Pasaules Bankas eksperti atzinīgi vērtē veselības aprūpes nozares reformu Latvijā

12.03.2010

"Pasaules Bankas ekspertu paustais atbalsts veiktajām reformām veselības aprūpes nozarē ir viennozīmīgs – Latvija var kalpot citām valstīm par pozitīvu paraugu, kā bez vilcināšanās veikt tik būtisku nozares pārkārtošanu. Tas vēlreiz stiprina pārliecību, ka uzsāktās reformas jāturpina, lai iedzīvotājiem tiktu nodrošināta kvalitatīva veselības aprūpe," pēc tikšanās, kuras laikā Pasaules Bankas direktors Centrāleiropas un Baltijas valstīs Pīters Harolds (Peter Harrold) un Pasaules Bankas vadītājs Polijā un Baltijas valstīs Tomass Laursens (Thomas Laursen) tika iepazīstināti ar paveiktajām strukturālajām reformām, norāda veselības ministre, profesore Baiba Rozentāle. "Eksperti atzina, ka veselības nozares budžeta turpmāks samazinājums nav pieļaujams un absolūtos skaitļos finansējumam turpmākajos gados jābūt ne mazākam kā šajā gadā."

Atgādinām, ka pagājušajā gadā veiktās strukturālās reformas rezultātā veselības aprūpes nozarē tika izveidota maza administrācija* un precīzi definēts katras ārstniecības iestādes sniegtais medicīnisko pakalpojumu klāsts. Jau šobrīd Pasaules Bankas izvirzītās prasības, kas paredzēja būtiski samazināt slimnīcu un slimnīcu gultu skaitu, ir praktiski izpildītas, tādējādi finanšu līdzekļi tiek izlietoti maksimāli efektīvi. Vienlaikus jāatzīmē, ka esošais slimnīcu gultu skaits praktiski atbilst rādītājiem, kurus iepriekš bija plānots sasniegt tikai 2017.gadā.

Tikšanās laikā Pasaules Bankas eksperti izteica atzinību, ka neskatoties uz niecīgu veselības aprūpes finansējumu uz vienu iedzīvotāju (aptuveni 230 lati gadā), pacientiem tiek nodrošināta kvalitatīva medicīniskā palīdzība Veselības ministrijas noteiktajās prioritārajās programmās - neatliekamā medicīniskā palīdzība akūtos gadījumos, bērnu un grūtnieču aprūpe, onkoloģisko, psihiatrijas un infekcijas slimību, tajā skaitā tuberkulozes pacientu aprūpe.

Tāpat tika pausts atbalsts Veselības ministrijas iecerei līdzekļus, kas paredzēti sociālā drošības tīkla stratēģijas ietvaros noteiktajiem atbalsta pasākumiem veselības aprūpes saņemšanai, izmantot arī citu ārstniecības izmaksu segšanai iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem.

Tikšanās noslēgumā Pasaules Bankas eksperti izteica apņemšanos savas kompetences ietvaros nodrošināt atbalstu Veselības ministrijas centieniem iedzīvotājiem nodrošināt nepieciešamo veselības aprūpi.

*No 2009.gada 1.janvārī 1319 veselības nozares pārvaldes institūcijās strādājošajiem ar darbinieku skaits samazināts līdz 566 (par 57%). Veselības ministrijā darbinieku skaits samazināts par 43 % no 155 uz 89. Veselības nozares pārvaldes iestāžu reorganizācijas rezultātā likvidēta Sabiedrības veselības aģentūra, Medicīnas profesionālās izglītības centrs un Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūra.

Oskars Šneiders
VM Komunikācijas nodaļa

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Auralife un krāsu terapija 

Auralife un krāsu terapija 

Lai iepazītos ar krāsu apbrīnojamo sistēmu, aicinām jūs uz Aura-Somas mācību semināriem, kur uzzināsit vairāk par mūsu dzīves krāsām.

Aktuālie piedāvājumi

Video

Eksperte: Nepiemērota darba vide var būtiski ietekmēt veselību (VIDEO)

Eksperte: Nepiemērota darba vide var būtiski ietekmēt veselību (VIDEO)

Apkārtējās vides dažādi faktori ietekmē mūsu veselību, tāpēc ir svarīgi saprast, kuri no tiem ir bīstami un kā mazināt to ietekmi. Bīstamākie faktori ir gaisa, ūdens piesārņojums, paaugstināts trokšņu līmenis, psihoemocionālie faktori, piemēram, paaugstināts stress, kā arī ergonomiskie riska faktori.

Produktu testi