medicine.lv skaitļos

Lietotāji online82
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1622
Ekspertu atbildes21477
Barības vada un kuņģa vēzis gaļas dēļ : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Barības vada un kuņģa vēzis gaļas dēļ

Pirms saldēšanas iekārtu izveides cilvēki visā pasaulē gaļas uzglabāšanai izmantoja vairākas citas metodes: sālīšanu, žāvēšanu un kaltēšanu. Lai gan šādi procesi rūpnieciski attīstītajās valstīs vairs nav nepieciešami, cilvēki joprojām vēlas sāļu un kūpinātu gaļu.

Kad Anglijā ledus pagrabu izmantošana bija vienīgais saldēšanas veids, miesnieki ik piektdienu saskārās ar kādu problēmu - brīvdienās skārnis bija jāslēdz, taču ledus divās dienās izkustu un gaļa sabojātos. Lai saglabātu gaļu, miesnieki iemērca to sāls šķīdumā vai bagātīgi apkaisīja ar rupjās sāls graudiem, kurus Anglijā tolaik dēvēja par corns - graudiem. Kopš tā laika Anglijā tiek lietots šāds sālītās gaļas nosaukums.

Cilvēki, kas uzturā lieto daudz kūpinātu un sālītu produktu, bieži slimo ar barības vada un kuņģa vēzi. Austrālijā un Jaunzēlandē kuņģa vēža izraisīto nāves gadījumu skaits pēdējo desmitgažu laikā ir samazinājies, lai gan kūpinātas un apstrādātas gaļas patēriņš ir pieaudzis. Iespējamais iemesls - šajās valstīs apstrādātajai gaļai tiek pievienots salīdzinoši maz konservantu. Turklāt daudzi produkti, kas tiek pārdoti kā "kūpināti", nemaz nav apstrādāti ar dūmiem: tā vietā garšu tam piešķir "šķidrie dūmi" - dūmu ekstrakts, kam nav tāds kancerogēnais potenciāls kā parastajiem dūmiem.

Labās īpašības

  • Lietoti nelielā daudzumā, šāda gaļa piešķir ēdienam patīkamu garšu, pārmērīgi nepalielinot tauku vai kilodžoulu daudzumu.
     

Sliktās īpašības

  • Gaļas konservos esošie nitrāti var veidot vēzi izraisošus nitrozamīnus.
  • Lielais nātrija daudzums ar laiku var paaugstināt asinsspiedienu.
  • Gaļas konservi ir jāuzglabā un jālieto uzmanīgi, lai novērstu saindēšanos.
  • Desas, kuru sastāvā ir graudu pārslas, var izraisīt reakciju cilvēkiem, kas ir jutīgi pret šiem graudiem.
     
Banner 280x280

Dažādos gaļas izstrādājumos var būt daudz tiramīna, kas jūtīgiem cilvēkiem izraisa migrēnu; mijiedarbē ar noteiktiem medikamentiem var būt asa nevēlama reakcija.

Kūpināšana

Kūpināšanas laikā gaļa un zivis tiek lēnām gatavotas zemā temperatūrā un apstrādātas ar dūmos esošajām ķīmiskām vielām. Līdz šim noskaidrotas vairāk nekā 200 dūmu sastāvdaļas - spirti, skābes, fenoli un vairākas toksiskas (iespējams vēzi izraisošas) vielas. Šīs ķīmiskās vielas kavē gaļas bojāšanos izraisošu mikroorganismu vairošanos, fenola savienojumi palēnina tauku oksidēšanos un novērš to sasmakšanu. Mūsdienās, tiesa, kūpināšana lielākoties tiek izmantota garšas uzlabošanai.

