medicine.lv skaitļos

Lietotāji online343
Aktīvie uzņēmumi12808
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Listerioze: Cēloņi, simptomi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Listerioze: Cēloņi, simptomi, ārstēšana

Listerioze ir baktēriju ierosināta akūta infekcijas slimība, kas var būt bīstama grūtniecēm un jaundzimušajiem, cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem un tiem, kam ir novājināta imūnsistēma. Tai raksturīgi centrālās nervu sistēmas, limfmezglu un dažādu iekšējo orgānu bojājumi. Inficēšanās visbiežāk notiek, lietojot uzturā nepareizi vai nepietiekami apstrādātas delikateses un nepasterizētus piena produktus.

Retāk ar listeriozi saslimst veseli cilvēki, taču tā var būt pat letāla vēl nedzimušiem bērniem, jaundzimušajiem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu. Operatīva ārstēšana, izmantojot antibiotikas, var palīdzēt ierobežot infekcijas radītās sekas.

Cēloņi

Listeriozi ierosina ārējā vidē izturīgs mikroorganisms Listeria monocytogenes jeb listerija. Listerijas var izdzīvot arī gadījumā, ja pārtikas produkti tiek atdzesēti vai pat sasaldēti. Tāpēc cilvēkiem, kuriem ir lielāks nopietnu infekciju risks, vajadzētu izvairīties no tādu pārtikas produktu ēšanas, kas varētu saturēt šīs baktērijas. Listerijas ir plaši sastopamas dabā – ūdenī, augsnē, tās atrodamas arī uz dārzeņiem.

Risks saslimt ar listeriozi ir, ēdot, piemēram, termiski nepietiekami apstrādātus dārzeņus (ja inficēta ir augsne vai kūtsmēsli, kas izmantoti kā augsnes mēslojums) un gaļu (jo īpaši aitas), kā arī lietojot uzturā nepasterizētu pienu vai ēdienus, kas pagatavoti, izmantojot nepasterizētu pienu. Tāpat pastāv zināms risks inficēties, ēdot dažus jau apstrādātus pārtikas produktus, piemēram, mīkstos sierus, cīsiņus un dažādas delikateses, kā arī pārtiku, kas ilgstoši tiek uzglabāta ledusskapī. Listerijas vairojas pārtikas produktos, kas tiek glabāti aukstumā (četru līdz sešu grādu temperatūrā).

Simptomi

Banner 280x280

Ja ir pamats aizdomām, ko notikusi inficēšanās ar listeriozi, simptomi var izpausties kā temperatūra, drudzis, drebuļi, nespēks, muskuļu sāpes, slikta dūša un caureja. Simptomi var parādīties dažas dienas pēc inficētās pārtikas lietošanas, tomēr var paiet 30 vai vairāk dienas, pirms jūtamas pirmās infekcijas pazīmes un simptomi. Listeriozes inkubācijas periods ir trīs līdz 45 dienas, biežāk tās ir 10 – 20 dienas.

Cilvēka organismā slimības ierosinātājs izplatās ar asinīm un limfu. Infekcijas procesa lokalizācijas vieta parasti ir centrālā nervu sistēma, limfmezgli un iekšējie orgāni. Šajā gadījumā inficēšanās pazīmes un simptomi var būt galvassāpes, stīvums kaklā, apjukums, līdzsvara zudums un muskuļu krampji.

Vēl nedzimuši bērni ar listeriju ierosināto infekcijas slimību var inficēties no mātes – transplacentārā ceļā.

Profilakse un ārstēšana

Specifiska listeriozes profilakse nav izstrādāta un vakcinācija pret šo slimību nav iespējama. Lai novērstu inficēšanās riskus, jāievēro pavisam elementāri higiēnas pasākumi. Pirms un pēc ēdiena apstrādes vai gatavošanas rūpīgi nomazgā rokas ar siltu ūdeni un ziepēm. Pēc  ēdiena gatavošanas ar siltu ūdeni un mazgāšanas līdzekli nomazgā traukus, griešanai paredzētos dēļus un citus piederumus.

Vienmēr nomazgā termiski neapstrādātus dārzeņus zem tekoša ūdens. Nepieciešamības gadījumā izmanto arī pārtikas termometru, lai pārliecinātos, ka gaļas ēdieni, tāpat arī tie, kuros izmanto olas, ir pagatavoti pietiekami augstā temperatūrā. Nelieto uzturā ledusskapī ilgstoši uzglabātus pārtikas produktus, kā arī izvairies no riska produktu ēšanas (nepasterizēts piens, jēla gaļa, mīkstie sieri un citi).

Ārstēšana tiek veikta ar antibiotikām (izņemot polimiksīnus) un sulfanilamīdu preparātiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.