medicine.lv skaitļos

Lietotāji online185
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Miegs – labas veselības stūrakmens : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Miegs – labas veselības stūrakmens

Foto: Pixabay.com

Miegā tiek pavadīta trešā daļa cilvēka mūža. Labs miegs nodrošina enerģiju, dzīvesprieku, palīdz organismam cīnīties ar dažādām slimībām. Diemžēl aptuveni 40 procenti pieaugušo miegā pavada mazāk nekā septiņas stundas, kas izraisa dažādas nopietnas veselības problēmas.

Kādēļ cilvēkam vajadzīgs miegs?

Miega laikā sirdsdarbība un elpošana kļūst lēnāka, pazeminās asinsspiediens, organisma šūnās krājas un atjaunojas enerģija. Labs miegs ļauj justies mundram, dzīvespriecīgam, gūt panākumus skolā un darbā, jo miegs palīdz smadzenēm apkopot dienas laikā jauniegūto informāciju. Guļot ciešā miegā, izdalās hormons leptīns, kas regulē bada un sāta sajūtas. Tāpat miegs stiprina arī imunitāti un palīdz cīnīties ar vēzi.

Lielākajai daļai pieaugušo nepieciešamas vidēji astoņas stundas naktsmiega, lai organisms būtu vesels un spētu pilnvērtīgi funkcionēt, jaundzimušam bērnam nepieciešams gulēt 16 stundas diennaktī, bet piecus līdz 11 gadus vecam bērnam – aptuveni 10 stundas. Miegu neaizstāj apgulšanās gultā vai gulēšana ar vaļējām acīm. Miegainība māc starp pusnakti un pulksten sešiem no rīta, tādēļ cilvēka ķermenis nespēj pielāgoties nakts darbam, jo diennakts ritms nosaka, kad organisms ir miegainis un kad – modrs.

Bezmiegs

ASV Miega medicīnas akadēmijas dati liecina, ka cilvēki mūsdienās guļ par 20 procentiem mazāk nekā pirms simts gadiem. Rietumeiropā problēmas ar miegu ir trešdaļai iedzīvotāju. Bezmiegs ir vispopulārākais ar miegu saistītais veselības traucējums, kas hroniski ietekmē aptuveni sešus līdz 10 procentus eiropiešus. Bezmiega iespaids palielinās līdz ar gadiem – grūtības aizmigt ir 40 līdz 60 procentiem iedzīvotāju vecumā virs 65 gadiem. ASV pētījumi liecina, ka 20 procentu autoavāriju šajā valstī tiek izraisītas tieši miegainības dēļ. Katram piektajam pacientam, kurš sūdzas par bezmiegu, mājās noticis kāds negadījums. Savukārt nelaimes gadījumi darba vietā bijuši aptuveni 14 procentiem strādājošo.

Veselības centra Vivendi psihoterapeite, psihosomatiskās medicīnas ārste dr. Inguna Rudzīte atzīst, ka miega traucējumi ir viena no paaugstināta stresa līmeņa pazīmēm. "Iemigt traucē domas par dienā pārdzīvotajām nepatīkamām situācijām, bažas par nākamā dienā gaidāmo pārbaudi, eksāmenu, atbildīgu uzstāšanos vai nepatīkamu sarunu. Bieži miega traucējumu pamatā ir ilgstošas neatrisinātas psiholoģiskas problēmas, piemēram, nesaskaņas attiecībās, emocionāli smags tuvinieka vai darba zaudējums, hroniska slimība un darbaspēju zudumus," stāsta dr. Rudzīte. Tāpat var nomākt sarežģījumi darba vidē, bezdarbs, pārmērīgi liela fiziska vai garīga darba slodze. Nereti līdz ar psihiskā stāvokļa ārstēšanu un problēmu atrisināšanu atgriežas spēja labi izgulēties un pamosties miega spirdzinātam.

Miega trūkuma izraisītās sekas veselībai

Miega laikā smadzenēs notiek aktīva darbība - tās sagatavo nākamajai dienai. Cilvēka organisms nevar iemācīties iztikt ar īsāku laiku miegam. Ja miegs ir par maz, organisms nespēj pilnvērtīgi funkcionēt un veidojas miega deficīts. Miega traucējumi var izraisīt izmaiņas gan cilvēka labsajūtā, gan būtiski ietekmēt veselību. Dr. Inguna Rudzīte skaidro, ka pēc ilgstoša bezmiega perioda var pastiprināties nogurums, zust koncentrēšanās spējas, samazināties uzmanības noturība, būt svārstīgs garastāvoklis, pastiprināties kairināmība, agresivitāte, pasliktināties atmiņa, kustību koordinācija un rasties pat uztveres traucējumi halucināciju veidā.

"Miega traucējumi bieži ir saistīti ar psihiskām vai fiziskām saslimšanām – depresiju, neirotiskiem traucējumiem, vielu atkarību, sirds vai elpošanas mazspēju, nemierīgo kāju sindromu, medikamentu blakusefektiem, kā arī psihosociāliem faktoriem un miega higiēnas neievērošanu," atzīst Dr. Jānis Bušs, veselības centra Vivendi psihiatrs. Aptuveni pusei pacientu, kuri sūdzas par miega traucējumiem, tos izraisa iekšķīgas vai neiroloģiskas saslimšanas.

Nebaidīties meklēt palīdzību

Miega traucējumi neizzūd. Neārstēti miega traucējumi rada nopietnas sekas veselībai, dzīves kvalitātei, mācību un darba produktivitātei, savstarpējām attiecībām. Dr. Jānis Bušs iesaka katram pārdomāt savu miega režīmu. Pirms naktsmiera nav ieteicams lietot mobilo telefonu un datoru, vēlams, lai gaisa temperatūra guļamistabā būtu zemāka nekā dienas laikā. Tāpat pirms miega nav ieteicamas sātīgas maltītes, bet miegainību veicinās relaksējoši rituāli – silta vanna, nomierinoša mūzika, grāmatas lasīšana. Ieteicams sastādīt individuālo miega kalendāru, kur stingri noteikts, cikos jādodas pie miera un cikos - jāmostas.

Ja bezmiegs māc jau ilgāku laiku, ieteicams meklēt palīdzību pie speciālista – ģimenes ārsta, psihoterapeita vai psihiatra. Psihoterapeite dr. Inguna Rudzīte pirms vizītes pie ārsta iesaka izveidot miega dienasgrāmatu, kur pierakstīt, cik daudz laika diennaktī izdodas veltīt laika miegam, fiksēt notikumus, kas var veicināt pārmērīgu stresu, bezmiegu un fiksēt citus traucējošus simptomus, jo miega traucējumu ārstēšanas gaitā ir jānovērš faktori un jāārstē saslimšanas, kas izraisījušas vai paasinājušas pacientam bezmiegu. Ārsts izvērtēs katra pacienta stāvokli individuāli un noteiks piemērotāko ārstēšanu.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...