medicine.lv skaitļos

Lietotāji online71
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Meitiņ, nesēdi uz auksta akmens! : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Meitiņ, nesēdi uz auksta akmens!

"Mammu, man gribas čurāt..."
"Tu taču tikko pačurāji."
"Bet man atkal gribas."
Pēc brīža, kad mazā atkal nāk laukā no tualetes.
"Vai tev kaut kas iztecēja?"
"Nē, bet man gribējās... Mammu, čurājot man sāpēja."
Un pēc brīža atkal tiek vērtas tualetes durvis, jo it kā gribas, tomēr laukā nekas netek.

Ja šādi notiek, nevilcinies meitu vest pie ārsta. Vēlme bieži pačurāt un sāpes procesa laikā ir raksturīgākā urīnpūšļa iekaisuma jeb cistīta pazīme. Līdz viena gada vecumam ar to vienlīdz bieži slimo gan zēni, gan meitenes, bet pēc tam cistīts jau kļūst par klasisku meiteņu slimību. Tas saistīts ar urīnceļu anatomiskajām īpatnībām – meitenēm tie ir platāki un īsāki, tāpēc arī, rodoties nelabvēlīgiem apstākļiem, infekcija urīnceļos nokļūst vieglāk.

Lai izsargātos no šādām likstām, vecmāmiņas savām mazmeitām bieži piekodina: nemesties uzreiz šortiņos un skriet basām kājām pa vēsu zemi, jo tā var apsaldēties... Mana vecmamma pat teica: "Meitenes drīkst sākt peldēties tikai tad, kad upe nozied," – ir tādi ūdens augi, kas ap Jāņiem upi pārklāj gaišiem zaļganiem ziediem. Tad ūdens ir īsti sasilis, un var baudīt ūdens priekus.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas nefroloģijas profila virsārste Edīte Jeruma, protams, kā klasiskās medicīnas pārstāve par visiem šiem prātojumiem pasmaida, taču tos nenoliedz, sakot, ka urīnceļu iekaisums ir slimība, kas iet roku rokā ar saaukstēšanos, tāpēc cistīts var piemeklēt jebkurā gadalaikā, atliek vien apaukstēt jutīgās vietas – kājas un dupsi, lai nepatīkamā vaina būtu klāt.

"Tas var notikt gan rudenī, gaidot skolas autobusu, gan pavasarī, draugu kompānijā sēžot uz aukstām kāpnēm vai akmeņiem, gan vasarā pārpeldoties vai ziemā nosalstot uz kalna,» stāsta daktere. Viņa arī nevilcinoties nosauc vecumu, kad visbiežāk slimo ar urīnpūšļa iekaisumu – bērnudārza laiks un pusaudžu gadi. "Mazi bērni nespēj paši par sevi parūpēties. Ja mamma vai kāds cits neuzrauga, viņi var visu dienu nospēlēties aukstās smiltīs vai jūras malā slapjās bikšelēs celt smilšu pilis. Viņi nesaprot, ka ir auksti."

Dodoties ar bērnu uz tuvējo smilšu kasti, pieaugušajam vispirms vērts ar savu roku pataustīt, vai smiltis nav vēsas un mitras. Tādās bērnam nevar ļaut sēdēt. Arī jūras malā visu dienu celt pilis, kad gar bikšelēm skalojas ūdens, nebūtu prātīgi.

Ar urīnceļu iekaisumiem bieži slimo arī pusaudzes. Bikses ar pazeminātu jostas vietu gada vēsajos mēnešos, stringi, pārāk plānas zeķbikses lielā salā – tas viss var kairināt jutīgās ķermeņa vietas. Pavasaros un vasarās meitenes bieži vien sagrēko kompānijas dēļ: sēž kopā ar draugiem uz betona soliem, akmeņiem, aukstas zemes. Protams, ne jau visas, kas tā rīkosies, saslims ar cistītu, taču kādai sekas var būt nejaukas.

