medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Nobela prēmija medicīnā britu zinātniekam : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Nobela prēmija medicīnā britu zinātniekam

Kā paziņojusi Nobela prēmijas komiteja, par 2010. gada Nobela prēmijas medicīnā laureātu kļuvis britu zinātnieks Roberts Edvardss (Robert G. Edwards) par sasniegumiem ekstrakorporālās (ārpusķermeņa) apaugļošanas jomā.

Balva zinātniekam piešķirta par sasniegumiem in vitro metodes izveidošanā. In vitro apaugļošana (IVF) ir neauglības ārstēšanas veids, kurā olšūnas apaugļo ārpus sievietes organisma. Edvardsa sasniegumi ļauj sekmīgāk ārstēt neauglību, ar ko saskaras aptuveni 10% pāru pasaulē.

Roberts Edvardss dzimis 1925. gadā Anglijā, Mančestrā. Pēc dalības II Pasaules karā viņš studēja bioloģiju Velsā, pēc tam Edinburgas universitātē, kur 1955. gadā ieguva doktora grādu par peļu embrionālās attīstības pētījumiem. 1958. gadā viņš pārcēlās uz Londonu, bet kopš 1963. gada strādāja Kembridžā.

Edvardss jau piecdesmito gadu sākumā izteica pieņēmumu, ka ārpusķermeņa apaugļošanas metodi varētu izmantot neauglības problēmu risināšanai, bet pētījumi vainagojās ar panākumiem tikai 1978. gada 25. jūlijā, kad piedzima pasaulē pirmais in vitro apaugļošanas ceļā iegūtais mazulis – Luīze Brauna (Louise Brown). Pašlaik pasaulē piedzimuši jau aptuveni 4 miljoni šādu mazuļu.

Gadu gaitā Edvardss ar kolēģiem visā pasaulē turpināja pilnveidot in vitro apaugļošanas metodes, izveidojot jaunu medicīnas nozari.

No neauglības cieš aptuveni 10% pāru visā pasaulē. Daudziem no viņiem nespēja tikt pie pēcnācējiem rada smagas psiholoģiskas traumas. In vitro apaugļošanu veiksmīgi izmanto, ja spermatozoīds un olšūna nespēj satikties sievietes ķermenī, un šobrīd IVF ir visefektīvākais neauglības ārstēšanas veids.

Piecdesmitajos gados, kad Edvardsam radās ideja izmantot in vitro apaugļošanu neauglības ārstēšanai, pirmie ārpusdzemdes apaugļošanas mēģinājumi bija sekmīgi izmēģināti trušiem. Tomēr cilvēka olšūna būtiski atšķīrās no truša, un tikai 1969. gadā pirmo reizi sekmīgi in vitro tika apaugļota cilvēka olšūna.

Kopā ar ginekologu Patriku Stepto (Patrick Steptoe) Edvardss ķērās pie klīniskiem pētījumiem, kas radīja skaļas debates sabiedrībā – pret to iebilda ne tikai dažādu reliģisko grupu vadītāji, bet arī zinātnieki, uzskatot šādus pētījumus par neētiskiem. Tomēr Edvardss turpināja darbu klīnikā Kembridžā, un pirmais mazulis veiksmīgi piedzima 1978. gadā, bet 1986. gadā, izmantojot in vitro apaugļošanas metodi, klīnikā ieņemto mazuļu skaits jau sasniedza 1000.

Šodien IVF tehnoloģiju iespējas ir krietni plašākas – tā, piemēram, vīrieša neauglības gadījumos iespējama viena vienīga spermatozoīda injicēšana tieši olšūnas citoplazmā (ICSI). Šī metode tika izstrādāta gadījumiem, kad spermatozoīdu ir tik maz, ka to nepietiek parastajai IVF procedūrai.

Lai gan Nobela prēmijai izvirzīto kandidātu vārdi netiek publiskoti, starp iespējamiem kandidātiem prēmijai medicīnā tika minēts Kioto universitātes profesors Sinja Jamanaka (Shinya Yamanaka) par izstrādāto metodi, kas ļauj ādas šūnas pārveidot par cilmes šūnām.

Profesors Jamanaka 2007. gadā atklāja metodi, kā pārprogrammēt cilvēka ādas šūnas, lai tās sāktu uzvesties kā embrionālās cilmes šūnas. Šī metode atbrīvo no nepieciešamības cilmes šūnu pētījumos izmantot embrionālās šūnas.

Zviedru laikraksta "Dagens Nyheter" žurnāliste Karīna Bojsa (Karin Bojs) uzskata, ka japāņu profesora atklājums ir galvu reibinošs. "Tas ļauj pasapņot, ka pietiek ar vienu manu šūnu, lai radītu jaunu zobu vai elkoņa locītavu, vai arī pieveiktu tādas slimības kā diabētu, multiplo sklerozi vai Parkinsona slimību."

Jau 2006. gadā Kioto universitātes cilmes šūnu izpētes grupai izdevās atklāt četrus gēnus, kas spēj pārveidot pieaugušas šūnas. Lai to panāktu, japāņi izmantoja ģenētiski modificētu vīrusu, kas šos gēnus ievietoja ādas šūnās, pārveidojot tās par pluripotentām cilmes šūnām.

Banner 280x280

Gadu vēlāk Kioto komanda Jamanakas vadībā sāka izmantot trīs vīrusā ieslēgtus gēnus, kas kodē transkripcijas faktorus, kuri regulē citu gēnu aktivitāti cilvēka genomā. Šo gēnu ietekmē stingri saistītais DNS pavediens šūnā kļūst vaļīgāks, padarot pieejamus tādus šūnu gēnus, kuriem iepriekš bija liegta iespēja būt aktīviem.
 
Kā citi iespējamie kandidāti minēti arī Kanādas cilmes šūnu pētnieki Ernests Makaloks (Ernest McCulloch) un Džeimss Tills (James Till) par viņu septiņdesmitajos gados veikto cilmes šūnu identifikāciju, kā arī klonēšanas pionieris angļu zinātnieks Džons Gardons (John Gurdon), kuram 1962. gadā izdevās klonēt Dienvidāfrikas vardi, izmantojot pieauguša īpatņa šūnu. 

Savukārt ziņu aģentūras "Thomson Reuters" speciālisti izteica versiju, ka Nobela prēmija medicīnā pienāktos amerikāņu zinātniekiem Duglasam Koulmenam (Douglas Coleman) un Džefrijam Frīdmenam (Jeffrey Friedman) par atklāto apetīti regulējošo hormonu, kas izraisīja apvērsumu aptaukošanās problēmas pētniecībā.

Vēl iespējamo kandidātu vidū tika minēti amerikāņu zinātnieks Ralfs Steinmens (Ralph Steinman) par viņa sasniegumiem imunoloģijā un zinātnieku grupa (amerikāņi Ronalds Evanss (Ronald Evans), Elvuds Jensens (Elwood Jensen) un francūzis Pjērs Šambons (Pierre Chambon)) par nukleāro hormonu receptoru pētījumiem.

Anna Žīgure
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...