medicine.lv skaitļos

Lietotāji online332
Aktīvie uzņēmumi12807
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
RENTGENOSKOPIJA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

RENTGENOSKOPIJA

atsevišķu ķermeņa daļu vai orgānu apskatīšana ar rentgenstarojuma palīdzību; viena no rentgendiagnostikas pamatmetodēm. Izmeklējamo cilvēku novieto rentgenaparātā starp statīva sienu, aiz kuras atrodas rentgenlampa, un fluorescējošu ekrānu. Ieslēdzot rentgenlampu, uz ekrāna redz izmeklējamā orgāna attēlu, kas, lampu izslēdzot, izzūd. Ēnu intensitāte atkarīga no izmeklējamā orgāna audu blīvuma - jo blīvāki audi, jo vairāk tie aiztur rentgenstarojumu un jo intensīvāka ir uz ekrāna redzamā ēna. Lai palielinātos izšķirtspēja, izmeklējot ķermeņa rajonu ar samērā vienādu audu blīvumu, lieto kontrastvielas. Cilvēku var novietot stāvus vai guļus, izmeklēšanas laikā var mainīt viņa stāvokli.

Rentgenoskopiju izdara aptumšotā telpā, lai varētu izšķirt ēnas uz fluorescējošā ekrāna. Pēdējā laikā ieviestās palīgierīces - elektronoptiskais pārveidotājs un rentgentelevīzijas iekārta - ļauj izdarīt rentgenoskopiju arī neaptumšotā telpā, turklāt rentgenstarojuma nevēlamā iedarbība ir samazināta apmēram 10 reižu; līdz ar to rodas iespēja izmeklēšanas ilgumu palielināt. Uz ekrāna redzamā aina ļauj ārstam spriest par patoloģiskā procesa raksturu un topogrāfiju, kā arī par izmeklējamā orgāna funkciju. Rentgenoskopiju izmanto, lai precizētu slimības diagnozi, novērotu slimības gaitu, novērtētu ārstniecisko pasākumu (sevišķi ķirurģisko) efektivitāti, noteiktu organismā iekļuvušo svešķermeņu, kā arī žultsakmeņu, urīnakmeņu lokalizāciju, izvēlētos projekciju speciāliem rentgenuzņēmumiem; dažreiz rentgenoskopiju lieto arī profilakses nolūkā, lai konstatētu slēptu slimības procesu praktiski veseliem cilvēkiem. Visbiežāk rentgenoskopiju izmanto plaušu, sirds un gremošanas orgānu slimību diagnostikā, tomēr tai liela nozīme arī citu orgānu izmeklēšanā, jo tā ļauj rentgenologam ātri orientēties vispārējā slimības procesā. Izšķīrēja nozīme tai ir dažu akūtu slimību noteikšanā, piem., redzot gaisa joslu zem diafragmas kupola, var spriest par kuņģa sienas plīsumu; redzot horizontālu šķidruma līmeni zem gāzu slāņa zarnās, var spriest par zarnu aizsprostojumu. Izmeklēšanas laikā slimnieku iztaustot, iespējams pārliecināties par izmeklējamo orgānu vai patoloģisku veidojumu pārvietojamību. Gremošanas orgānu izmeklēšanas laikā, iztaustot vēdera sienu, var pārbaudīt gļotādas reljefa stāvokli. Rentgenoskopiju lieto arī par palīgmetodi dažādās ārstniecības procedūrās, piem., lai noteiktu pleiras dobuma punkcijas vietu pirms šķidruma atsūkšanas, lai pārbaudītu dažādu organismā ievadītu zondu vai drenu stāvokli. Rentgenoskopiju kombinē arī ar citām izmeklēšanas metodēm, piem., ar bionhoakopiju. Rentgenoskopijas kontrolē izdara transtorakālu punkciju - punktē patoloģisku veidojumu plaušās, lai varētu to izmeklēt histoloģiski.

Rentgenoskopijai kā diagnostikas metodei tomēr ir trūkumi, jo uz ekrāna redzamais attēls ir tikai izmeklējamā orgāna vai patoloģiskā procesa ēna, piem., redzot plaušās apēnojumu, var konstatēt patoloģisko procesu ar lielāku blīvumu nekā veseliem plaušu audiem, bet ne vienmēr var precīzi atklāt slimības raksturu; ne vienmēr iespējams pietiekami izšķirt ēnas uz ekrāna, lai varētu sīkāk noteikt slimības raksturu. Rentgenoskopiskās ainas analīze ir subjektīva; konsultācijas iespējas ierobežotas. Pēc rentgenoskopijas nepaliek uzskatāma objektīva dokumenta; tas apgrūtina slimības gaitas salīdzinošu novērošanu. Tāpēc rentgenoskopiju bieži kombinē ar rentgenogrāfiju, jo abas metodes viena otru papildina. Att.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...