Banner 280x280

Nevar gluži apgalvot, ka urīnceļu iekaisums ir dzimtas slimība – ja bija mammai, būs arī meitai. Taču dažkārt šādu saistību ārsti saskata: iztaujājot mammu, kuras meita ik pa laikam slimo ar urīnceļu iekaisumu, atklājas – arī viņai pašai bērnībā bijušas līdzīgas problēmas. Pozitīvā ziņa: cistīts nav nolemtība visas dzīves garumā – pieaugot un ar savu dzīvesveidu to lieki netracinot, slimība norimst.

Miltenāji nelīdzēs
Daktere Edīte Jeruma bilst: būtiski nepalaist garām pašu pirmo urīnpūšļa iekaisuma reizi. "Pirmajā reizē cistīts parasti noris visvētraināk – var tā sāpēt, ka nav iespējams pat pačurāt. Ja vecāki tad mēģina izlīdzēties ar pašārstēšanos un iekaisums tiešām nomierinās, nākamreiz tas izpaužas jau daudz mierīgāk. Taču risks ir tāds, ka šādi cistīts pamazām var pāriet hroniskā formā, un tad jau to ārstēt ir daudz grūtāk." Ja ir kādas sūdzības, pats pirmais – jānodod urīna analīze, kas parādīs: ir palielināti iekaisuma rādītāji vai nav. Reizēm cistīta laikā ne vien grūti pačurāt, urīnā parādās arī asiņu piejaukums – tad, protams, ārsta palīdzību visi meklē nekavējoties.

Urīnpūšļa iekaisumu var izārstēt tikai ar antibiotikām. "Ja radies nopietns iekaisums, dzērveņu koncentrāts, ko pašlaik tik ļoti reklamē, nepalīdzēs – jāiet pie ārsta, kas izmeklēs un nozīmēs antibakteriālu terapiju." Turklāt antibiotikas jālieto tiešām tik dienas, cik norādījis ārsts. Ja pēc pāris dienu lietošanas, kad kļūst labāk, pārtrauc dzert zāles, cistīts sevi var pieteikt ar dubultu spēku. Turklāt, šādi nepārdomāti rīkojoties, mikrobi pierod pie antibiotikām un kļūst daudz dzīvotspējīgāki. Nākamreiz ārstēt iekaisumu ir jau daudz grūtāk.

Vēl biežākā vecāku kļūda esot dažādu zāļu tēju lietošana cerībā, ka tās mazinās cistītu. "Mammas bieži uzskata: ja ir urīnceļu iekaisums, jādzer nieru tējas – miltenāji, brūklenāji. Taču šajā situācijā tās neko neārstē! Šīs tējas ir urīndzenošas – meitene vairāk čurās, urīns vairāk atšķaidīsies, līdz ar to tajā mazināsies arī iekaisuma rādītāju koncentrācija, tāpēc šķitīs, ka urīna analīze kļūst labāka. Taču būtībā – iekaisums saglabājas, vienīgi urīns ir vairāk atšķaidīts," tā daktere Edīte Jeruma.

Ciešas līdz pēdējam
Ja meitenei kaut reizi ir bijis urīnpūšļa iekaisums, ar peldēšanos vasarā tiešām nevajag forsēt. Ieteicams peldēties tikai karstās vasaras dienās, kad ūdens upēs, ezeros ir kārtīgi sasilis. Pelde nedrīkstētu būt arī gara – pāris minūtes, un jānāk no ūdens laukā. Uzreiz jāpārģērbj sausas drēbes. Staigāt slapjā peldkostīmā vispār nav ieteicams nevienam bērnam! Ļaujot drēbēm izžūt uz ādas, tiek kairinātas reflektorās ķermeņa zonas, iznākumā: vienai var sākties cistīts, citai – iesnas. Ja cistīta paasinājumi mēdz atkārtoties, no ūdens priekiem vasarā diemžēl labāk atturēties vispār.

