medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Kā pielāgot miega un nomoda režīmu pārejai uz vasaras laiku? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā pielāgot miega un nomoda režīmu pārejai uz vasaras laiku? Stāsta speciālisti

Lai arī pāreja uz vasaras laiku ir viens no gada siltās sezonas vēstnešiem, pulksteņa pagriešanai var būt arī negatīva ietekme uz cilvēka organismu – tā var pasliktināt pašsajūtu un pat izraisīt miega traucējumus. Aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa kopā ar miega eksperti, ārsti Natāliju Bērziņu ir sagatavojušas praktiskus ieteikumus, kā pielāgot miega un nomoda ciklu pārejai uz vasaras laiku, kā arī uzlabot miega kvalitāti vasaras sezonā.

Vasarā saule lec agrāk, bet noriet  vēlāk – līdz ar to lielāka aktīvā dienas daļa noris gaismā, kas daļēji notiek, arī pateicoties pārejai uz vasaras laiku. "Laika maiņas pamatideja slēpjas enerģijas taupīšanas principā. Fizioloģiski cilvēka organismam pāreja uz vasaras vai ziemas laiku nav nepieciešama, jo mūsu organisms, pateicoties cirkadiānajiem jeb bioloģiskajiem ritmiem, pielāgojas gaismas režīmam. Pāreja uz vasaras laiku var negatīvi ietekmēt miegu, jo laika maiņas rezultātā tiek mainīts ierastais režīms, kurā esam gulējuši kopš rudens," skaidro miega eksperte. Ierasto miega režīmu var ietekmēt ne tikai pulksteņa laika maiņa, bet arī atvaļinājumu laiks, iespējamā ceļošana, kā arī ilgākas aktivitātes vakarpusē. Vasarā saule riet vēlāk, un "iekšējais pulkstenis", kurš regulē miegu un nomodu, mēģina tam pielāgoties. Tas var būtiski ietekmēt to, cik viegli vai grūti būs piecelties ierastajā laikā.

Pārejot no ziemas laika uz vasaras laiku, var notikt miega-nomoda cikla nobīde un var aizkavēties iemigšanas fāze, jo vakari paliek gaišāki, savukārt rīti – iesākumā tumšāki. Tas var veicināt izteiktāku nogurumu no rīta, savukārt vakarā radīt grūtības iemigt. Problēmas ar adaptēšanos pārmaiņām var radīt miega deficītu un lielāku risku garastāvokļa traucējumu attīstībai.

Pāris nedēļas, lai sagatavotos laika maiņai, 5 līdz 7 dienas, lai adaptētos

Autors: kumelishu_teja
Autors: kumelishu_teja
Banner 280x280

Lai adaptēšanās vasaras laikam noritētu mierpilni un neietekmētu miegu, ieteicams pulksteņa pagriešanai gatavoties jau pāris nedēļas vai vismaz pāris dienas pirms tam, pielāgojot gulētiešanas un celšanās laiku jaunajam režīmam. Sagatavošanās laiks atkarīgs no organisma individuālās spējas pielāgoties pārmaiņām. Pēc Amerikas Miega medicīnas asociācijas datiem, pielāgošanās periods pēc laika maiņas un tā izraisītās sekas var ilgt piecas līdz septiņas dienas. Parasti šajā periodā izdodas nostabilizēt miega-nomoda režīmu. Turklāt svarīgi iegaumēt, ka jāpielāgo ne tikai gulētiešanas, bet arī celšanās laiks.

"Līdztekus miega un nomoda cikla pielāgošanai jaunajam ritmam miega kvalitāti iespējams uzlabot, uzturā iekļaujot dabīgus nomierinošus augu valsts līdzekļus. Miega kvalitāti palīdzēs uzlabot tādas tējas kā kumelīšu, piparmētru, timiāna un arī baldriāna tēja. Tāpat var lietot arī pasifloras lakstu, apiņa drogu un melisas lapu līdzekļus. Svarīgi ielāgot – ja šos dabas līdzekļus izmantojat ārstnieciskos nolūkos, to lietošana jāuzsāk nelielās devās, turklāt nepārtraukta lietošana nedrīkst ilgt vairāk par vienu nedēļu," uzsver farmaceite.

