medicine.lv skaitļos

Lietotāji online93
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Ārsta palīgs no pagātnes līdz šodienai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ārsta palīgs no pagātnes līdz šodienai

Tulkojumā no vācu valodas vārds "Feldscher" ("Feldscherer") nozīmē "karalauka bārddzinis", un šīs profesijas pārstāvji pirmo reiz parādījās Vācijas un Šveices armijā 17. gadsimtā. 18. gadsimtā Prūsijas armijā "karalauka bārddziņa" pienākumu loks paplašinājās un viņi karalaukā ievainotajiem karavīriem sāka sniegt arī medicīnisku palīdzību. 

Arī Latvijā veselības aprūpes speciālists – feldšeris – parādījās jau 18. gs.  Toreiz feldšeriem nebija nekādas saistības ar civiliedzīvotājiem, viņi tika sagatavoti kara vajadzībām pie Rīgas kara hospitāļa. Sistemātiska feldšeru sagatavošana Rīgas kara hospitālī sākās 1816. gadā, kad ierīkoja īpašu feldšeru skolu. Tomēr 19. gs. feldšeru skaits Latvijā bija niecīgs, tālu atpaliekot no diplomētu ārstu skaita.

1920. gadā Latvijas Sarkanā Krusta vadītājs Jānis Jankovskis  nodibināja Latvijā pirmo Žēlsirdīgo māsu skolu – tagadējo RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžu. 1954. gadā koledžā (jeb toreiz Rīgas 4. medicīnas skolā) tika ieviesta jauna mācību programma, kas piedāvāja iespēju iegūt feldšera kvalifikāciju. Laika posmos no 1954. līdz 1957. gadam un no 1969. līdz 1993. gadam skolā tika izglītoti arī sanitārie feldšeri. 

Mūsdienās feldšeri pārtapuši par ārsta palīgiem. RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā Ārsta palīga studiju programma tiek īstenota kopš 2004. gada. Par ārsta palīgu iespējams mācīties pēc vidusskolas beigšanas, un koledžas absolventi trīs gados iegūst pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību.

Latvijā ārsta palīgiem ir plašas darba iespējas: galvenokārt tas, protams, ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), it īpaši reģionos, kur katru gadu tiek piedāvātas ap 300 vakancēm. 

Kopš Veselības ministrijas izveidotā moduļa – ģimenes ārsts, ģimenes ārsta palīgs, ģimenes ārsta māsa – ieviešanas, daudzi ārsta palīgi devušies strādāt uz ģimenes ārstu praksēm. Tā kā, saskaņā ar šo moduli, tikai ārsta palīgam ir tiesības strādāt ar ārsta biroju (izrakstīt receptes, slimības lapas utt.), šobrīd daudzas pieredzējušas ģimenes ārstu māsas atkal dodas mācīties, lai iegūtu otru – ārsta palīga – profesiju, kā arī iegūtu papildu zināšanas, kas atbilst jaunākajiem medicīnas atzinumiem un tehnoloģijām. 


Publicitātes foto: Studiju programmas "Ārstniecība" ārsta palīgu praktisko nodarbību norise mācību laboratorijā

Koledžā studijas tiek organizētas gan dienas grupās, gan arī saskaņā ar individuālu mācību plānu. Studiju procesā liela vērība tiek pievērsta medicīniskajiem priekšmetiem, īpaši neatliekamajām situācijām un farmakoloģijai, jo ārsta palīgiem bieži nākas strādāt patstāvīgi. Tas ir būtiski gan darbā NMPD, gan ģimenes ārstu praksēs, jo noslogojuma dēļ ārsts ne vienmēr spēj veikt pacienta izglītošanu, kā arī ārsta prombūtnes laikā ārsta palīgam jāspēj atpazīt un sniegt nepieciešamo palīdzību pacientiem un jāstrādā ar hroniskajiem pacientiem. 

Bez iepriekš minētajām darba iespējam mūsdienās ārstu palīgi strādā arī slimnīcu uzņemšanas nodaļās, traumpunktos un veselības centros.

Kā apliecinājums tam, ka feldšera/ārsta palīga profesija ir palikusi aktuāla cauri gadsimtiem līdz pat šodienai, ir fakts, ka vairākas Eiropas valstis apsver iespēju izveidot vai atjaunot ārsta palīga profesiju, jo māsas zināšanas ir vērstas uz pacienta aprūpi, savukārt ārstu skaits nav tik liels, lai sniegtu kvalitatīvu medicīnisko palīdzību visiem pacientiem.

Uzņemšana
šajā un arī citās koledžas realizētajās studiju / mācību programmās – "Māszinības" (māsa), "Ārstnieciskā masāža" (masieris), "Zobārstniecība" (zobārstniecības māsa), "Māszinības" (māsas palīgs) un "Bērnu aprūpe" (auklis) – norisināsies no 2016. gada 1. līdz 15. jūlijam

Elektroniskā pieteikšanās studijām koledžas mājaslapā www.rcmc.lv būs pieejama jau no 1. jūnija.

Sīkāka informācija par programmu un uzņemšanas noteikumiem pieejama koledžas mājaslapā – www.rcmc.lv


Rakstu sagatavoja RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studiju programmas "Ārstniecība" direktore, docente Iveta Norko






RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledža

Jāņa Asara iela 5, Rīga, LV-1009
Tālrunis 67296929
E-pasts: rsuskmk@rsu.lv 
www.rcmc.lv 

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...