Iemesli, kāpēc urīnpūšļa iekaisums sevi piesaka atkal un atkal, meklējami urīnpūšļa tonusā – tas ir vai nu pazemināts, vai paaugstināts. "Meitenes, īpaši bērnudārzā un sākumskolā, jāmudina uz tualeti iet pačurāt regulāri – ik pa divām trim stundām. Reizēm viņām raksturīgi ciesties līdz pēdējam. Vai nu skolā tualete nepatīk, vai bērnudārzā visiem liek obligāti iet un tad ciešanās veidojas kā protesta forma, taču labi tas nav. Ja ļoti reti iet pačurāt un regulāri ciešas, urīnpūslis pamazām izstiepjas un tajā krājas atlieku urīns – čurājot visu neizčurā, tādējādi veidojas labvēlīga vide, kur baktērijām vairoties. Tas tad arī veicina urīnpūšļa iekaisumu."

Ja meitene no rīta var piecelties, paēst brokastis un gandrīz vai aiziet uz skolu, mājās nepačurājusi, tas var būt simptoms, lai pārbaudītu urīnpūsli. Urīnpūšļa tonusu nosaka ar speciālu izmeklējumu – uroflaumetriju, ultrasonogrāfijā to precīzi diagnosticēt nav iespējams. Uroflaumetrijas laikā bērns iet pačurāt uz īpaša podiņa, kas savienots ar pierakstu sistēmu.

Nav arī labi, ja meitene iet pačurāt pārāk bieži – ik pēc pusstundas. Tas, savukārt, var liecināt, ka urīnpūslis ir pārāk uzbudināts un mazs, kas arī var veicināt iekaisumu.

Tāpat ārsti neiesaka mazgājoties lietot intīmgelus, jo tie ir sārmaini. Taču mazām meitenēm organisms vēl neizstrādā sievišķos hormonus, kas aizsargā ārējos dzimumorgānus, tāpēc sārmainie intīmgeli un ziepes var radīt ārējo dzimumorgānu iekaisumus un sīkas plaisiņas gļotādā. Vienreiz nedēļā intīmo zonu mazgāšanai var izmantot bērnu ziepes, citādi jānoskalojas vienīgi ar tīru ūdeni.

Kā izvairīties no urīnpūšļa iekaisuma?
* Galvenais, lai kājas siltas! Centies, lai meita neapaukstējas.
* Piekodini, lai viņa nesēd uz vēsiem akmeņiem, betona kāpnēm, aukstas grīdas.
* Un – lai vasarā nestaigā slapjā peldkostīmā.
* Lai neizvēlies asu, piparotu ēdienu.
* Lai nemazgājas ar taviem intīmgeliem, kas satur smaržvielas.
* Rosini meitu regulāri iet pačurāt. 

Zane Timpare
Foto: Stock.XCHN

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Uroloģija / nefroloģija":

Uzņēmumi nozarē "Uroloģija / nefroloģija"

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

    ✓ SIA “MS Gaiļezers” dibināta 1991. gadā. ✓ No 1993. gada atrodas Šmerļa ielā 2a, Rīgā. Sākotnēji plaša profila medicīniskā darbība. ✓ 1996. gadā tiek uzsākta nieru aizstājterapija. No 2000. gada šaura specializācija: tikai nieru aizstājterapija (hemodialīze, hemodiafiltrācija) dienas stacionārā, kā arī nepieciešamības gadījumā tiek veikta hemosorbcija nieru aizstājterapijas pacientiem. ✓ Šobrīd darbojas 10 nieru aizstājterapijas dienas stacionāri 10 dažādās vietās. Visi dienas stacionāra centri ir pieejami pacientiem ar kustību traucējumiem.

Mūsu personāls ir augsti kvalificēta un pieredzes bagāta komanda. Personāls regulāri apmeklē starptautiskus kongresus kvalifikācijas celšanas nolūkos.

