medicine.lv skaitļos

Lietotāji online383
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
VIELMAIŅA : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

VIELMAIŅA

vielu ķīmiskās pārvērtības, kas notiek visās dzīvajās šūnās un nodrošina organismam plastisko materiālu un enerģiju. No ārējās vides ar uzturu cilvēks uzņem sarežģītas uzbūves organiskās vielas (ogļhidrātus, olbaltumvielas, taukus) un neorganiskās vielas (minerālvielas). Gremošanas procesā uzturvielas fermentatīvi šķeļas līdz vienkāršākiem savienojumiem, kas uzsūcas asinīs vai limfā un ar tām nokļūst visās šūnās. Galvenais dzīvās šūnas uzbūves materiāls ir aminoskābes, kas rodas no uztura olbaltumvielām (skatīt olbaltumvielu maiņa). Tauki un ogļhidrāti ir galvenais enerģētiskais materiāls, tie ir arī šūnas sastāvdaļas. Deficīta gadījumā tie var sintezēties viens no otra vai arī no aminoskābēm (skatīt ogļhidrātu maiņa; tauku maiņa). Minerālvielas kopā ar ūdeni nodrošina organismā skābju un bāzu līdzsvaru, kā arī pastāvīgu osmotisko spiedienu un jonu koncentrāciju (skatīt minerālvielu maiņa).

Vielmaiņai izšķir 2 savstarpēji saistītas un līdzsvarotas norises - anabolismu un katabolismu. Par anabolismu sauc tās reakcijas, kurās no samērā vienkāršiem savienojumiem veidojas sarežģītākas vielas - šūnu un audu sastāvdaļas. Katabolisma procesos sarežģītas uzbūves savienojumi, kas ietilpst audos un ir to uzbūves elementi vai rezerves materiāls, noārdās, atbrīvojoties enerģijai. Uzturvielu ķīmiskā enerģija šūnās pārvēršas citos organismam nepieciešamos enerģijas veidos: kinētiskajā, mehāniskajā, elektriskajā, siltuma enerģijā u.c. Zinot uzņemtās barības daudzumu un ķīmisko sastāvu, var aprēķināt, cik enerģijas atbrīvojas oksidācijas procesos. Ar šo enerģijas daudzumu medicīnā raksturo katra atsevišķa indivīda vielmaiņas intensitāti. To nosaka vai nu tieši (īpašās siltumnecaurlaidīgās kamerās izmēri izdalītā siltuma daudzumu), vai arī netieši (aprēķina pēc gāzu analīzes datiem). Nosakot netieši, mērī laika vienībā izdalītās ogļskābās gāzes (CO2) un patērētā skābekļa (O2) daudzumu. Pēc gāzu attiecības CO2/02, t.s. elpošanas koeficienta, nosaka, kādas uzturvielas organismā oksidētas. Oksidējoties ogļhidrātiem, elpošanas koeficients ir 1, olbv. - 0,8, taukiem - 0,7. Lietojot jauktu uzturu, elpošanas koeficients ir 0,85-0,9. Pēc elpošanas koeficienta nosaka skābekļa enerģētisko ekvivalentu - skaitli, kas rāda, cik enerģijas izdalās, ja oksidācija patērē 1 l skābekļa. Ja elpošanas koeficients ir 0,7, skābekļa enerģētiskais ekvivalents ir 19,7 kJ, ja elpošanas koeficients ir 1, - 20,9 kJ. Zinot elpošanā patērēto skābekļa daudzumu un skābekļa enerģētisko ekvivalentu, aprēķina, cik daudz enerģijas izdalās noteiktā laika vienībā, piem., diennaktī.