Ieteikumi miega un nomoda cikla pielāgošanai pārejā uz vasaras laiku

Autors: modinatajs
Autors: modinatajs

• Miega un nomoda režīmu jaunajam laikam nepieciešams pielāgot pakāpeniski;
• Gan darba dienās, gan nedēļas nogalē un brīvdienās ej gulēt un celies vienā un tajā pašā laikā;
• Pirms pārejas perioda un tā laikā pārliecinies, ka katru nakti guli vismaz septiņas stundas;
• Divas līdz trīs dienas pirms pārejas perioda sāc pakāpeniski pielāgoties jaunajam režīmam – ej gulēt un celies 15–20 minūtes agrāk nekā ierasts;
• Sestdienā pirms pārejas uz vasaras laiku ej gulēt vēl 15–20 minūtes agrāk un uzliec modinātāju vēl par 15–20 minūtēm agrāk nekā iepriekš;
• Centies pavadīt vairāk laika dienas gaismā, jo tas mazina nogurumu, kas var rasties pēc pārejas uz vasaras laiku.

Ieteikumi veselīgam miega un nomoda ciklam vasaras periodā

Autors: pamoshanas
Autors: pamoshanas

• Pamostoties ieteicams uzturēties spilgtā saules gaismā vai pasēdēt pie ieslēgta apgaismojuma vai loga. Gaisma ļaus smadzenēm vieglāk iesākt dienu, un procesi, kuri regulē nomodu, strādās efektīvāk un intensīvāk;
• Vakarā, savukārt, nepieciešams ierobežot laiku, ko pavadāt saulē, bet mājoklī ieteicams izmantot pieklusinātu gaismu, lai smadzenes sāktu gatavot ķermeni aizmigšanai un miega procesiem;
• Neatkarīgi no sezonas aktuāls ir jautājums par temperatūru guļamistabā un trokšņu līmeni apkārt. Izpētīts, ka guļamistabā gaisa temperatūrai jābūt par diviem trim grādiem zemākai nekā pārējās istabās, tas ir, ap +18 grādiem. Kā iespēja trokšņu minimizēšanai guļamistabā bieži tiek minēta trokšņu izolācija vai "baltā trokšņa" elektroniskās ierīces, kas rada skaņas, līdzīgas, piemēram, spēcīgai lietus vai ūdenskrituma šalkoņai, tādējādi norobežojot asākus trokšņus un sekmējot aizmigšanu;
• Līdz ar ilgāku diennakts gaišo posmu nereti šķiet, ka varat izdarīt vairāk un vakarpusē intensīvāk pasportot. Taču ar šādām domām jābūt uzmanīgiem. Labāk intensīvu fizisko slodzi pietaupīt rīta cēlienam vai pusdienlaikam. Cilvēka organismam pēc intensīvas slodzes ir nepieciešamas vismaz trīs līdz četras stundas, lai atdzistu un nomierinātos. Būtiskas aktivitātes vakaros var ne tikai radīt grūtības aizmigt, bet arī veicināt neizgulēšanās un noguruma sajūtu no rīta;
• Jāizvairās no kofeīnu saturošu dzērienu lietošanas vismaz četras stundas pirms gulētiešanas laika;
• Jāizvairās no sātīgu un treknu ēdienu un alkohola lietošanas pirms miega;
• Ja nogurums dienas gaitā kļūst pārāk izteikts, ir ieteicams nosnausties. Taču šāda atpūta nedrīkst būt ilgāka par 20 minūtēm. Pēc snaudas, kas būs ilgāka par 20 minūtēm, pamodīsieties noguris, ar smagu galvu un grūtībām koncentrēties.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.