medicine.lv skaitļos

Lietotāji online348
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Kā veselības apdrošināšanas polises izmantot efektīvi un racionāli? Iesaka ģimenes ārsti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā veselības apdrošināšanas polises izmantot efektīvi un racionāli? Iesaka ģimenes ārsti

Freepik.com/ jcomp
Foto: Freepik.com/ jcomp

Aizvadītajā gadā strauji augusi iedzīvotāju interese par veselības apdrošināšanas polišu izmantošanu. Naudas izteiksmē ik dienu veselības apdrošināšanas atlīdzībās iedzīvotājiem tiek izmaksāti 266 0000 eiro. Aiz tirgus līdera, dzīvības apdrošināšanas, veselības apdrošināšana pērn ieņēmusi otro vietu ar 129,3 miljoniem eiro gada prēmiju, 19,2% pieaugumu un 19,4% lielu tirgus daļu, liecina Latvijas Apdrošināšanas asociācijas dati.

Kamēr mūsu valstī nav ieviesta sen plānotā obligātā veselības apdrošināšana (VA), ieguvēji, protams, ir tie ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, kuru darba devēji ir parūpējušies par viņu labbūtību veselības apdrošināšanas polišu veidā. VA polise ir kā bonuss, ko cilvēks saņem “par brīvu”, nemaksājot “pa tiešo” no savas kabatas. Bet, kā zināms, viss, kas nāk salīdzinoši viegli, reizēm netiek novērtēts un racionāli izmantots.

Ko iesaka ģimenes ārsti, kas ikdienā joprojām ir pirmie un galvenie atbalstītāji un padomdevēji pacientu saslimšanas gadījumā? Kādi ir viņu vērojumi par VA polišu izmantošanu un ieteikumi, lai  pacients polisi izmanto lietderīgi un efektīvi?

Ģimenes ārste Līga Zīvere-Pile (strādā savā privātpraksē)

Banner 280x280

Manuprāt, ideālā variantā ģimenes ārstam jābūt tam, kurš pārrauga to, kam un kā pacients tērē savu apdrošināšanas polises prēmiju. Ir bažīgie cilvēki, kuri ik pa trim mēnešiem ir gatavi skriet un veikt kārtējos izmeklējumus un pārbaudes, iegūt kārtējos rezultātus, vēl vienu apstiprinājumu tam, ka ar viņu veselību viss ir kārtībā. Šādos gadījumos ir svarīgi, ka ģimenes ārsts redz visu šo visnotaļ haotisko darbību kopainu un piebremzē pacienta pašdarbību, jo tai nav racionāla pamata – ir taču klīniski pierādīti algoritmi, kas nosaka un pamato dažādu pārbaužu, izmeklējumu, analīžu utt. optimālos intervālus un regularitāti. Un arī gluži pretēji – kādam cilvēkam, kurš nebūt nav tik pārņemts ar savu veselību, saskaņā ar viņa anamnēzi vai tieši jāiesaka izmantot veselības apdrošināšanas piedāvātās iespējas, lai viņš bez ilgas gaidīšanas rindā savlaicīgi veiktu nepieciešamu izmeklējumu. Tātad racionālākais variants – ģimenes ārsta un pacienta sadarbība, kuras rezultātā netiek veikti izmeklējumi, tikai tāpēc, ka polisē vēl ir nauda, un tajā pašā laikā medicīniskas indikācijas gadījumā tiek izmantotas polises sniegtās priekšrocības.

Sadarbībā ar apdrošināšanas kompānijām labi ir tas, ka pamatā uz visiem izmeklējumiem, tajā skaitā dārgākajiem, pietiek ar ģimenes ārsta nosūtījumu – pacientam nav nepieciešams ar ģimenes ārsta nosūtījumu vispirms doties pie attiecīgā speciālista, saņemt viņa izrakstītu nosūtījumu un tikai tad veikt kādu diagnostisku pārbaudi utt. Tātad ceļš no ģimenes ārsta lēmuma par nepieciešamību veikt kādu izmeklējumu līdz tā rezultātu saņemšanai ir salīdzinoši īss un ātrs, kas, manuprāt, ir ļoti vērtīgi un svarīgi.

