medicine.lv skaitļos

Lietotāji online417
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
5 vienkārši padomi, kā sagatavoties ceļojumam, lai tas sagādātu tikai prieku : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

5 vienkārši padomi, kā sagatavoties ceļojumam, lai tas sagādātu tikai prieku

Foto: Shutterstock.com
Foto: Foto: Shutterstock.com
Banner 280x280

Ceļojums, kā it visi lielie un svarīgie dzīves notikumi, sākas vēl ilgi pirms tam, kad lidmašīna ir pacēlusies. Ceļojums patiesībā sākas brīdī, kad tiek pieņemts lēmums. Un, sākot no šī brīža, ir visai daudz priekšdarbu, ko ikviens var paveikt, lai ceļošana sniegtu pilnvērtīgu atpūtu un sagādātu daudz prieka. Priekšdarbi ir pavisam vienkārši – savlaicīga darbu pabeigšana pirms došanās ceļā, koferu sakravāšana, organisma fiziska un mentāla sagatavošana, ceļojuma apdrošināšana, vakcīnas (ja nepieciešams). Ko paveikt un kā paveikt? Lasi tālāk!

Kas jāpaveic pirms ceļojuma, lai atpūta būtu veselīga un patīkama
Mēdz teikt, ka cilvēks spēj pielāgoties it visam. Atliek tikai dot nedaudz laika adaptācijai, un jauna laika josla, gadalaiks vai klimatiskie apstākļi vairs nesagādā neērtības. Taču kā rīkoties, dodoties ceļojumā? Reti kurš var atļauties ieplānot tik garu atpūtu, lai paspētu ne tikai izpildīt obligāto tūristu programmu, bet arī dotu pietiekami daudz laika savam ķermenim atpūtai, lai tas pielāgotos. Ar kādiem sarežģījumiem sastopas ikviens ceļotājs, un kā no tiem izvairīties?

Organisma sagatavošana atpūtai
Nav nekā bēdīgāka par situāciju, kad pirmajā atvaļinājuma dienā kā par spīti aizkrīt kakls, piemetas iesnas vai par sevi atgādina kāda aizmirsta alerģija. Un kā nu ne – ja par priekšdarbiem sākts domāt tikai pēdējā nedēļā, darbā paņemts vairāk pienākumu, lai kolēģiem pēc tam nepaliek pārāk daudz, ritms izjaukts, nedaudz stresa... No tā visa jāizvairās jau saknē, lai ķermenis neapvainotos tieši pirms lielajiem notikumiem. Pirms dodies ceļojumā, padomā par šiem četriem aspektiem!
Miegs. Pirmais un galvenais likums – kārtīgi izgulēties. Neatkarīgi no dienā paveicamo darbu apjoma allaž jāatrod pietiekami daudz laika miegam. Viedokļi par to, kāds ir nepieciešamais miega apjoms, atšķiras, taču tām vajadzētu būt vismaz septiņām stundām diennaktī.
Pārtika. Pirms ceļojuma nav ieteicams lietot ļoti treknu un taukiem piesātinātu pārtiku – tā var radīt smaguma sajūtu. Nevajadzētu arī aizrauties ar dažādiem eksperimentiem, lai ceļojuma laikā nevajadzētu mocīties ar dažādām vēdera problēmām vai alerģiju.
Ūdens. Ikdienā nepieciešams uzņemt vismaz 1,5 litrus ūdens. Ja būsi lietojis par maz ūdens, ceļojuma laikā vari justies miegains un noguris.
Vitamīni. Vislabāk vitamīnus uzņemt ar augļiem un dārzeņiem. Tā var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu – gan apgādāt organismu ar vajadzīgām vielām, gan arī uzlabot vispārējo veselības stāvokli un ķermeņa labsajūtu. Lai ceļojums sniegtu maksimāli daudz pozitīvu emociju, laba fiziskā pašsajūta ir svarīga, tāpēc – bulciņas lai paliek laikam pēc ceļojuma, bet pirms tā – burkāni, āboli un plūmes būs labākā našķu trauka sastāvdaļa. Izvēlies produktus ar augstu C vitamīna saturu, lai uzlabotu imunitāti, kā arī lieto magniju – tas palīdz samazināt stresu un nogurumu.

Parūpēšanās par hroniskām kaitēm

Foto: Foto: Shutterstock.com

Dodoties ceļojumā, nedrīkst aizmirst arī par kopējo veselības stāvokli – tam jābūt labam. Tu taču nevēlies ceļojuma laikā saskarties ar uzliesmojošu alerģiju vai zobu sāpēm, vai ne?
Zobu veselība. Kas gan var būt briesmīgāks par ceļojuma vidū sasāpējušu zobu. Visu paredzēt nevar, taču, ja ir kaut mazākās aizdomas par to, ka kāds zobs varētu "iegāzt", ieteicams pāris nedēļu pirms ceļojuma apmeklēt vismaz higiēnistu. Taču noteikti saplāno laiku tā, lai zoba labošana netiktu veikta iepriekšējā dienā pirms ceļa – tas ir nopietns kairinājums, un sekas ne vienmēr var paredzēt – zobs var kļūt pārlieku jutīgs un būs nepieciešama atkārtota procedūra. Un ko tad, ja tam laika vairs nav? Tādēļ šādus darbus jāieplāno savlaicīgi.
Alerģijas (ja tādas ir). Jāpieņem, ka varētu izpildīties sliktākais iespējamais scenārijs, tādēļ ceļojuma somā ieliec bezrecepšu antihistamīnus katram gadījumam. Tie īpaši var noderēt tad, ja, piemēram, rudenī, dodies uz kādu eksotiskāku galamērķi – pie mums visi ziedputekšņi jau sen beigušies, bet tur, kur tikai sākas pavasaris, to būs papilnam.
Vakcīnas. Dodoties tālā un eksotiskā ceļā, nedrīkst aizmirst par visām nepieciešamajām vakcīnām, lai izvairītos no nepatīkamiem "suvenīriem" slimību veidā. To, kādas vakcinācijas nepieciešamas, dodoties uz katru no valstīm, iespējams atrast "Veselības Centrs 4" mājaslapā.

