medicine.lv skaitļos

Lietotāji online258
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Pusaudži un alkohols: mīti un realitāte : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pusaudži un alkohols: mīti un realitāte

Publicitātes foto

Cik daudz mēs patiesībā zinām par alkohola lietošanu pusaudžu vecumā un cik lielā mērā paļaujamies uz mītiem?

Konsultē narkologs Inga Landsmane un atkarību psihologs Kristīne Mozerte.

Mīts Nr.1. Pusaudžus alkohols ietekmē tāpat kā pieaugušos

Fakts. Pusaudžu vecumā veidojas personība, raksturs, attīstās prasmes, ieradumi un intereses, - ja pusaudzis sāk lietot alkoholiskos dzērienus, atkarības problēmas izpaužas ātrāk un izteiktāk nekā pieaugušajiem un atstāj daudz lielāku ietekmi.

Banner 280x280

Mīts Nr.2. Alkohola lietošana nepilngadīgo vidū Latvijā nav problēma

Fakts. Latvijā alkoholiskos dzērienus līdz 16 gadu vecumam pamēģinājuši gandrīz 97% meiteņu un 95% zēnu. Vairāk kā trešdaļa jauniešu šajā vecumā - turpat 35% -alkoholiskos dzērienus lieto regulāri (40 un vairāk reizes dzīves laikā), un pēdējā mēneša laikā alkoholu lietojuši 65% jaunieši. Aptuveni puse jauniešu alkoholu lieto riskantā veidā - izdzerot 60 un vairāk gramus absolūtā alkohola.* 60 grami atbilst 5 alkohola devām, kas ir apmēram 3 puslitra pudeles gaišā alus vai 3 puslitra bundžas sidra.

Mīts Nr.3. Alkohols palīdz pusaudžiem iejusties kompānijā

Fakts. Patiesībā alkohols liek pusaudžiem rīkoties neapdomīgi un bezatbildīgi, apdraudot gan sevi, gan apkārtējos. Alkohols rada pacilātības sajūtu, sniedzot mānīgu drosmi un rada iespēju izvairīties no problēmu risināšanas. Cilvēks alkoholisko dzērienu reibumā var kļūt agresīvs un nekontrolējams. Alkohola lietošana ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas saistīts ar nepilngadīgo traumatismu, pašnāvībām, vardarbību un citām problēmām.

Mīts Nr.4. Vecāki nedrīkst būt pārāk strikti saistībā ar alkohola lietošanu

Fakts. Ir pierādīts, ka pusaudžiem, kuru vecāki akceptē alkohola lietošanu (tostarp nelielās devās un svētku reizēs kopā ar ģimeni) ir lielāka tieksme lietot alkoholiskos dzērienus.

Mīts Nr.5. Alus un sidrs ir OK! jeb vieglais alkohols nekaitē

Fakts. Jebkurš alkohols izraisa vienādas sekas.

Mīts Nr.6. Pusaudža aizraušanos ar alkoholu vecāki noteikti pamanīs

Fakts. Diemžēl var gadīties, ka vecāki pusaudža aizraušanos ar alkoholu pamana tad, kad ir nepieciešama speciālistu (narkologa, psihiatra, ģimenes ārsta, psihologa) palīdzība. Informāciju par iestādēm, kur Latvijā iespējams saņemt valsts apmaksātu narkoloģisko palīdzību pusaudžiem, pieejama www.spkc.gov.lv/narkologiska-palidziba.

Mīts Nr.7. Par alkohola lietošanu ar pusaudzi nav vērts runāt

Fakts. Ar pusaudzi IR jārunā par viņam svarīgiem jautājumiem, tātad arī par alkohola lietošanu. Šādas sarunas mērķis gan nav pamācīt, bet motivēt viņu izdarīt pareizo izvēli, skaidrojot ar alkohola lietošanu saistītos riskus un izklāstot iemeslus, kāpēc nevēlaties, lai viņš lietotu alkoholu.

Mīts Nr.8. No saindēšanās ar alkoholu nemirst

Fakts. Realitāte liecina par pretējo - īpaši jauni cilvēki mirst no pusaudžu organismam pārāk lielām alkohola devām. Alkohols nomāc centrālo nervu sistēmu, kas samazina sirdsdarbību, mazina asinsspiedienu un palēnina elpošanu. Samaņas zaudēšana ir organisma signāls, ka izdzertā alkohola daudzums ir sasniedzis kritisku robežu un apdraud dzīvību.

Ja ir aizdomas, ka pusaudzis ir alkohola reibumā un viņa veselības stāvoklis pasliktinās (iestājas bezsamaņa), jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Mīts Nr.9. Pusaudžu ballīšu aizliegšana ir risinājums

Fakts. Ballītes ir ļoti nozīmīga pusaudžu dzīves daļa - tā ir iespēja satikt esošos draugus neformālākā gaisotnē un iepazīties ar jauniem, socializēties un iegūt jaunu pieredzi. Svarīgi ir laikus ar pusaudžiem pārrunāt, kas jāņem vērā, rīkojot vai dodoties uz ballīti.

Mīts Nr.10. Alkohola atkarība ir izlaidība

Fakts. Atkarība ir biopsihosociāla slimība, kuru veido dažādi bioloģiskie (iedzimtība), psiholoģiskie (saskarsmes grūtības, nespēja pretoties vides spiedienam) un sociālie faktori (alkohola pieejamība, tradīcijas, jauniešu grupā valdošā attieksme pret apreibinošām vielām). Ir pierādīts, ka pusaudžiem alkohola lietošanas problēmas veidojas 2,5 reizes ātrāk kā pieaugušajiem.

Mīts Nr.11. Piedzērušo jāatstāj izgulēt reibumu

Fakts. Lai gan miegs visnotaļ palīdzēs pārvarēt labāk laiku, kas organismam nepieciešams, lai attīrītos no alkohola, piedzērušo nevajag atstāt bez uzraudzības. Īpaša uzmanība jāpievērš liela alkohola lietošanas rezultātā samaņu zaudējušam, kuram ir alkohola saindēšanās, kas var apdraudēt dzīvību.

*Pētījums "Atkarību izraisošo vielu lietošanas paradumi un tendences skolēnu vidū, ESPAD 2011", Trapencieris M. u.c., Slimību profilakses un kontroles centrs

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • Kārlis S 27.11.2019 17:47
    Ja jaunietis bieži lieto alkaholu, tas pasliktina domātspēju, mācīās krītas un ir grūti pievērst uzmanību kautkam noteiktam!

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.