Aija Šnikvalde, ģimenes ārste "Premium Medical" klīnikā

Ideālais variants, protams, būtu, ja ģimenes ārsts vadītu visu pacienta ceļu, kas saistīts ar VA polises izmantojumu. Diemžēl tas ne vienmēr tā notiek. Mans darba princips ir šāds: konsultācijas laikā, vienojoties ar pacientu, tiek izveidots nepieciešamo izmeklējumu un konsultāciju plāns. Ja tiek veikta ikgadējā profilaktiskā pārbaude, tad izmeklējumus un konsultācijas prioritizēju vēlamā kārtībā. Tas, manuprāt, ārstniecības procesu padara pacientam saprotamāku, kā arī samazina patērēto laiku, kopējās ārstniecības izmaksas un nelietderīgo izmeklējumu skaitu.

Kur paliek polises “īpašnieka” atbildība?

Arī ģimenes ārstu praksē ir gadījumi, kad strādājošie, kam polises sedz darba devējs, mēdz tās izmantot “pēc pilnas” programmas, un ne vienmēr konkrētais izmeklējums vai konsultācija ir pamatota un nepieciešama. Tā teikt, kāpēc gan neizmantot iespēju? Ko šāda pašrocīgi vadīta iniciatīva nodara? Pirmkārt, nevajadzīgi mazina jau tā ierobežoto veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību – kā zināms, speciālistu trūkuma dēļ rindas ir arī uz maksas pakalpojumiem. Cilvēks vienkārši apmierina savu interesi, kārtējo reizi pārbaudot, ka viss kārtībā, savukārt cits, kuram konkrētais pakalpojums ir patiešām steidzams un nepieciešams, pie tā netiek.

Lai nodrošinātu VA segto pakalpojumu lietderīgu, efektīvu izmantošanu, arī "Compensa Life" iesaka VA polišu ņēmējiem uzticēties savam ģimenes ārstam. Tieši ģimenes ārsts vislabāk spēj izvērtēt, kādi izmeklējumi vai konsultācijas pacientam nepieciešami, lai diagnozi noteiktu iespējami ātri un efektīvi, izvairoties no nelietderīgas laika un finanšu resursu tērēšanas.

VA polise – pievilcīga, bet mainīga

Pēc Viktora Gustsona, apdrošināšanas sabiedrības "Compensa Life" Latvijas filiāles vadītāja domām, veselības apdrošināšanas “izrāvienam” 2022. gadā ir divi galvenie iemesli. Pirmkārt, pēc COVID-19 pandēmijas ir ievērojami palielinājies pieprasījums pēc VA polisēs iekļautajiem pakalpojumiem – cilvēki vēlas nodrošināties, saņemt plašāku pakalpojumu klāstu, kas iepriekšējo divarpus gadu laikā bija ierobežoti vai liegti, piemēram, maksas operācijas, diagnostiskos izmeklējumus u. c. Otrkārt, sakarā ar straujo inflācijas (>20%) un vispārējo cenu kāpumu, būtiski ir sadārdzinājušies ārstniecības iestāžu sniegtie pakalpojumi, un līdz ar to – pieaugušas arī apdrošināšanas prēmijas.

Kā zināms, VA polise ir būtiska darbinieka atalgojuma paketes komponente un nozīmīgs, motivējošs faktors darbinieku piesaistē un noturēšanā. Arī apdrošinātāja novērojumi liecina – darbinieku trūkuma apstākļos tie darba devēji, kuri var to atļauties, VA polises cenšas piedāvāt plašākam darbinieku lokam, taču cenu kāpuma ietekmē vērojama tendence sašaurināt VA nodrošināto pakalpojumu apjomu.

Saprotams, ka situācijā, kad veselības aprūpes pakalpojumu (diagnostisko izmeklējumu, zobārstniecības pakalpojumu, konsultāciju u. c.) cenas kā energoresursu dārdzības, tā ārstniecības personu atalgojuma pieauguma dēļ strauji “kāpj debesīs”, optimālus risinājumus tiecas rast ne tikai uzņēmumi, kas polises iegādājas, bet arī paši apdrošinātāji. Viens no jauninājumiem, kas VA ienācis uz palikšanu – teju izzūd prakse segt polisēs iekļautos pakalpojumus 100% apmērā, bet ir notikusi pāreja uz tā saukto cenrāžu principu. Proti, apdrošinātājs maksā par pakalpojumu fiksētu cenu, piemēram, 50-70% no kopējām izmaksām (to nosaka konkrētās polises nosacījumi), skaidro V. Gustsons.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...