Diennakts ritma izjaukšana (jet lag) jeb dezorientēšanās laikā, ceļojot uz citu laika joslu

Foto: Foto: Shutterstock.com

Vienmēr šķiet, ka interesantākie ceļojumi ir tie, kas ved tālu, taču – jo tālāk sanāk doties, jo lielāka nobīde no ierastās laika joslas. Diennakts ritma izjaukšana ir visai nepatīkama dezorientācija laikā – organismam ir grūtības iekļauties jaunā ritmā, un šī organisma nepatika var izpausties kā bezmiegs, galvassāpes un viegla aizkaitināmība. Kā rīkoties, ja vakars ir rīts un nakts ir diena? Starp citu – diennakts ritma izjaukšanas simptomi piemeklē vien tad, ja ceļotāji dodas no austrumiem uz rietumiem vai no rietumiem uz austrumiem. Ceļojot ziemeļu vai dienvidu virzienā, laika josla netiek mainīta, tādēļ arī dezorientācija nepiemeklē. Pieredzējuši ceļotāji iesaka atrast sev piemērotāko veidu, kā organismu ātri pieradināt pie jaunajiem apstākļiem.
Izlaist vienu nakti miega – organisms būs gana noguris, lai ātri ņemtu par labu jaunos apstākļus un Tu spētu pamosties ar svaigu galvu jau nākamajā rītā.
Meklēt palīdzību vieglu miegazāļu pudelītē – lai iekāptu jaunajā ritmā, pirmo nakti var pārlaist ar vieglu miegazāļu palīdzību.
Alkoholam – nē! Alkohola lietošana kā preventīvs līdzeklis ne tikai nepalīdzēs atvieglot simptomus, bet tikai padarīs tos izteiktākus. Tā vietā ieteicams lietot daudz ūdeni.

Atvaļinājums pēc atvaļinājuma

Foto: ​Foto: Shutterstock.com

Tā ir tipiska frāze, ko nereti gadās dzirdēt pēc ceļojuma – tas bijis tik labs un intensīvs, ka vajadzīgs vēl viens atvaļinājums, lai atpūstos. Kaut arī šāda frāze izklausās amizanti, būtībā ceļotājs sev nodara pāri – atvaļinājums būtu jāizmanto ne tikai tam, lai izzinātu jaunas vietas, bet arī atpūstos. Lai šāda sajūta neveidotos, var ievērot dažus vienkāršus nosacījumus:
• atvaļinājuma plānošana jāsāk laikus, vēlams – ar detalizētu darbu sarakstu. Tas palīdzēs izvairīties no stresa pēdējās dienās pirms došanās ceļā;
• ieplānot vismaz vienu dienu pēc ceļojuma, kas paredzēta mantu izpakošanai un gulēšanai. Pat ja sākumā tas šķiet izšķērdīgi, tas tomēr ir vērtīgi un rada sajūtu, ka ir bijusi arī kāda diena, kas paredzēta tikai mieram, bez jauniem iespaidiem un cilvēkiem.

Ceļojuma apdrošināšana

Foto: Foto: Shutterstock.com

Amizanti, ka latvieši ir tik praktiski, ka apdrošināšanas nepieciešamību raksturo ar frāzi "bet man tā nekad nav noderējusi". Tas ir diezgan ačgārns veids, kā uz to skatīties – jo mazāka vajadzība izmantot iegādāto apdrošināšanu, jo labāk Tev klājas! Kā būtu, ja gaisa akrobāti šādi skatītos uz drošības tīkliem: "Ai, es kā nekrītu, tā nekrītu, nav vērts tos uzlikt" Lai ceļojums paietu bez problēmām, apdrošināšana ir viena no svarīgākajiem aspektiem. Bez tam – raugoties uz kopējām ceļojuma izmaksām, ceļojuma apdrošināšana nebūt nav tā lielākā izdevumu kategorija.

Ceļa vārdu vietā
Ceļojums ir brīnišķīgs piedzīvojums, kas nes ne tikai daudz bilžu, bet arī lieliskas atmiņas visam atlikušajam mūžam. Tādēļ rūpīgi saplāno veicamos darbus, iegādājies ceļojuma apdrošināšanu un – galvenais – izgulies! Par ceļojuma apdrošināšanu palīdzēs parūpēties Iizi.lv – šajā vietnē ir arī lielisks blogs ar padomiem ceļotājiem. Ielūkojies!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...