medicine.lv skaitļos

Lietotāji online162
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Cīņa ar pavasara nogurumu: Kā tajā uzvarēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Cīņa ar pavasara nogurumu: Kā tajā uzvarēt?

Nespēks, enerģijas trūkums, miega bads un nomāktība – šo nepatīkamo simptomu kopumu, kas ne vienu vien pārņem gada pirmajos mēnešos, tautā mēdz dēvēt par pavasara nogurumu. Kas tas īsti ir un kā to uzveikt, stāsta "Rimi Labākai dzīvei" eksperti – sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina, psiholoģe Iveta Aunīte un sertificēts fitnesa treneris Kārlis Birmanis.

Pavasaris nav vainīgs!

Autors: pastaiga
Autors: pastaiga

"Tas, ko saucam par pavasara nogurumu, ir enerģijas trūkums, bet pavasari gan pie tā nevajadzētu vainot. Šo simptomu cēloņi meklējami mūsu dienas plānošanas paradumos, miega kvalitātē un uzturā, kas ietekmē arī emocionālo stāvokli. Ja ikdienā ir dozēta fiziskā slodze un pietiekama atjaunošanās, gadalaiku pārmaiņām nevajadzētu radīt novājināta organisma pazīmes, kas ilgst nedēļām," stāsta fiziskās sagatavotības eksperts.

Kāpēc tad tomēr pavasarī daudzi mēdz just izteiktu nogurumu? Fitnesa treneris atgādina – organisms pielāgojas tiem apstākļiem, kādos dzīvojam ikdienā, turklāt tas notiek ļoti ātri. Šo spēju sauc par adaptāciju, un tā palīdz cilvēkam izdzīvot. "Ziemā tinamies siltās drēbēs un lieki apkārt nestaigājam, tāpēc organisms pierod darīt mazāk. Pavasarī dienas kļūst gaišākas un pagarinās aktīvā dienas daļa. Organismam,
dodoties garākā pastaigā, attiecīgi ilgāku laiku jānodrošina enerģijas produkcija kustībai un termoregulācijai. Vienkāršāk sakot, ja dienas paradumi kļūst aktīvāki, likumsakarīga ir nepieciešamība pēc lielākiem enerģijas resursiem," stāsta eskperts. Tāpēc, jo līdzīgāks ir ikdienas aktivitāšu līmenis visu cauru gadu, jo mazāk pamanāmas būs pašsajūtas izmaiņas, mainoties gadalaikiem.

Lai labi justos, labi jāguļ!

Banner 280x280

Autors: miegs
Autors: miegs

Lai adaptētos kaut kam jaunam – un organisma izpratnē tās ir darbības, ko neesam veikuši pēdējā mēneša laikā, – organismam ir nepieciešami resursi, ko iegūstam galvenokārt ar uzturu. Taču ļoti svarīgs ir arī miegs. Treneris stāsta: "Miegu raksturo tā kvalitāte, ilgums un regularitāte – savu dienu vajadzētu plānot tā, lai ietu gulēt un mostos apmēram vienā un tajā pašā laikā gan darbadienās, gan brīvdienās. Miega kvalitāti ietekmē smadzeņu darbības palēnināšanās pirms miega, tāpēc līdz ar tumsas iestāšanos vajadzētu izvēlēties rāmas nodarbes, un tā nav televizora skatīšanās vai telefona pārlūkošana. Spoža gaisma, kas spīd acīs no ekrāna, imitē dienasgaismu, maldinot smadzenes: ekrāna gaismā ķermenis drīzāk būs gatavs rīta nodarbēm, piemēram, brokastošanai, nevis gulēšanai."

Arī emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte, psiholoģe norāda – miega kvalitāte būtiski ietekmē cilvēka pašsajūtu, un pavasarī ir īpaši svarīgi labi izgulēties – doties pie miera ap 22.00 un gulēt vismaz septiņas astoņas stundas. Ja nogurums ļoti liels, var pasnaust arī pa dienu, taču šai atpūtai gan nevajadzētu ieilgt vairāk par 20–30 minūtēm, lai neradītu vēl lielāku nogurumu.

