medicine.lv skaitļos

Lietotāji online277
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Migrēna – ne tikai spēcīgas galvassāpes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Migrēna – ne tikai spēcīgas galvassāpes

Autors: Foto: Pexels.com

Galvassāpes ir sastopamas bieži, un pavisam noteikti, lielākā daļa cilvēku vismaz kaut reizi savas dzīves laikā ir tās piedzīvojuši. Pamatā galvassāpes tiek iedalītas divās grupās – ir primārās un sekundārās galvassāpes. 

Sekundāras galvassāpes ir kā simptoms kādai citai slimībai, piemēram, paaugstinātam asinsspiedienam, gripai, galvas vai kakla daļas traumai u.c. Tiklīdz esam izārstējuši pamata saslimšanu, pārstāj sāpēt arī galva. Savukārt primāras galvassāpes ir slimība pati par sevi. Visvairāk cilvēku piemeklē tensijas jeb saspringuma tipa galvassāpes un migrēna. Katrs septītais cilvēks visā pasaulē regulāri piedzīvo migrēnas lēkmes.

“Migrēna lielā mērā ir iedzimta slimība. Ja ar to slimo kāds no pirmās pakāpes radiniekiem, ir iespēja, ka ar to sirgs arī bērni. Pat gadījumos, ja ģimenē nav neviena migrēnas pacienta, gēnu komplekts, ko mantojam no saviem vecākiem, var radīt noslieci uz galvassāpju rašanos. Tautā šai slimībai piedēvēts visai savāds nosaukums “dīvu slimība”, jo ar to biežāk slimo daiļā dzimuma pārstāves. Taču vēlos vērst uzmanību, ka jebkuru pacientu saukt par “dīvu” ir kļūdaini un nekorekti. Migrēna ir reālas sāpes – tās nav tikai iedomas vai kāds abstrakts jēdziens,” skaidro veselības centra “Vivendi” neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune.

Turklāt migrēnai ir daudz pavadošo simptomu, kas pacientu īslaicīgi padara ne vien darba nespējīgu, bet cilvēkam nākas atteikties arī no sociālās dzīves un laika pavadīšanas ar ģimeni. Bez spēcīgām galvassāpēm cilvēks var piedzīvot arī: sliktu dūšu, vemšanu, caureju, vēdera pūšanos, pastiprinātu jutību pret trokšņiem, gaismu, smaržām, izteiktu miegainību, nogurumu, grūtības koncentrēties, kā arī apgrūtinātas fiziskās aktivitātēs, jo ikkatra kustība pastiprina galvassāpes. Šis viss simptomu komplekss būtiskā mērā ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti. 

Migrēna ir neprognozējama slimība, tā noris lēkmjveidīgi. Aptuveni trešdaļa no visiem migrēnas pacientiem izjūt slimības lēkmju tuvošanos. Par to liecina pārejoši redzes, jušanas, kustību vai pat runas traucējumi. 

Atbilstoši Starptautiskajai galvassāpju klasifikācijai, ja ir vismaz trīs no šīm pazīmēm, tās var liecināt par migrēnu:

  • galvassāpes ir vienā galvas pusē;
  • tās ir stipras vai ļoti stipras;
  • galvassāpes ir pulsējošas;
  • ikdienas fiziskas aktivitātes (kustības, staigāšana) galvassāpes pastiprina;
  • galvassāpes pavada slikta dūša un/vai vemšana;
  • galvassāpju laikā ir nepatika pret gaismu un skaņu.

Migrēnas profilakse – dzīvesveida maiņa
Viens no biežākajiem faktoriem, kas veicina migrēnas lēkmju rašanos, ir paaugstināts stresa līmenis, kas liecina par to, ka cilvēks ir uzņēmies par daudz pienākumu un jau dara pāri saviem iekšējiem resursiem. Ikdienas skrējienā ir jāmēģina apstāties un ieklausīties sevī. Nereti organisms mūsu virzienā raida sarkano signālu, taču ne vienmēr to laikus pamanām un piefiksējam.

Tāpat ikdienā jāpiedomā pie regulāru ēdienreižu ieturēšanas, pietiekama ūdens daudzuma uzņemšanas. Regulāri jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm – vismaz 3 reizes nedēļā tām jāvelta 40 minūtes laika. Šobrīd vasaras periodā, kad siltie laikapstākļi mūs lutina, katrs var atrast sev piemērotāko aktīvo nodarbi svaigā gaisā. Nenoliedzami, nozīmīgs faktors ir arī miegs – tam jābūt kvalitatīvam un regulāram. Tas nozīmē, ka jādodas gulēt un jāmostas vienā un tajā pašā laikā. 

Migrēnas ārstēšanā būtiska ir pacienta līdzestība
Arī migrēnas ārstēšanas procesā, tāpat kā jebkuras citas slimības gadījumā, ir ļoti būtiska pacienta un ārsta savstarpējā sadarbība. Migrēnas diagnostika ir sarežģīts process. Diagnozi nevar apstiprināt, veicot konkrētus izmeklējumus. Slimību var atpazīt pēc noteiktu simptomu kopuma, kas ietver arī rūpīgu pacienta iztaujāšanu saistībā ar galvassāpju simptomātiku. 

Pacientam ir jābūt vēlmei un motivācijai sev palīdzēt, gan lietojot ārsta nozīmētos medikamentus, gan veicot korekcijas savā dzīvesveidā. Piemēram, Galvassāpju kalendārs ir noderīgs palīglīdzeklis precīzākas diagnozes uzstādīšanai, tikai pašam pacientam ir jābūt vēlmei to regulāri aizpildīt. Galvassāpju kalendārā iespējams pierakstīt savus novērojumus, piemēram, cik bieži parādās galvassāpju lēkmes, cik tās ir ilgstošas un kādā intensitātē noris, tāpat jānorāda, kādi medikamenti tiek lietoti, cik ilgi u.tml. Galvassāpju kalendārs palīdz arī pašam pacientam izprast gan galvassāpju provocējošos faktorus, gan arī izstrādāt rīcības plānu savlaicīgai to novēršanai.

Kā uzsver dr. Linda Zvaune, galvassāpes nav jāpacieš, tā nav norma, un, ja tās ietekmē pašsajūtu un dzīves kvalitāti, jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem. Tikai zinot skaidru diagnozi, katram pacientam efektīvāk var piemeklēt atbilstošāko terapiju. 


https://www.vivendicentrs.lv/

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...