Vītināšana un kaltēšana

Vītināšana, samazinot ūdens daudzumu produktā, ir izmantota jau tūkstošiem gadu. Šajā procesā tiek koncentrētas uzturvielas, jo īpaši minerālvielas, taču vitamīnu vītinātā gaļā ir krietni mazāk nekā svaigā. Ziemeļamerikas pirmiedzīvotāji kaltēja un vītināja brieža un bifeļa gaļu, arī zivis, dažreiz sajaucot tās ar taukiem un kaltētām ogām, lai padarītu ēdienu uzturvielām bagātāku un paildzinātu tā uzglabāšanās laiku. Plānas vītinātas liellopu gaļas šķēles ir savdabīga atgriešanās pie sentēvu lietotām pārtikas uzglabāšanas metodēm. Prosciutto ir vītināts šķiņķis. Tāpat kā citas uzglabāšanas metodes, arī vītināšana ir aizstāta ar saldēšanu, mūsdienās to galvenokārt izmanto, lai piešķirtu gaļai īpašo garšu un struktūru. Vītinātu gaļu var uzglabāt ilgi.

Sālīšana

Vienalga, vai gaļa tiek sālīta sāls šķīdumā vai ierīvēta ar sausu sāli, šādas konservēšanas laikā no gaļas tiek izvadīts ūdens. Gaļa glabājas nebojājoties, savukārt mikroorganismi, zaudējuši ūdeni, sačokurojas un aiziet bojā. Vairs nevajag sālīt gaļu, lai to uzglabātu visu ziemu, taču šī metode joprojām tiek izmantota, jo cilvēkiem patīk sāļa gaļa, piemēram, šķiņķis un speķis.

Jo vairāk sāls izmanto, jo ilgāk sālīto gaļu var uzglabāt, taču zūd vairāk uzturvielu. Vēl vairāk vitamīnu un minerālvielu pazūd, kad sālītā gaļa tiekm mērcēta, lai sagatavotu to lietošanai uzturā. Mūsdienās tiek izmantotas vājākas sāls koncentrācijas gaļas sālīšanas metodes, tādēļ pirms gatavošanas gaļu vairs nevajag mērcēt.

Desas

Desas parasti tiek gatavotas no cūkgaļas vai liellopu gaļas, kurai pievienotas graudu pārslas, garšaugi, garšvielas un konservanti.

Celiakijas slimniekiem vai cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret kviešiem, nevajadzētu lietot uzturā desas, kurās ir graudu pārslas.

Desas, tāpat kā maltā gaļa, iziet cauri vairākiem apstrādes posmiem, tādēļ tas var sabojāties daudz straujāk nekā svaiga gaļa, šī iemesla dēļ lielāko daļu desu (izņemot auksti vai karsti kūpinātās un vītinātās desas) pirms ēšanas vajadzētu vārīt vai apcept.

Dažādi desu un cīsiņu veidi atšķiras pēc to gatavošanā izmantotās gaļas, piedevu un garšvielu daudzuma. Košera cīsiņos un Boloņas desā parasti ir mazāk gaļas aizvietotāju. Turklāt košera produktiem jābūt gataviem no noteiktiem gaļas gabaliem - tajos nav gaļas atgriezumu un dažādu dzīvnieku iekšējo orgānu piejaukumu.

Visās cūkgaļas un liellopu gaļas desās ir daudz sāls un piesātināto tauku. Ir nopērkamas desas ar pazeminātu tauku saturu, tomēr šo labumu var atsvērt liels sāls daudzums, kas pievienots, lai uzlabotu garšu.

Aknu desu sastāvs atšķiras no desu ražotāja. Lai gan aknu desā ir daudz minerālvielu, piemēram, dzelzs, arī A vitamīns un B grupas vitamīnu, tajā ir daudz piesātināto tauku. Ja garšas uzlabošanai tiek pievienots speķis nātrija daudzums būs ievērojami lielāks.

Gastronomiska bauda

Kūpināta un žāvēta gaļa un tās izstrādājumi, piemēram, salami un vītināts šķiņķis, protams, garšo ļoti labi, bet lielā sāls un piesātināto tauku dēļ šos produktus vajadzētu lietot reti un nelielos daudzumos.

