attiecības;
b. attieksmes;
c. personālie faktori – personas īpašību ietekme.

Drāmas terapijas indikācijas:
- Psihiskas saslimšanas (depresijas, t.sk. pēcdzemdību depresija, šizofrēnija, maniakāli depresīvā psihoze, alkoholisms, narkomānija, azartspēļu atkarība, ēšanas traucējumi, izņemot akūtus stāvokļus).
- Funkcionāli sindromi un hronisks noguruma sindroms
- Kustību un balsta sistēmas slimības (dažāda rakstura sāpes u.c.)
- Sirds un asinsvadu, un vielmaiņas slimības (arteriālā hipertensija, stāvokļi pēc insulta u.c. izņemot akūtus stāvokļus, hiperlipidēmija, insulīna rezistence)
- Elpošanas orgānu slimības (bronhiālās astma)
- Ādas slimības (psoriāze, neirodermīts)
- Kuņģa un zarnu trakta slimības (hroniskas vēdera dobuma augšdaļas slimības bez organiska cēloņa).

Drāmas terapijas kontrindikācijas:
- Akūti stāvokļi (ķirurģiskās iejaukšanās nepieciešamība, akūta psihoze),
- Hroniskas saslimšanas paasinājums,
- Nekompensēta arteriālā hipertensija,
- Akūtas muskuļu un skeleta sāpes,
- Dezorientācijas laikā un telpā,
- Paaugstināts spiediens acīs
- Redzes nerva bojājums ar izteiktu redzes bijājumu, dzirdes nerva bojājums ar izteiktu dzirdes bojājumu,
- Grupā kontrindicēts piedalīties personām, kuras nespēj kontrolēt savus agresīvos impulsus un var apdraudēt citus grupas dalībniekus.

Īpaša piesardzība nepieciešama strādājot ar sekojošām slimību grupām:
1. Ļaundabīgi audzēji. Iedzimtas hemolītiskas anēmijas
2. Asinsrites traucējumi
3. Neskaidras etioloģijas (izcelsmes) infekcijas slimības un drudža stāvokļi
4. Hroniskas infekciozas saslimšanas akūtā (paasinājuma) stadijā (tuberkulozes, bruceloze, u.c.)
5. Sirds, plaušu u.c. saslimšanas dekompensācijas stadijā.

Drāmas terapijas lietošanas iespējas pacientu grupām:
- bērniem, sākot no 4 gadu vecuma;
- pieaugušiem līdz 80 gadu vecumam;
- grūtniecēm un mātēm bērna zīdīšanas laikā
SIA „Primārās veselības aprūpes centrs ”Ziepniekkalns”
Valdeķu iela 57, Riga
Reģistratūra: 67677515, 67677516
www.ziepniekkalns.lv

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Atrast dzīvesprieku un apgaismību ar jogu

Atrast dzīvesprieku un apgaismību ar jogu

Joga sākas tad, kad nokāpjam no paklājiņa, brīžos, kad esam sabiedrībā. Kā mēs izturamies pret mūsu līdzcilvēkiem? Vai esam izpalīdzīgi, laipni viens pret otru?
Saruna ar Kristīnu Začestu, kura pasniedz kundalini jogas nodarbības un nodarbojas ar meditatīvo dziedināšanu. 

Aktuālie piedāvājumi

Bērnu dermatologs palīdzēs būt drošiem par sava bērna ādas veselības stāvokli

Bērnu dermatologs palīdzēs būt drošiem par sava bērna ādas veselības stāvokli

Cik daudz vecāku zina, ka arī bērniem profilaktiski jāapmeklē ādas ārsts – dermatologs? Patiesībā āda ir lielākais cilvēka orgāns, jo tā mūs pasargā no ārējās vides kaitīgās ietekmes, vada termoregulāciju, kā arī pasargā no traumām. 

Intīmā atjaunošana kosmetoloģijā

Intīmā atjaunošana kosmetoloģijā

Estētiskās medicīnas centrs NOFRETE martā piedāvā visām intīmās atjaunošanas procedūrām 10% atlaidi, kā arī piedāvā apmeklēt bezmaksas konsultāciju un iegūt sīkāku informāciju par visiem interesējošajiem jautājumiem. 

Video

Drudzis bērnam: Kā rīkoties vecākiem? (VIDEO)

Drudzis bērnam: Kā rīkoties vecākiem? (VIDEO)

Drudzis bērniem bieži ir iemesls vecāku bažām un viens no visizplatītākajiem iemesliem, kāpēc vecāki vēršas neatliekamās palīdzības nodaļās slimnīcā un apmeklē ģimenes ārstu. Speciāliste stāsta, kas izraisa drudzi bērniem un kā rīkoties vecākiem.

Produktu testi

Uzņēmējs runā

Salons "Gaismas kosmetoloģija"

lazer

Lāzerepilācija, ko veic ar diodu lāzeri, ir veids, kā uz visiem laikiem atbrīvoties no nevēlama ķermeņa apmatojuma, kā arī ieaugušiem matiņiem un kairinājuma, kas rodas citu epilācijas procedūru laikā.