medicine.lv skaitļos

Lietotāji online229
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Pa spaisa pēdām. Kur esam šodien? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pa spaisa pēdām. Kur esam šodien?

Foto: LETA

Jautājums par jaunu psihoaktīvu vielu aprites kontroli Latvijā bija karsts sabiedrībā un arī politiķu un ierēdņu vidū kopš februāra, kad tika konstatēts – 2013. gada nogalē izstrādātais t.s. jauno psihoaktīvo vielu pagaidu aizliegums ir neefektīvs.

Ārsti ziņoja pat par epidēmijai līdzīgu to gadījumu skaita pieaugumu, kad stacionāros nonāca jaunieši ar nopietniem veselības traucējumiem pēc augu maisījumu, spaisa vai inovatīvi "iepakotas" – kaktusu mēslojuma vai kaljana tīrīšanas līdzekļa veidā – jaunas psihoaktīvas vielas lietošanas. Trauksme tika sacelta, un rīcība patiešām sekoja – plaši iesaistījās sabiedrība un žurnālisti, aktīvāk sāka darboties gan Valsts policija, gan dažu pilsētu pašvaldību policisti, Ministru kabinetā tika izveidota speciāla padome, Saeimā tapa darba grupa. Kur esam šodien?

Vispirms jau Saeimas deputāti atģidās, ka t.s. pagaidu aizliegums nedarbojas, jo neefektīva ir tieši administratīvo sodu sistēma. Ekonomikas ministrijas pakļautības iestādes, kas nodarbojās ar administratīvo sodu piemērošanu tirgotājiem, ziņoja, ka sodi tiek noformēti, tomēr komersanti, tos izvairās maksāt un pat izvēlas pārtraukt uzņēmējdarbību, lai jau pēc mirkļa dibinātu jaunus uzņēmumus un turpinātu savu rūpalu, tirgojot bīstamās vielas jauniešiem.

Vērtējot šo situāciju, deputāti beidzot vienojās par pagaidu aizlieguma kriminalizāciju un, cik nu vien ātri tas Saeimā iespējams, virzīja grozījumus Krimināllikumā, klupdami un krizdami pār simbolikas un vēstures interpretāciju iedabūšanu Krimināllikumā.

Vēl nesagaidījuši šo jauninājumu īstenošanu dzīvē, deputāti lēma arī par īpašas darba grupas izveidi. Tās darbību kopumā gan nevar vērtēt ar pluszīmi, jo viss beidzās ar to, ka darba grupas dalībnieki trīs reizes tikās, izrunājās krustām šķērsām par un ap jauno psihoaktīvo vielu definīcijām un kopējo problemātiku un, tā arī ne par ko nevienojušies, katrs devās savās gaitās, lai uzrakstītu priekšlikumus 2. lasījumam, kurus paredzēts izskatīt 29. aprīlī. Pašlaik nav konceptuālas vienošanās ne par definīciju, ne to, kas vēl nepieciešams, lai mazinātu jaunu psihoaktīvu vielu izplatību, – vispārējs aizliegums, sertifikācija, verifikācija, identifikācija vai licencēšana? Tomēr vienu gan deputāti uzsvēra nepārprotami – pagaidu aizliegums ir jāsaglabā neatkarīgi no tā, kādi ierobežojumi vēl papildus tiem tiks noteikti likumā.

Pēdējais notikums pirms pašiem svētkiem bija Ministru kabinetā sasauktā Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes sēde. Garu un plašu prevencijas pasākumu apspriešanu, Veselības ministrijas pētījumu vētīšanu un nevalstisko organizāciju iesaistīšanu vainagoja Valsts policijas priekšnieka ziņojums – kopš pagaidu aizlieguma ietveršanas Krimināllikuma grozījumos situācija ir ievērojami uzlabojusies – slēgtas gandrīz visas legālās tirdzniecības vietas, ierosināti pirmie kriminālprocesi, policijai brīvprātīgi nodots ievērojams daudzums dažādu augu maisījumu un strauji sarucis stacionārā nonākušo pusaudžu skaits, kas lietojuši spaisu un tam līdzīgas vielas.

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) pārstāvji ir piedalījušies visās šajās sanāksmēs gan Saeimā, gan ministrijās, gan Ministru kabinetā. Viens no pamatsecinājumiem – pagaidu aizlieguma iekļaušana Krimināllikumā ir sasniegusi mērķi attiecībā uz jauno psihoaktīvo vielu legālas izplatības ierobežošanu, tāpēc šis regulējams ir jāsaglabā. Tāds darbojas lielākajā daļā ES valstu un ir atzīts par efektīvu.

Tomēr paliek nenosegts tirgus segments, ko katra valsts regulē pati – dažādu ķīmisku vielu, t.sk. psihoaktīvu vielu, nonākšanu tirgū, kas it kā nepakļaujas nevienam no speciālajiem regulējumiem.

Latvijā tas vēl aizvien nav sakārtots. Citas valstis šo apriti kontrolē dažādi: ar īpašu likumu palīdzību, ar farmācijas likuma vai ķīmisko vielu aprites likuma palīdzību, ar patērētāju aizsardzības likumiem u.c. Latvija pieder pie tām valstīm, kurā šīs vielu apriti regulē īpašs likums "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību". Tomēr likums ir visai nepilnīgs – piemēram, tajā nav definīcijas, kas vispār ir psihoaktīva viela, nav nosacījumu, ka psihoaktīvas, potenciāli psihotropas vai narkotiskas vielas nekādos apstākļos nedrīkst tirgot nekur citur kā specializētās vietās ar Zāļu valsts aģentūras izdotu licenci, nav noteikts – kuras iestādes ir kompetentas kontrolēt, kuras informēt, kuras identificēt iespējamu jaunu psihoaktīvu vielu apriti Latvijā.

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, LĀB ir izstrādājusi priekšlikumus grozījumiem likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību", kuri paredz definēt psihoaktīvas vielas, noteikt to, ka neidentificētas un nezināmas psihoaktīvas vielas Latvijā ražot, izgatavot, importēt, eksportēt, izplatīt, transportēt, glabāt, nodot par atlīdzību vai bez tās, kā arī sūtīt cauri valsts teritorijai ir aizliegts. Vielas identifikāciju varētu veikt Slimību profilakses un kontroles centrs, kas būtu pasākumu kopums, kurš paredzētu neidentificētas psihoaktīvas vielas ķīmiskās formulas, ķīmisko īpašību un iespējamās farmakoloģiskās iedarbības noteikšanu, tomēr nekādā veidā nenozīmētu vielas sertifikāciju vai licencēšanu realizācijai. Būtiski, ka LĀB izstrādātie grozījumi nekādā veidā neietekmēs pagaidu aizlieguma darbību, bet papildinās psihoaktīvo vielu kontroli pagaidām vēl nenosegtajā tirgus segmentā.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...