Vielmaiņu var raksturot ar 2 lielumiem: pamatmaiņu un kopējo vielmaiņu. Pamatmaiņa ir minimālais enerģijas daudzums, kas nepieciešams dzīvības pamatfunkciju uzturēšanai. Tāds enerģijas patēriņš vērojams fiziska un psihiska miera apstākļos, no rīta tukšā dūšā (12-14 st. pēc ēšanas) pēc 8 st. miega, ja cilvēkam ir normāla ķermeņa t° un telpas t° ir 20-22°. Lielākā daļa pamatmaiņas enerģijas tiek patērēta muskuļu tonusa uzturēšanai, elpošanas muskuļu un sirds kontrakcijām, kā ari minimālai nieru un aknu darbībai. Katram cilvēkam pamatmaiņa ir relatīvi pastāvīgs lielums un atkarīga no vecuma, dzimuma, auguma, masas, ķermeņa virsmas lieluma, no klimata apstākļiem, kā arī no organisma funkcionālā stāvokļa. 20-40 gadu vecumā veseliem cilvēkiem pamatmaiņa praktiski konstanta, tās svārstības vidēji nepārsniedz ±7% . Ar gadiem pamatmaiņa pazeminās. Vīriešiem pamatmaiņa ir par 10% augstāka nekā sievietēm. Ja cilvēka ķermeņa t° paaugstinās par 1°, pamatmaiņa paaugstinās par 10-11%. Bargos klimatiskajos apstākļos (ziemeļos) pamatmaiņa ir augstāka nekā mērenajā joslā, bet tropos tā pazeminās par 10-20% . Pamatmaiņas lielums pieaugušam cilvēkam vidēji ir 4,2 kJ 1 st. uz 1 kg ķermeņa masas jeb 6000-7500 kJ/24 st. Pamatmaiņas noteikšanai ir diagnostiska nozīme, it īpaši tā ļauj spriest par vairogdziedzera funkcionālo aktivitāti. Kopējā vielmaiņa ir tas enerģijas daudzums, kas organismam nepieciešams darba (fiziska vai garīgā) laikā. Tajā ietilpst pamatmaiņa un darba veikšanai vajadzīgā enerģija.

Kopējā vielmaiņa stipri pārsniedz pamatmaiņu. Vielmaiņa paaugstinās sakarā ar muskuļu darbu un pastiprinātu gremošanas trakta darbību. Garīgs darbs paaugstina vielmaiņu par 2% , bet, ja garīgā slodze saistīta ar nelielām muskuļu kustībām (runāšana, rakstīšana), tad velmaiņa paaugstinās par 10-20% . Cilvēkam strādājot fizisku darbu, enerģijas patēriņš atkarīgs no slodzes. Sēdu stāvoklī vielmaiņa paaugstinās par 5-10% salīdzinājumā ar pamatmaiņu, stāvot - par 20-30% , staigājot pa līdzenu ceļu - par 200- 300% , kāpjot kalnā - par 600- 900% . Aprēķinot enerģiju, kas izlietota tiešajam darba procesam, uzzina attiecīgā darba lietderīgo efektu. Dažos darbos, piem., iešanā un kāpšanā, maksimālais lietderīgais efekts ir tikai 30-35% . Tā kā darba veidi stipri variē, vielmaiņas līdzsvara uzturēšanai nepieciešamā diennakts uztura deva dažādiem cilvēkiem stipri atšķiras. Viegla fiziska darba laikā cilvēks diennakti patērē 9000-12 000 kJ, vidēji smaga fiziska darba laikā 12 000- 15 000 kJ, smagā fiziskā darbā 15 000- 19 000 kJ, ļoti smagā fiziskā darbā 19 000-30 000 kJ. Intensīvs darbs, kurā enerģijas maiņa pārsniedz 30 000 kJ/24 st., nav iespējams pārāk ilgi, jo cilvēka gremošanas orgāni diennaktī nespēj pārstrādāt tādu barības daudzumu, kura enerģētiskā vērtība būtu lielāka par 30 000 kJ. īslaicīgi (dažas dienas) enerģijas patēriņš var sasniegt pat 50 000-80 000 kJ/24 st. Veselā organismā pastāv līdzsvars starp vielām, ko uzņem ar uzturu, un vielām, kuras izmanto enerģijas patēriņam. Līdzsvaru nodrošina sarežģīti neirohumorāli mehānismi, kas saskaņo ēstgribu un uztura daudzumu ar darba intensitāti, siltuma ražošanu un atdevi. Šo līdzsvaru uztur galvenokārt hipotalāms un limbiskā sistēma.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...