medicine.lv skaitļos

Lietotāji online40
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Atkal Covid-19: Kā pasargāt sevi un citus? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Atkal Covid-19: Kā pasargāt sevi un citus? Stāsta speciālisti

Freepik.com/ chandlervid85
Foto: Freepik.com/ chandlervid85

Sākoties rudens vīrusu laikam, arvien izplatītāki kļūst arī Covid-19 saslimšanu gadījumi. Kā tos atšķirt no saaukstēšanās un citiem vīrusiem? Kam pievērst uzmanību ārstēšanās procesā un kā neaplipināt apkārtējos? Stāsta "BENU Aptiekas" piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Dažādi elpceļu vīrusi, tostarp gripa un Covid-19, izplatās intensīvāk rudenī un ziemā, stāsta ģimenes ārste. Ja parādās jaunas vīrusu variācijas vai cilvēku imunitāte samazinās, saslimšanu skaits var palielināties. Tādējādi aukstāki laikapstākļi un cilvēku tendence uzturēties vairāk iekštelpās, sabiedriskie pasākumi, personīgās higiēnas prasību neievērošana vai iekštelpu kopšana bez piemērotiem drošības līdzekļiem var ietekmēt vīrusa izplatīšanos. Turklāt rudens iestāšanās nozīmē arī skolēnu un studentu atgriešanos skolās un augstskolās. Tas palielina saskari ar potenciālo vīrusu un var izraisīt saslimšanu pieaugumu.

Tāpat jāņem vērā, ka saules gaismas trūkums var veicināt imunitātes pazemināšanos, tādējādi padarot mūs uzņēmīgākus pret infekcijām, tai skaitā Covid-19.

Kā atšķirt Covid-19 no saaukstēšanās?

Kā skaidro ģimenes ārste, gan Covid-19, gan citi elpceļu vīrusi sākotnēji izpaužas ar līdzīgiem simptomiem. Izzinot saslimšanas gaitu un iespējamos kontaktus ar citu Covid-19 pozitīvu personu, var būt vieglāk noteikt slimības izcelsmi.

Banner 280x280

Covid-19 simptomi ietver drudzi vai augstu ķermeņa temperatūru, biežāk sausu klepu, galvassāpes, sāpes rīklē, balss aizsmakumu, nogurumu vai vājumu, muskuļu vai locītavu sāpes, retāk – ožas vai garšas zudumu, caureju vai sliktu dūšu. Ja ir aizdomas par saslimšanu ar Covid-19, lai atpazītu infekciju, ir svarīgi veikt Covid-19 antigēnu testu. Savukārt praksē novērots, ka vienas mājsaimniecības ietvaros, slimojot ar līdzīgiem simptomiem, uzreiz saslimšanas sākumā testi var neuzrādīt pozitīvu rezultātu, bet pozitīvs testa rezultāts parādās, veicot to vēlāk. Tāpēc, ja ir jebkādi slimības simptomi, būtiski ir ievērot mājas režīmu un samazināt kontaktus, lai mazinātu vīrusa izplatīšanās riskus un neapdraudētu citus.

Klīniskā farmaceite norāda, ka vīrusu sezonā Covid-19 antigēnu noteikšanas testam būtu jābūt ikvienā mājas aptieciņā. Ir pieejami pašpārbaudes testi ar deguna uztriepes  vai siekalu parauga ņemšanas opcijām. Pirms testa veikšanas ir jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju, kas pievienota iepakojumā. Ja tests nopirkts mājas aptieciņai, tas jāglabā sausā vietā, sargājot no saules stariem, un jāseko ražotāja informācijai uz iepakojuma par derīguma termiņu, jo testu nedrīkst izmantot pēc derīguma termiņa beigām.

Ja tests pozitīvs

Ja saslimsti ar Covid-19, ir jāievēro izolācija un jāpārtrauc klātienes kontakti ar citiem, lai viņus neapdraudētu, uzsver ģimenes ārste. Darba pienākumus un izglītības procesu drīkst turpināt tikai attālināti. Vislabākais veids, kā atvieglot stāvokli saslimšanas gadījumā, ir mierīga atpūta un saudzējošs mājas režīms. Rūpējoties par labu miegu, pietiekamu šķidruma uzņemšanu (vismaz divi litri dienā negāzēta ūdens vai zāļu tējas bez cukura), un, ja ir sāpes, pretsāpju zāļu pareizu lietošanu. Ja ir parādījies drudzis un temperatūras paaugstināšanās rada izteiktu diskomfortu (stipri sāp galva, muskuļi, ir traucēts miegs), temperatūru var samazināt, lietojot temperatūru pazeminošos līdzekļus ar paracetamolu vai ibuprofēnu, par to lietošanu konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. Atbilstoša režīma un šķidruma daudzuma lietošana veicinās atveseļošanos. Svarīgi atcerēties, ka Covid-19 simptomi dažādiem pacientiem var atšķirties un daži cilvēki var piedzīvot smagākus simptomus, tāpēc pasliktināšanās gadījumā noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu.

Gan Covid-19, gan citu elpceļu vīrusu gadījumā pietiekamu šķidruma daudzumu var palīdzēt uzņemt zāļu tēju dzeršana. Klīniskā farmaceite iesaka šajā laikā dzert liepziedu, vīgriežu, aveņu, kumelīšu tējas. Tāpat atveseļošanās laikā uzturam jābūt vieglam un veselīgam, nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt, regulāri jāvēdina telpas un jāveic telpu mitrā uzkopšana.  Klepus gadījumā sīrupi vai tabletes jāizvēlas atbilstoši vai nu sausam klepum, vai atklepošanai. Kakla sāpju gadījumā – var skalot kaklu, noderēs arī sūkājamās tabletes un aerosoli. Savukārt iesnu gadījumā ieteicams degunu skalot ar jūras ūdeni un lietot deguna pilienus.

Cik ilgi palikt mājās?

Covid-19 gadījumā risks aplipināt citus saglabājas vidēji sešas līdz astoņas dienas pēc slimības simptomu parādīšanās, skaidro ģimenes ārste. Mājas režīms ir jāievēro, kamēr pacientam ir akūti augšējo elpceļu infekcijas simptomi, un vēl papildus trīs dienas pēc tam, kad simptomi beigušies. Ja nav saslimšanas simptomu, bet Covid-19 tests ir pozitīvs, izolācija jāievēro trīs dienas, pirms turpināt ikdienas gaitas.

Svarīgākais Covid-19 profilaksei

Covid-19 profilaksei ir svarīgi ievērot vispārējas higiēnas un drošības pasākumus. Tas ietver rūpīgu un regulāru roku mazgāšanu vai roku dezinfekcijas līdzekļa izmantošanu, stāsta ģimenes ārste. Palielinoties saslimstības rādītājiem, izvairies no iekštelpām, kurās pulcējas daudz cilvēku. Centies vēdināt telpās un rūpēties par svaiga gaisa plūsmu gan mājās, gan darba telpās. Ja pastāv inficēšanās risks, pasargā sevi un citu cilvēku klātbūtnē valkā sejas masku, piemēram, ārstniecības iestādēs. Ieturi drošu distanci, apmeklējot sabiedriskas vietas, un izvairies no citiem cilvēkiem ar jebkādiem infekcijas simptomiem. Ikdienā lieto veselīgu pārtiku un veicini veselību, uzturoties svaigā gaisā, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm un rūpējoties par savu mentālo un garīgo veselību.

Būtiski atcerēties, ka vakcinācija ar Covid-19 pielāgotajām vakcīnām ir drošākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības norises formām. Konsultējies par iespēju vakcinēties ar savu ģimenes ārstu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.