medicine.lv skaitļos

Lietotāji online322
Aktīvie uzņēmumi12816
Nozares raksti1622
Ekspertu atbildes21477
Probiotikas jeb – kā saglabāt pareizu baktēriju balansu zarnu traktā? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Probiotikas jeb – kā saglabāt pareizu baktēriju balansu zarnu traktā?

Freepik.com/ chandlervid85
Foto: Freepik.com/ chandlervid85

Zarnu  trakts ir atbildīgs par organisma apgādāšanu ar nepieciešamajām uzturvielām, taču, lai tas spētu pilnvērtīgi veikt savas funkcijas, tajā mītošajām labajām un sliktajām baktērijām jābūt līdzsvarā. Nelabvēlīgas izmaiņas un baktēriju disbalanss var kalpot par iemeslu sliktai pašsajūtai un dažādām saslimšanām, tai skaitā nervu sistēmas darbības traucējumiem. Vairāk par baktēriju lomu zarnu traktā un par to, kā saglabāt pareizu to balansu, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificēta farmaceite Līga Cīrule.

Visus mikroorganismus, kas dzīvo cilvēka organismā – baktērijas, vīrusus un sēnītes –, sauc par mikrobiomu. To iedala divās grupās – labajās un sliktajās baktērijās. Abiem baktēriju veidiem ir jābūt līdzsvarā. Mikrobiomu veido dažādas baktēriju sugas, tās atrodas gan elpošanas orgānos, gan gremošanas traktā, gan uroģenitālajā traktā, kā arī uz ādas.

Mikrobioma līdzsvara nozīme

Zarnu mikrobioms atbild ne tikai par barības vielu sadalīšanu, bet arī par imunitātes un enerģijas veidošanu, vitamīnu sintezēšanu un nervu sistēmas darbības nodrošināšanu. Lai tas būtu iespējams, pats svarīgākais ir labo un slikto baktēriju līdzsvars zarnu mikrobiomā.

“Šo līdzsvaru ietekmē gan ikdienas uzturs un dienas režīms, gan arī cilvēka vecums, dažādas saslimšanas un apkārtējā vide. Arvien biežāk līdzsvara izjukšanas iemesls un gremošanas traucējumi ir tieši saistīti ar psihoemocionālo faktoru – ikdienas stresu un pārdzīvojumiem. Tāpat to var izjaukt arī antibiotiku lietošana. Ja baktēriju jeb mikrobioma līdzsvars zūd, pastāv aptaukošanās iespēja, kā arī dažādu slimību risks – sirds un autoimūno, piemēram, čūlainā kolīta un zarnu iekaisuma jeb Krona slimības. Tāpat tas var ietekmēt nervu sistēmas darbību – biežāk var tikt novērots stress, trauksme, bezmiegs un arī depresija”, stāsta farmaceite.

Banner 280x280

Lai zarnu mikrobioms pilnvērtīgi varētu darboties, uzturam jābūt daudzveidīgam, jācenšas iekļaut uzturā vairāk šķiedrvielas (dārzeņi, augļi, pākšaugi, ogas, rieksti) un izslēgt cukura un miltus saturošos produktus (kūkas, bulciņas, baltmaizi, cepumus). Mikrobiomu pozitīvi ietekmē dzīvesveida faktori, piemēram, ilgs un kvalitatīvs miegs, regulāras un pietiekamas fiziskās aktivitātes (vismaz 10 000 soļu dienā), stresa mazināšanas pasākumi un kaitīgo ieradumu (smēķēšanas, alkohola lietošanas) atmešana.

Kas ir probiotikas un prebiotikas?

Foto: Freepik.com/ nensuria

Probiotikas ir dzīvas baktērijas, kas mīt zarnu traktā un bieži tiek sauktas arī par labvēlīgajām baktērijām, jo palīdz veselības uzturēšanai, savukārt prebiotikas darbojas kā to barības vielas. Temperatūras un kuņģa sālsskābes ietekmē probiotikas var iet bojā, bet prebiotikas šo faktoru ietekmē nebojājas. Abas baktērijas iespējams uzņemt arī ar uzturu, piemēram, probiotikas atrodamas raudzētos produktos – skābētos kāpostos un jogurtā, kas ražots, izmantojot dzīvās actobacillus vai bifidobaktērijas. Bet prebiotikas ir sīpolos, ķiplokos, cigoriņu saknē, sparģeļos, banānos, artišokā, kefīrā un sierā. Ja tomēr novērojams abu baktēriju disbalanss un ar uzturu vien nav iespējams to izmainīt, gan probiotikas, gan prebiotikas var uzņemt ar aptiekās atrodamajiem uztura bagātinātājiem.

Kādu saslimšanu gadījumos probiotikas var palīdzēt?

“Probiotikas lieto gan profilaktiskos nolūkos, piemēram, lai mazinātu antibiotiku izraisītas pārmaiņas vai sieviešu mikrobioma profilaksei, gan dažādu akūtu un hronisku slimību gadījumos, piemēram, kolīta, kairinātā zarnu sindroma, bakteriālas vai vīrusa izraisītas caurejas, aknu saslimšanu ārstēšanā, gremošanas problēmu gadījumos, lai mazinātu gāzu veidošanos un vēdera pūšanos, kā arī helikobaktērijas (H.pylori) iznīcināšanas papildterapijā. Probitiokas palīdz arī imunitātes uzlabošanai. Tomēr visas probiotikas nav vienādas un universālas. Katrai konkrētai probiotikai ir savas īpašības”, norāda farmaceite.

Populārākie probiotiku celmi:

1. Saccharomyces boulardii jeb saharomīces (dzīvās rauga sēnītes) – lieto akūtas infekciozas baktēriju vai vīrusu izraisītas caurejas ārstēšanai, antibiotiku terapijas izraisītas caurejas un kolīta ārstēšanai, kairinātu zarnu sindroma ārstēšanai;

1) Bifidobacterium longum jeb bifidobaktērijas – lieto kairināta zarnu sindroma ārstēšanai;

2) Lactobacillus plantarum jeb laktobaktērijas – lieto sieviešu mikrobioma uzlabošanai, piemēram, sēnīšu infekciju ārstēšanai un profilaksei.

Ja ir kādi gremošanas traucējumi un sūdzības – sāpes kuņģī, dedzināšanas sajūta pakrūtē vai kuņģī, caureja vai aizcietējumi, svarīgi doties pie ārsta un noskaidrot iemeslu, lai nepieciešamības gadījumā savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu.

Kas jāņem vērā, lietojot probiotikas, ja slimību ārstēšanai nozīmētas antibiotikas?

  • Probiotikas ieteicams uzsākt lietot kopā ar antibiotikām un lietot vismaz vēl vienu nedēļu pēc antibiotiku lietošanas, lai profilaktiski saglabātu zarnu mikrobioma līdzsvaru.
  • Starp antibiotiku un probiotiku lietošanu būtu jāievēro kā minimums divu trīs stundu starplaiks, jo, lietojot tās kopā, probiotiku iedarbība mazinās vai tās neiedarbojas vispār. Šis ieteikums neattiecas uz saharomīcēm jeb rauga sēnītēm.
  • Nav ieteicams probiotikas uzņemt kopā ar karstu ēdienu vai dzērienu, jo karstumā baktērijas un sēnītes var aiziet bojā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...