Pēc tradicionālām metodēm gatavots salami un citas žāvētas desas parasti tiek žāvētas, vītinātas vai kūpinātas. Salami ir vienīgais izņēmums noteikumam par sapelējušas gaļas izmešanu. Salami ar nelielu pelējumu joprojām drīkst ēst, ja 2.5 cm sapelējušas gaļas tiek nogriezts. Salami un citas žāvētajās desās ir daudz piesātināto tauku un nātrija.

Konservēta gaļa

Eiropā ir iecienīta konservēta gaļa. Tā tiek gatavota ļoti lēni, cepot cūkgaļu, pīli vai zosi, lai no gaļas iztecētu tauki. Labi apceptā gaļa tiek sasmalcināta (nelielus mājputnu gaļas gabaliņus var atstāt veselus), sajaukta ar daļu tauku, iepildīta māla traukos vai stikla burkās un nosegta ar atlikušajiem taukiem, kas neļauj piekļūt gaisam. Sasmalcinātā gaļa parasti tiek smērēta uz maizes, savukārt veselie gabaliņi tiek izmantoti bagātīgu, ceptu vai sautētu pākšaugu ēdienu, piemēram, sautējuma gatavošanā. Konservētā gaļā saglabājas lielākā daļa svaiga gaļā esošo uzturvielu, taču tajā ir diezgan daudz piesātināto tauku, tādēļ to vajadzētu lietot vien retu reizi un nelielos daudzumos.

Toksiskas vielas gaļā

Visbiežāk toksiskās vielas gaļā nonāk caur pārtikas ķēdi – nobarojamiem dzīvniekiem tās uzņemot ar piesārņotu lopbarību, piemēram, ja dzīvnieki tiek baroti ar zivju miltiem, gaļa var tikt piesārņota ar dioksīniem vai polihlorētiem bifeniliem. Turklāt šiem dzīvniekiem var tikt tieši doti arī insekticīdi vai baktericīdi. LĀB konferencē Ko ēd Latvijas bērni Dr.biol. Baiba Ozola norādīja, ka: "Gaļa un tās produkti var saturēt ārstniecības līdzekļus, kurus lieto dzīvnieku ārstēšanai, to augšanas paātrināšanai un lopbarības kvalitātes uzlabošanai. Galvenās pārtikas produktos atrodamās ārstniecības vielu grupas ir antibiotikas, hormoni un sulfanilamīdi." Ir pierādīts, ka stress ievērojami  pasliktina gaļas kvalitāti, tāpēc, lai to novērstu, dzīvnieku barībai bieži vien pievieno nomierinošus līdzekļus. Transportēšanas laikā cūkas, piemēram, var zaudēt vairāk nekā 1% sava svara.

Nitrīti un nitrāti

Sālītas gaļas, arī kulinārijas veikalā nopērkamo auksto uzgriežamo, iesarkani sārtās krāsas iemesls ir nitrātu klātbūtne. Nitrāti ir ķīmiskas vielas, kas ietekmē sāls iedarbību, kavējot baktēriju attīstību un palēninot tauku oksidāciju.

Kritiķi apgalvo, ka nitrītus vajadzētu aizliegt, jo tie ēdiena gatavošanas un sagremošanas laikā savienojas ar aminoskābēm, veidojot vēzi izraisošus nitrozamīnus. Pētījumos konstatēts, ka nitrāts var izraisīt augoņu veidošanos laboratorijas dzīvniekiem, kas šo vielu izņēmuši ļoti lielā daudzumā. Taču gaļas rūpniecības pārstāvji un valdība uzstāj, ka nitrītu izmantošanu nedrīkst pārtraukt, jo šī viela ir ārkārtīgi efektīva pret Clostridium botulinum, mikroorganismu, kas izraisa botulismu jeb saindēšanos ar botulīnu. Viņi arī piebilst, ka tikai apmēram viena piektā daļa no nitrozamīnus veidojošajiem nitrātiem nākuši no gaļas - pārējie nitrozamīni veidojas cilvēka organismā - no nitrātiem dārzeņos un citos augu valsts produktos.