 

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Medicīnas sabiedrība Gaiļezers, Hemodialīzes dienas stacionārs

Kontakti

  1. +371 67520382
  2. +371 67520432
  3. +371 67520225
  4. info@nefro.lv
  5. https://www.nefro.lv/

Darba laiks

  • P.730-1700
  • O.730-1700
  • T.730-1700
  • C.730-1700
  • P.730-1700
  • S.730-1700
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40103019330
  2. LV40103019330
  3. 13.08.1991
  4. 23.02.2004
  5. Šmerļa iela 2A, Rīga, LV-1006

Saistītie uzņēmumi, veikali, filiāles

  1. Slokas 26, Jūrmala, LV-2015
    +371 67760010

  2. Bērzu 5, Aizkraukle, Aizkraukles n., LV-5101
    +371 65133898

  3. Slimnīcas 3, Saldus, Saldus n., LV-3801
    +371 25776646

  4. Klostera 3, Limbaži, Limbažu n., LV-4001
    +371 64021384

  5. Dārza 7 k.1, Bauska, Bauskas n., LV-3901
    +371 63924456

  6. Akadēmijas laukums 1-12.st., Rīga, LV-1050
    +371 22021191

  7. Raudas 12b, Tukums, Tukuma n., LV-3101
    +371 20227383

  8. Raiņa bulvāris 13, Preiļi, Preiļu n., LV-5301
    +371 28006676

  9. Rīgas 54a-4.st., Daugavpils, LV-5401
    +371 26553305

Apraksts

  • SIA “MS Gaiļezers” dibināta 1991. gadā.
  • No 1993. gada atrodas Šmerļa ielā 2a, Rīgā. Sākotnēji plaša profila medicīniskā darbība.
  • 1996. gadā tiek uzsākta nieru aizstājterapija. No 2000. gada šaura specializācija: tikai nieru aizstājterapija (hemodialīze, hemodiafiltrācija) dienas stacionārā, kā arī nepieciešamības gadījumā tiek veikta hemosorbcija nieru aizstājterapijas pacientiem.
  • Šobrīd darbojas 10 nieru aizstājterapijas dienas stacionāri 10 dažādās vietās. Visi dienas stacionāra centri ir pieejami pacientiem ar kustību traucējumiem.

Mūsu personāls ir augsti kvalificēta un pieredzes bagāta komanda. Personāls regulāri apmeklē starptautiskus kongresus kvalifikācijas celšanas nolūkos.

 

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Nieru aizstājējterapija, Nieres transplantācija, Nefrologa konsultācija.

Dialīze. Nieres, niere, nieru slimība. Nieru aizstājterapija, mākslīgā niere, hemodialīze HD, hemodiafiltrācija HDF, uroloģija, urologs, nefroloģija, nefrologa konsultācijas, hemosorbcija, procedūras tūristiem, aizstājterapija tūristiem. EVAK. EHIC apdrošināšana. Vadītājs Georgs Ritovs, ārsts Māris Pļaviņš. Nataļja Čirkova. Gunta Reitere. Ilze Pilsnibure. Ārsti nefrologi Rīgā. Hemodialīze, nieres, nieres transplantācija, nieres pārstādīšana, nieru aizstājterapija, dialīze, nieru ārstēšana, nieru slimības, hronisko nieru slimību ārstēšana, mākslīgā niere, mākslīgās nieres, dienas stacionārs. Ārsti nefrologi, nefroloģija Rīgā, nefrologu konsultācijas, Ārsti nefrologi, nieru slimību speciālisti Māris Pļaviņš, Nataļja Čirkova, Ilze Pilsnibure u.c. speciālisti.


Vairāk

Foto 8

"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
"Medicīnas sabiedrība Gaiļezers", dienas stacionārs
nefro

Mājas lapa internetā