medicine.lv skaitļos

Lietotāji online247
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Organisma norūdīšana: Biežākās kļūdas un padomi, kā to pareizi veikt : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Organisma norūdīšana: Biežākās kļūdas un padomi, kā to pareizi veikt

Rūdīšanās un peldes vēsajā gada laikā kļūst arvien populārākas un pulcē arvien prāvāku piekritēju pulku. Taču vai tas ir vienīgais veids, kā varam norūdīt savu organismu? Ko rūdīšanās nozīmē mūsu organismam un kā to veikt pareizi? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, viens no CrossFit kustības pamatlicējiem Latvijā, treneris Kaspars Zlidnis un farmaceite Zanda Ozoliņa.

No fiziskā viedokļa jebkāda veida rūdīšanās ir ķermeņa stiprināšana un imunitātes veicināšana, lai tā būtu noturīgāka pret dažādiem ārējiem kairinātājiem – vīrusiem, parazītiem un vides faktoriem, piemēram, temperatūras svārstībām. Vienkārši sakot, rūdīšanās sagatavo ķermeni dažāda veida stresiem, lai tas nebūtu tik ievainojams, esot ārpus komforta zonas, skaidro treneris. Ieguvumi ir arī psiholoģiski, jo, regulāri rūdoties, ilgtermiņā mēs stiprinām nervu sistēmu un kļūstam emocionāli stabili un līdzsvaroti. 

Kas norūda mūsu organismu?

Autors: sauna
Autors: sauna

Ķermeņa rūdīšana ir organisma pakļaušana stresam un zināmam šokam. Jebkuri fiziski un psiholoģiski pārbaudījumi ir organisma stiprināšana. Tās var būt regulāras fiziskas aktivitātes, ziemas peldes, kontrastdušas, saunas apmeklējums, elpošanas vingrinājumi, meditācija, atteikšanās no uztura uz vienu vai vairākām dienām. Šīs visas aktivitātes ilgtermiņā organismu spēcina, nomierina, atjauno un uzlādē. Rūdīšanās mērķis ir atslābināt, nomierināt un attīrīt ķermeni un prātu no lieka saspringuma.

Kā pareizi uzsākt rūdīšanos?

Banner 280x280

Arī vasarā peldoties, mēs rūdāmies, jo ķermenis tiek trenēts temperatūras svārstībām un vēlāk vieglāk tiek galā ar saaukstēšanās un dažādām vīrusu saslimšanām, taču, ja ir vēlme praktizēt ziemas peldes, tad vēlams tās vismaz reizi nedēļā turpināt arī rudenī un ziemā, lai ķermeni pieradinātu pie pakāpeniskas temperatūras pazemināšanās, stāsta treneris.

Runājot par ziemas peldēm, labi atbilst teiciens "tas viss ir galvā". Cilvēks, kurš ūdenī dodas nesagatavots, baiļu pārņemts, visticamāk, saaukstēsies. Tādēļ rūdīšanās jāsāk ar fizisku iesildīšanos un psiholoģisku noskaņošanos. Iesildīšanos var veikt ar pāris dinamiskiem vingrojumiem vai lēnu skrējienu. Psiholoģiski sagatavoties var palīdzēt dažādi elpošanas vingrinājumi, kas nomierina prātu un atslābina ķermeni. 

Visbiežākā kļūda ir pakļaušanās modes tendencēm, rūdīšanos un ziemas peldes veicot sociālo mediju bildēm, nevis savai veselībai, darot to neregulāri un nesagatavojot organismu pakāpeniski. Ieiešana ūdenī jāveic lēni un apzināti, nevis kliedzot un lecot ūdenī. Kad ārā ir sals, vēlams vilkt čības, cimdus un cepuri, jo ķermenis siltumu visātrāk zaudē caur pirkstu galiem un galvu. Pēc peldes ātri jāsaģērbjas, īpaši, ja ārā ir sals un vējš. Apģērbam jābūt ērti un ātri uzvelkamam, jo vienā brīdī sasiet apavu auklu kļūst neiespējami, jo pirksti sāk no aukstuma sastingt. 

Katram sava rūdīšanās!

Autors: peldeshana_ziema
Autors: peldeshana_ziema

Rūdīšanās ieteicama ir visiem, tikai jautājums ir par pakāpenisku organisma sagatavošanu, apjomu, intensitāti un regularitāti. Bērniem, pensionāriem, grūtniecēm vai sportistiem rūdīšanās atšķirsies pēc veida – vienam pietiks pastaigāt ar basām kājām rasā, otrs varēs gulēt ledus vannā piecas un vēl vairāk minūtes. Katram ir jāatrod sev piemērotākais veids, kā stiprināt savu organismu.

Lai rūdīšanās radītu pozitīvu efektu un ietekmi uz cilvēka dzīvi kopumā, jāsaprot, ka aukstuma peldes ir tikai viens no paņēmieniem, kā normalizēt un līdzsvarot organisma iekšējo orgānu sistēmas un dzīvības procesus. Rūpes par veselību ir vesels dažādu aktivitāšu kopums, kas sevī ietver fizisku rūdīšanos, prāta attīrīšanu un kontroli, emocionālu stabilitāti, atvērtu un mīlošu sirdi un intelektuālu pilnveidi. Vesela miesa un gars ir cilvēka kvalitatīvas dzīves pamats.

Farmaceita padoms

Farmaceite uzsver – lai arī kādu rūdīšanās veidu esi iecerējis, sāc pakāpeniski un atceries par mērenību, vēro, kā reaģē tavs organisms.

Rūdīšanās ir procedūru kopums, kas palīdz palielināt izturību pret nelabvēlīgiem vides faktoriem un uzlabo termoregulāciju. Svarīgi rūdīšanās procesu uzsākt jau bērnībā, kad termoregulācija ir attīstības stadijā un veidojas arī imūnbioloģiskās aizsardzības mehānismi. Šī procedūra padara organismu izturīgu pret saaukstēšanos un dažādām citām slimībām, kā arī uzlabo vielmaiņu un asinsriti.

Taču katram rūdīšanās intensitāte un veids var atšķirties, tādēļ ir svarīgi sekot līdzi sava organisma reakcijai, tādējādi atrodot sev piemērotāko veidu. Turklāt rūdīšanos savā ikdienā varam ieviest pamazām un sākotnēji ar pavisam nelielām ikdienas paradumu izmaiņām, piemēram, ilgākām pastaigām vēsā laikā, nepārtuntulēšanos, pakāpeniski nedaudz samazinot ūdens temperatūru dušā un citādi rodot veidus, kā nostiprināt un norūdīt savu organismu. Uzsākot rūdīšanos pakāpeniski un pārdomāti, to būs vieglāk ieviest kā ikdienas paradumu un dzīves sastāvdaļu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija Dinsbergas klīnikā, dr. Ints Bruņinieks: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Skleroterapija ir vēnu ārstēšanas metode. Procedūra ir injekcija, kuras laikā ar medikamentu tiek "slēgti" slimās vēnas posmi. Ko darīt, lai tavas skaistās kurpes izskatītos skaisti? Pieraksties pie Dinsbergas klīnikas flebologa Inta Bruņinieka, un no ārsta kabineta tu aizsoļosi jau ar skaistām kājām! Noskaties arī pacientes atsauksmi!