Clostridium botulinum aug vidē, kurā nav skābekļa (piemēram, noslēgtās bundžās, burkās un plastikāta iepakojumā), un tās sporas izdzīvo pat ilgas vārīšanas laikā . Ja vakuumā iepakota vai bundžās pildīta gaļa saskaras ar vismaz 10 C temperatūru, visas gaļā esošās sporas var attīstīties, kļūstot par aktīvām baktērijām un izdalot nāvējošas vielas. Toksiskā viela botulīns tiek iznīcināta aptuveni 70 C temperatūrā, taču augstos uzgriežamos pirms ēšanas parasti necep un nevāra, un pat cepts vai vārīts šķiņķis, iespējams, nav atradies karstumā pietiekami ilgi, lai tā vidus uzsiltu līdz tik augstai temperatūrai.

Nitrīti ne tikai apspiež aktīvās baktērijas, bet arī novājina Clostridium botulinum sporas, kuras ir noturīgas pret karstumu. Tas nozīmē, ka sporas var iznīcināt pat bez īpaši ilgas vārīšanas, un tiek radīts risks, ka sporas varētu attīstīties, ja gaļa netiek rūpīgi apstrādāta.

Mūsdienās lietotā nitrītu daudzuma radītais vēža risks ir daudz mazāks nekā risks saslimt ar botulismu, ēdot sabojājušos gaļu. Taču pat šie riski ir mazāki nekā risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, ko izraisa pārmērīgs piesātināto tauku patēriņš. Parasti ļoti daudz šo tauku ir pārtikas produktos, kuros kā konservanti lietoti nitrīti. Ja jums garšo žāvēta un sālīta gaļa, lietojiet to reti un mērenā daudzumā.

Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Bhumika Bhatia

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

Nature Gift, SIA

Nature Gift, SIA

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Kontakti

  1. +371 26485589
  2. +371 27745512
  3. lauris@naturegift.lv
  4. https://www.naturegift.lv/

Darba laiks

  • P.800-1600
  • O.800-1600
  • T.800-1600
  • C.800-1600
  • P.800-1600
  • S.800-1600
  • Sv.-
  • S., Sv. iepriekš sazinoties 27735512

Dokumenti

Juridiskie dati

  1. 40103284008
  2. LV40103284008
  3. 01.04.2010
  4. 01.04.2010
  5. "Vērdiņi", Vidrižu pag., Limbažu nov., LV-4013

Apraksts

Veselīgi sīrupi, sulas un sukādes no Latvijā audzētām ogām un augiem. Mūsu produkti ir dzīvi un enerģētiski bagāti, kas iedvesmo un spēcina ķermeni un garu! Nature Gift zinātnieku radītā tehnoloģija ir vieda un īpaša, jo ļauj žāvētajiem augļiem un sīrupiem saglabāt visas tik vērtīgās uzturvielas, vitamīnus un iegūto zemes spēku. Tehnoloģija balstīta uz tā dēvēto osmozes procesu, kas ļauj cukurus pārstrādāt augļu cukuros – fruktozē un glikozē. Ražošanas procesā netiek pievienoti konservanti vai garšas pastiprinātājus. 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

veselīgs uzturs, veselīgi saldumi.

Dižbrūklenes, dižbrūkleņu ogas, ogas, sukādes, sīrupi, marmelāde,
ievārījums, sulas, žāvēti augļi, sukādes, tēja, ogu pārstrāde,
augļu pārstrāde, augļu maisījumi, sulas ražošana,
dzērvenes, lielogu dzērvenes, dzērveņu audzēšana, dižbrūkleņu audzēšana,
aronijas, smiltsērkšķu sula, pasūtījumu piegāde, nekarsētas sulas,
ogu pulveri, saldās mērces, marmelāde, ekskursijas, ekskursijas bērniem,
brūklenes, iebiezināti sīrupi, mājas vīns, cidoniju sukādes, cidoniju sīrups, pīlādžu sīrups, aveņu sīrups, idejas dāvanai, Latvijā ražotas dāvanas, ražots Latvijā, ķirbju sukādes, plūškoka sīrups.


Vairāk

Foto 3

Dāvanu komplekts
Sukādes

Mājas lapa internetā