medicine.lv skaitļos

Lietotāji online482
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Slimības, kas rodas no roku pārpūles : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Slimības, kas rodas no roku pārpūles

Foto: Andreas Levers / flickr.com

Roku pārpūles rezultātā var rasties diskomforts un pat sāpes rokās, kuras nevajadzētu atstāt bez vērības. Par biežāk sastopamajām roku saslimšanām konsultē Mikroķirurģijas centra rokas ķirurgs Aivars Tihonovs.

Karpālā kanāla sindroms
Karpālais kanāls ir veidojums plaukstas pamatnē, caur kuru iet saliecējcīpslas un vidusnervs, kas nodrošina jutību vairākumam pirkstu. Slimības, traumas, pārpūle vai ilgstošas vienmuļas kustības var izraisīt nerva saspiedumu. Tas rada sajūtu, ka tirpst pirksti, it īpaši naktīs, parādās sāpes, dedzināšana un ir traucētas plaukstas funkcijas.

Sākotnēji karpālā kanāla sindroma novēršanai var palīdzēt pretiekaisuma medikamenti vai šinas, bet ja tie nelīdz, jāveic plaukstas ķirurģiska operācija, pēc kuras brūce sadzīst aptuveni divu nedēļu laikā. Operācijas rezultāts ir atkarīgs no tā, cik ilgi nervs ir bijis saspiests, tādēļ jo ātrāk dodaties pie ārsta, jo labāki būs ārstēšanas rezultāti.

Stenozējošais ligamentīts
Stenozējošo ligamentītu jeb "ieklemmējušos" pirkstus rada ilgstošs smags un vienmuļš darbs. Šī slimība ir biežāk sastopama reimatoīdā artrīta slimniekiem, cukura diabēta pacientiem, taču var parādīties arī pavisam veseliem cilvēkiem. Slimības simptomi ir sāpoši pirksti, to pamatnē virs cīpslām veidojas kustīgs sabiezējums, kura dēļ nevar saliekt un atliekt pirkstus.

Banner 280x280

Sākotnēji stenozējošā ligamentīta ārstēšanā var palīdzēt šinas vai steroīdu injekcijas, bet, ja tie nelīdz un joprojām nevar saliekt un atliekt pirkstus, nepieciešama plaukstas operācija. Tās laikā ar nelielu griezienu plaukstas ādā tiek paplašināts tunelis cīpslas slīdēšanai.

Laterālais epikondilīts jeb tenisista elkonis
Tā saucamais tenisista elkonis ir viena no visbiežāk sastopamajām slimībām, kas izraisa sāpes elkonī. Tas rodas no regulāras apakšdelma un elkoņa locītavas pārslodzes, tā kā ilgstoša vienveidīga piepūle neļauj saitēm atpūsties, rodas dzīslu iekaisumu un asas sāpes kustoties. Biežāk ar šo slimību saskaras cilvēki vecumā no 35 līdz 65 gadu vecumam. Riska grupā galvenokārt ietilpst manuālā darba veicēji – santehniķi, gleznotāji, dārznieki, galdnieki, apkopējas, konveijera strādnieki, mūziķi, kā arī sportisti, kas nodarbojas ar rakešu sporta veidiem.

Profilaktiski līdzēs speciāli vingrojumi un regulāra roku atpūtināšana. Var veikt pašmasāžu un elkoņa locītavu apaļveida kustības, kā arī ieteicams pēc iespējas nodarbināt otru, nesāpošo roku. Ja sāpes nepāriet, noteikti jāvēršas pie ārsta, kas noteiks diagnozi un ieteiks labāko ārstēšanas metodi.

Dekervēna slimība
Sāpes īkšķa pamatnē un virs spieķa kaula rada viens no biežākajiem tendinītiem - Dekervēna slimība. Sāpes reizēm ir tik stipras, ka roka kļūst izteikti vājāka. Klasiska ir "āmura kustības" pazīme, kurā pacientam saņemot savu īkšķi plaukstā un atdarinot āmura sišanas kustību parādās izteiktas sāpes. Rūpīgi iztaustot sāpīgo cīpslas rajonu var sajust mazus bumbulīšus – cistiņas, kuras ir pildītas ar cīpslas kanāla šķidrumu.

Higromas jeb gangliji
Higromas ir ar želejveidīgu masu pildīti pūšļi jeb labdabīgi veidojumi rokā, kas saistīti ar locītavām. Sākotnēji veidojumi pamanāmi kā mazi bumbulīši zem ādas, kas pakāpeniski aug lielāki. Visbiežāk pacienti sūdzas par sāpēm rokās. Operācijas laikā tiek izņemts veidojums, un, ja nepieciešams, tiek veikta histoloģiska izmeklēšana. Operācija nepieciešama arī gadījumos, kad tiek pieļauta ļaundabīga veidojuma iespēja.

Liela daļa šo slimību veidojas fiziskas roku pārpūles rezultātā. Bieži vien pie vainas ir pat tik nevainīga nodarbe kā adīšana, tamborēšana un citi rokdarbi, kā arī darbs ar datoru, dārza darbi, veļas mazgāšana un sīku remontdarbu veikšana. Biežāk ar šādām problēmām saskaras sievietes gados un cilvēki, kas vecāki par 35 gadiem, taču ar tām var saskarties arī jaunāki cilvēki. Ja pamanāt kādas izmaiņas, jūtat sāpes vai diskomfortu rokā vai elkonī, svarīgi ir savlaicīgi doties pie ārsta. Ielaižot slimības, ir grūtāk sasniegt labus ārstēšanas rezultātus. Lai izvairītos no šīm slimībām, ieteicams strādāt komfortablā pozā, izmantot ergonomiskus darbarīkus, ievērot atpūtas brīžus ik pēc 30 – 40 minūtēm, kā arī darba drošību.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...