Vērtīgās uzturvielas jākrāj ilgtermiņā

Autors: omega
Autors: omega

Veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste iesaka – pavasaris ir laiks, kad veikt ģenerāltīrīšanu ne tikai mājās un garderobē, bet arī savā ēdienkartē, atbrīvojoties no liekā – pārmērīga daudzuma cukurotu un kofeīnu saturošu produktu. "Konfektes, šokolāde, ātrās uzkodas, kafija, stipra zaļā tēja, enerģijas dzērieni – visi šie produkti dod "ātru" enerģiju un uz stundu vai divām rada ilūziju par možāku pašsajūtu, taču ilgtermiņā veicina spēku izsīkumu un vairo noguruma sajūtu. Cukurs, kofeīns un enerģijas dzērienos esošais taurīns paātrina organisma darbību un darbojas kā stimulators, taču nedod reālu enerģiju, jo šie produkti nav diez ko bagāti ar minerālvielām un vitamīniem. Gluži pretēji, tie izsmeļ jau tā patukšotās organisma rezerves," skaidro speciāliste.

Autors: udens
Autors: udens

Pavasarī ieteicams izvēlēties produktus, kas satur mono- un polinepiesātinātās tauskābes imunitātes stiprināšanai, sevišķi omega-3: ir pierādīts, ka cilvēkiem, kuriem trūkst omega-3 taukskābju, pastāv lielāks depresijas attīstības risks. Vērtīgi produkti pavasarī ir rieksti, sēklas, treknās zivis, olīveļļa, linsēklu eļļa, kas satur omega-3 taukskābes. Tāpat ieteicams savu maltīti papildināt ar E vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, un B grupas vitamīniem, kas piedalās centrālās nervu sistēmas darbībā. Tos var uzņemt ar pilngraudu produktiem, diedzētiem graudiem un mikrozaļumiem, kas pavasarī ir neaizstājams koncentrētu uzturvielu avots. Protams, jāseko līdzi arī izdzertā ūdens daudzumam, un dažādībai lieliski var izmantot arī bērzu un kļavu sulas, bet ar tām nevajadzētu pārmērīgi aizrauties – pietiks ar vienu divām glāzēm dienā. Uztura speciāliste atgādina – tāpat kā nogurums un kaitīgās vielas, arī vērtīgās vielas krājas ilgtermiņā un savu pozitīvo efektu pa īstam dos pēc kāda laika. Tāpēc sabalansēts uzturs ir svarīgs visu gadu!

Pastaigas un saulainas domas emocionālajai labsajūtai

Autors: saulainas_domas
Autors: saulainas_domas

Atšķirībā no uztura emocionālās labsajūtas jomā pieejamās ātrās pašpalīdzības metodes dod tūlītēju rezultātu, atklāj psiholoģe – numur viens cīņā ar pavasara nogurumu ir visas fiziskās aktivitātes, sākot ar pastaigu un beidzot ar intensīviem treniņiem, vēlams, svaigā gaisā. Savukārt spēku atgūšanai ilgtermiņā labus rezultātus dod regulāras garīgās prakses – meditācijas, lūgšanas, elpošanas un iztēles vingrinājumi.

"Lielisks enerģijas avots ir jebkurš radošs process, piemēram, pavasara ainavas gleznošana vai dziedāšana – īpaši skaisti ir sadziedāties dabā. Cilvēkiem, kuri raksta dienasgrāmatas, tieši pavasaris var būt jaunu apņemšanos laiks. Ļoti palīdz komunikācija ar cilvēkiem, iedvesmojošu lekciju klausīšanās, pašpalīdzības literatūras un veiksmīgu cilvēku biogrāfiju lasīšana, labu, pozitīvu filmu skatīšanās," iesaka psiholoģe. Viņa atgādina – galvenais ir paturēt prātā, ka pavasara nogurums ir pārejoša parādība!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...