Ergoterapija

Sertificēta ergoterapeite Sarmīte Kokina

Ergoterapija ir viena no rehabilitācijas nozarēm. To definē kā "veselības aprūpes zinātni, kas pamatojas uz zināšanām par mērķtiecīgu aktivitāti."

Ergoterapeits ir augsti kvalificēta ārstniecības persona ar augstāko izglītību, kurš piedalās pacienta ārstniecības, rehabilitācijas un sociālās aprūpes procesā. Ergoterapeits veicina maksimālu indivīda spēju izmantošanu neatkarības līmeņa paaugstināšanai, saglabāšanai vai attīstīšanai.

Ergoterapijas galvenais uzdevums ir veicināt indivīda veselību un neatkarību jebkuros dzīves apstākļos.
Attiecīgi, ergoterapeits ir ārstniecības profesionālis, kas lieto mērķtiecīgu aktivitāti, lai aizkavētu mazspējas vai nespējas rašanos un attīstītu indivīda neatkarību ikdienā. Ergoterapeits arī rosina cilvēku adaptēties jaunos apstākļos, un, izmantojot aktivitāti kā terapeitisku aģentu, samazina cilvēka fizisko vai garīgo disfunkciju.
Latvijā šī rehabilitācijas nozare ir pārstāvēta kopš 1996. gada.
Par celmlaužiem var uzskatīt 6 praktizējošus ārstus no Latvijas, kuri ieguva ergoterapeita izglītību Zviedrijā un bija arī mūsu pasniedzēji.
Ergoterapeiti strādā reimatoloģijas, pediatrijas, geriatrijas, psihiatrijas, neiroloģijas jomās, Tehnisko palīglīdzekļu centrā, Apdegumu centrā.
Tehnisko palīglīdzekļu centra ergoterapeiti strādā arī profilaktiski, iekārtojot cilvēkiem darba vietas saskaņā ar ergonomikas principiem. Centra speciālists apmeklē darbavietas un pārbauda, piemēram, vai pareizajā augstumā ir krēsls un galds, vai acīm un stājai vismazāk kaitīgā pozīcijā novietots dators, un tamlīdzīgi.
Bērnu veselības centrs “Ķengarags" ir viens no četriem veselības/rehabilitācijas centriem Latvijā, kurš nodrošina ambulatorus ergoterapeita pakalpojumus.
Ergoterapeita kabinets veselības centrā darbojas 5 gadus. Ergoterapijas pakalpojumus veselības centrā apmeklē bērni no dzimšanas brīža līdz astoņpadsmit gadiem.

Pie ergoterapeita mazos pacientus nosūta pediatri, neirologi, ģimenes ārsti, rehabilitologi, ja minētajiem speciālistiem ir līgums ar Rīgas Slimokasi, tad konsultācija ir bezmaksas, uz nodarbībām pie ergoterapeita var nosūtīt tikai ārsts – rehabilitologs.
Ikdienas darbā visbiežāk sastopamie traucējumi ir:
- neiroloģiskās disfunkcijas, tādas kā bērnu cerebrālā trieka, hidrocefālija, priekšlaicīgi dzimuši mazuļi, psihomotorās attīstības aizture, stāvokļi pēc smagām galvas traumām, pēc pārciesta meningīta/encefalīta, muskuļu deģeneratīvas saslimšanas
- traumatiski roku nervu bojājumi,
- stāvokļi pēc amputācijām, apdegumiem
- skeleta disfunkcijas, tādas kā reimatoīdais artrīts, skoliozes
- garīgās attīstības traucējumi
Motorie, sensorie un kognitīvie traucējumi ietekmē dažādas bērna attīstības jomas un atstāj paliekošus funkciju traucējumus vai nespēju, kas turpinās visu mūžu. Lai sasniegtu optimālus terapijas rezultātus ergoterapeitam jānodibina labs kontakts ne tikai ar bērnu, bet arī ar ģimeni. Sociālajai videi ir liela ietekme uz aktivitāšu izvēli, veikšanu un mērķu sasniegšanu. Izmeklēšanas laikā ergoterapeits izvērtē ne tikai bērna spējas un traucējumus, bet arī fizisko, sociālo un kulturālo vidi, kurā bērns aug. Bērna ģimene rehabilitācijas laikā ir svarīga komandas daļa. Ergoterapeits ir tas speciālists, kurš cenšas veidot izpratni ģimenei par bērna slimību un viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir iemācīt bērnam un ģimenei sadzīvot ar slimības radītajiem traucējumiem, pēc iespējas uzlabojot bērna dzīves kvalitāti. Ergoterapeits vienmēr uzlūko bērnu kā organismu, kas atrodas attīstībā pat, ja bērnam ir ļoti smagas neiroloģiskas problēmas. Izvērtējot bērna spējas un vajadzības, speciālists kopā ar ģimeni, nosaka ilgtermiņa mērķi, ko speciālists sadala īstermiņa mērķos un terapijas process var sākties.

Ambulatori ergoterapeita pakalpojumi pieejami šādās veselības aprūpes iestādēs:
BVC Ķengarags ( bērni, pieugušie)
VC Ziepniekkalns ( bērni, pieaugušie)
Slimnīca Biķernieki ( pieaugušie)
RC Mēs esam līdzās (bērni)
Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (bērni)

Ergoterapeita pakalpojumi pieejami visā Latvijā, par savā pilsētā, vai tās tuvākajā apkārtnē pieejamajiem speciālista pakalpojumiem, interesēties pa tālr.7815061